Narazila som na komentár dánskeho spravodajského kanála DK z 21. júna 2017, ktorý vlastní okrem printových médií aj televíziu. O globalizovanej kriminalite v Švédsku, prerastajúcej do spoločenskej anarchie píše: „61 oblastí vo Švédsku ktoré majú zvýšené problémy s kriminalitou, nezamestnanosťou a nedôverou voči orgánom, sú označené ako „zraniteľné“. V týchto regiónoch je asi 5000 zločincov zoskupených vo viac ako 200 zločineckých sieťach.”

[wp_ad_camp_1]

To píše švédska polícia v najnovšej správe Utsatta områden 2017 (Zraniteľné oblasti 2017), akomsi manuáli pre policajné postupy v jednotlivých oblastiach Švédska. 61 oblastí vo Švédsku má problémy s kriminalitou, nezamestnanosťou a nedôverou voči orgánom. Ide o tzv. “No go zones”. Na 23 miestach, je situácia dokonca tak kritická, že oblasti sú považované za akútne nebezpečné.

Národný policajný komisár Dan Eliasson to pre domáci spravodajský portál Aftonbladet iba potvrdil a vyhlásil, že situácia v týchto regiónoch je naozaj nesmierne vážna. Tiež vedúca Vnútornej spravodajskej jednotky (NOA) Linda Staaf je znepokojená situáciou. Vyhlasuje, že násilie sa kriticky stupňuje a miera rizík je oveľa väčšia: “Predtým vás (policajtov) strelili do nohy, aby vás vydesili – teraz mieria policajtom rovno na hlavu! Chcú nás zabíjať!”

Švédska polícia vypracovala v posledných rokoch viac správ a po vlne streľby, vraždenia, výtržníctva a podpaľačstva varuje štátne orgány pred zločinmi kolosálnych rozmerov, ktoré zákonite prerastú do občianskej vojny, pretože prísun utečencov ďalej pokračuje. Najmä v Malmö je polícia nútená zasahovať pri prestrelkách denne a situácia sa policajtom totálne vymyká spod kontroly, keďže sa neprístupným zónam musia vyhýbať. Situácia je tak vážna, že je nutné použiť armádu.

V januári bol dokonca zastrelený aj neplnoletý 16-ročný dánsky chlapec v okrese Rosengard, ktorý je na zozname ohrozených oblastí. V Malmö je vážna situácia, pokiaľ ide o lupičstvo, smrtiace násilie a stále hrozivo narastá počet mladých ľudí, ktorí tam boli zabití.

Deti vo veku do desať rokov zapojené do obchodu s drogami

Zdroj Aftonbladet aj neskôr uvádza výpoveď Lindy Staaf, ktorá ďalej tvrdí, že kriminalitu v najhoršie postihnutých oblastiach vytvárajú hlavne veľmi mladí ľudia. Predaj drog sa stáva v utečeneckých getách akousi fiktívnou cťou a rešpekt voči zločinu hrá v tom významnú psychologickú úlohu. 15 – 25 roční ľudia páchajú väčšinu so zaznamenaných trestných činov, ale nezriedka polícia zatýka aj menšie deti. Títo ľudia bránia svoje územie, boj o teritóriá sa stal veľmi častým javom. Deti do 10 rokov nosia zbrane a predávajú drogy pre starších zločincov.

V najviac exponovaných miestach je polícia nútená strážiť ľudí, pretože verejní zamestnanci na niekoľkých miestach a úradoch nemôžu fungovať bez policajnej ochrany. Dokonca aj s ochranou polície agresívni občania útočia na úradníkov a zamestnancov na verejných priestoroch. Zločin sa dotýka samozrejme aj iných subjektov, pôsobiacich v oblastiach, v ktorých dochádza k násiliu, vandalizmu, vyhrážaniu a vydieraniu. Stav je natoľko vážny, že poisťovne odmietajú ďalej niesť riziká škôd a nútia tak miestnych obchodníkov zatvárať svoje prevádzky.

Veľmi podrobne som si správu švédskej polície naštudovala a hneď prvý šok bol, že správa nie je určená iba pre potreby polície či úradov. Je určená pre širšiu informovanosť verejnosti a knižný spôsob akým je písaná, pripomína skôr zúfalé volanie švédskej polície po návrate k politike rozumu. Hneď v úvode správy je obrázok, ktorý dnešok prirovnáva k situácii v Štokholme z roku 1948, kedy mladí ľudia zoskupení v zločineckých organizáciách, bojovali proti polícii.

Správa v podstate hovorí, že situácia v krajine je natoľko vážna, že ak Švédsko neprijme radikálne opatrenia, reálne hrozí vypuknutie občianskej vojny. Dokonca v niektorých častiach správa uvádza, že už dnešný stav v niektorých častiach krajiny má kontúry začínajúcej občianskej vojny. Link na správu nájdete v zdrojoch. 5000 zločincov zoskupených v 200 gangoch v 61regiónoch krajiny predáva drogy a vytvára si vlastný hotovostný platobný systém, nahradzujúci bankovníctvo, čo je jeden z modelov vedenia vojen teroristami na Blízkom východe a z hľadiska možnosti vedenia budúcej občianskej vojny v Švédsku ide o značne znepokojivý fakt.

[wp_ad_camp_1]

Správa neuvádza rozdelenie a percentuálne zloženie zločincov podľa národností. Síce priamo hovorí o utečencoch, ale neútočí na nesprávne vedenie imigračnej politiky v posledných rokoch. Je však jasné, že vlna zločinu má s utečeneckou krízou jasné prepojenie, ktoré sa pred švédskou verejnosťou zamlčiava. Národný policajný komisár Dan Eliasson však vyzýva celú spoločnosť a slovami: „pomôžte nám, prosím pomôžte nám”, dáva celému Švédsku najavo, že situácia sa úradom vymkla z rúk a krajina stojí na pokraji občianskej katastrofy.

 

zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.