;

Vědci Texaské univerzity potvrdili, že se pod Yellowstonstkou kalderou nachází plášťový chochol – oblast teplejšího materiálu v plášti Země. Tento anomální proud je považován za zdroj napájení supervulkánu, někteří vědci však předpokládají, že geologické procesy v národním parku jsou vysvětleny jinými mechanismy, píše časopis Nature Geoscience.

Chocholy jsou tradičně spojovány s vulkanickou aktivitou. Představují houbovité sloupy s hladkým „kloboučkem“ a dlouhým chvostem, které míří k hranici pláště a jádra. Jsou považovány za důvod vzniku horkých bodů, které se nachází uvnitř tektonických desek. Jejich existenci však neuznávají všichni vědci. Zároveň je právě plášťový chochol hypotetickým mechanismem vzniku Yellowstonstského supervulkánu.

Geologové zanalyzovali údaje seismologického průzkumu, který byl založen na registraci seismických vln procházejících přes plášť v podobě příčných vln a vnější vrstvy jádra v podobě podélné vlny. Jsou vertikálně orientovány, v důsledku čehož značná část jejich cesty prochází přes plášť.Geologové objevili, že pod supervulkánem se nachází dlouhá a úzká zóna, jejíž teplota je vyšší než u okolního pláště. Je nakloněna k severovýchodu a její průměr činí 350 kilometrů. Anomálie začíná na hranici pláště a jádra pod Kalifornií a tento obraz odpovídá plášťovému chocholu.

Tyto proudy jsou neviditelné pro obvyklé metody seismologického průzkumu, které jsou založeny na záznamu času probíhání druhotných seismických vln, které svisle zvedají horninu podle svého pohybu. Chocholy často ovlivňují rychlost těchto vln, protože vlny kvůli své přírodě prochází téměř napříč vertikálním proudem. Navíc se horké body nachází ve vodách oceánů, kde je málo seismických stanic.

 

Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.
Loading...

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.