Podle Die Weltu se stále více zemí světa snaží zbavit závislosti na dolarech. V popředí jsou Rusko a Čína.

Místo vládních dluhopisů USA kupují zlato. Je možné, že v budoucnu již nebude světový měnový systém tolik svázán s dolarem a stane se multipolárním, nebo se svět vrátí ke zlatému standardu, poukazují odborníci.

[wp_ad_camp_2]

Činy mluví více než slova, zejména v diplomacii, napsal Die Welt. Zatímco Čína vyzývá ke smíření v průběhu obchodního konfliktu se Spojenými státy, nedávné údaje od centrálních bank naznačují, že Peking nemá sebemenší důvěru ve Washington. V srpnu Číňané opět převedli část svých devizových rezerv z dolarů na zlato. Čínská lidová banka koupila téměř šest tun drahého kovu. Od prosince Peking získal 100 tun zlata – to je „očividné hlasování o nedůvěře“ vůči dolaru, uvedl autor článku Holger Zschäpitz.

A to není jediný stát, který usiluje o nezávislost na amerických penězích. Mnoho zemí hledá alternativu k dolaru. V souvislosti s jednostrannou politikou USA se centrální banky snaží diverzifikovat své rezervy. K největším změnám došlo v Rusku. Kreml se za poslední desetiletí zbavil téměř všech amerických vládních úvěrových dluhopisů a místo toho zvýšil své zlaté rezervy téměř čtyřikrát. Nyní je v trezorech Ruské centrální banky 2 200 tun drahých kovů. Moskva věří, že se jedná o dobré pojištění proti právním a politickým rizikům.

 
Ručitelé za zajištění stability národní měny v jiných zemích souhlasí s tímto stanoviskem. Centrální banky Polska, Turecka a Kazachstánu se také proměnily v „lovce zlata“. Podle Mezinárodního měnového fondu se světová zlatá rezerva zvýšila o 35 tisíc tun. Zatímco byl rok 2018 rekordním v tomto ukazateli, v roce 2019 může opět vzrůst.

[wp_ad_camp_2]

Odborníci se domnívají, že vzácný kov bude hrát zvláštní roli v novém měnovém systému budoucnosti. V 21. století se svět může vrátit ke zlatému standardu založenému na kryptovalutě. To znamená, že se objeví digitální peníze, jejichž hodnota je vázána na zlato. Minulý měsíc guvernér Bank of England Mark Carneynavrhl vytvoření digitální rezervní měny založené na širším měnovém koši. Nahrazení dolaru něčím jiným je podle něj zbytečné, protože to není on, kdo je nebezpečný, ale samotný systém v závislosti pouze na jeden typ peněz.

Ukázal na číslech rozsah amerického vlivu na globální ekonomiku, pokračoval Die Welt. Američané představují pouze 10% světového obchodu a 15% světového HDP. Přičemž třetina zemí navázala svou měnu na dolar. Polovina všech finančních transakcí se počítá v dolarech, ačkoli Amerika se transakcí ani nezúčastňuje.
Pro rozvojové země je stávající systém velmi nebezpečný. Dvě třetiny dluhů zemí jako Turecko nebo Argentina jsou denominovány v dolarech. To vede ke stálým krizím a defoltům. Pokaždé, když americký Federální rezervní systém zvýší úrokovou sazbu a tím zvýší hodnotu své měny, ocitnou se rozvojové země v obtížné situaci. Proto Carney nabízí multipolární peněžní systém založený na různých měnách.
Zdroj: PZ
Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.