Vládnoucí středolevý blok získal 40,6 procenta, středopravá aliance 40,3 procenta hlasů. Takový je výsledek švédských parlamentních voleb po sečtení téměř všech obvodů. Posílila pravicová protiimigrační strana Švédští demokraté, která získala 17,6 procenta hlasů oproti 13 procentům v minulých volbách.

 

 

Švédský premiér Stefan Löfven odmítl výzvy opozice, aby vzhledem k předběžným výsledkům nedělních parlamentních voleb odstoupil. Vládní sociální demokraté v nich totiž zaznamenali nejhorší volební výsledek za posledních 100 let.

Výsledky švédských parlamentních voleb
Strana Počet hlasů (v procentech)
Sociální demokraté 28,1
Umírnění 19,8
Švédští demokraté 17,6
Levicová strana 7,9
Strana středu 8,6
Křesťanští demokraté 6,4
Zelení 4,3
Liberálové 5,5
Zdroj: švédská veřejnoprávní televize SVT

Zbývá sice ještě započítat 200 tisíc hlasů Švédů žijících v zahraničí, zásadním způsobem by tyto hlasy ale neměly pořadím politických stran a jejich volebním ziskem zamíchat, píše agentura AFP. Utváření nové vládní většiny tak bude velmi složité, připomínají odborníci.

Podle agentury DPA bude vytvoření nové vlády složité, protože ani jeden z hlavních bloků – středolevá vládní koalice a aliance stran pravého středu – nezískal v parlamentu většinu. Do středolevého bloku patří kromě sociálních demokratů premiéra Stefana Löfvena také strana Zelených a Levicová strana. Středopravá aliance zahrnuje Umírněnou koaliční stranu, Stranu středu, Liberály a Křesťanskodemokratickou stranu. Hlavní politické strany ale zároveň avizovaly, že do vládní koalice se švédskými demokraty nepůjdou.

„Velkými vítězi těchto voleb jsme my. Získáme velký vliv na to, co se ve Švédsku v nadcházejících týdnech, měsících a letech bude dít,“ komentoval výsledek voleb šéf Švédských demokratů Jimmy Akesson. „Jsem připraven hovořit, spolupracovat a jednat se všemi stranami, ale zejména bych chtěl k jednání přizvat Ulfa Kristerssona,“ dodal. Kristersson, předseda Umírněné koaliční strany a kandidát středopravé aliance na premiéra, ovšem zopakoval: „Během celé kampaně jsme se vyjadřovali jasně: (Středopravá) aliance nebude vládnout se Švédskými demokraty ani s nimi nebude formování vlády projednávat.“

Švédským demokratům k úspěchu ve volbách pogratuloval i italský ministr vnitra a místopředseda vlády Matteo Salvini, podle kterého se Švédsko “po letech divoké a nekontrolovatelné imigrace konečně rozhodlo pro změnu”.

Konečné výsledky voleb se očekávají ve středu.

 

 

Zdroj: 1

Loading...
Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.

Loading...
Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.