Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Švýcaři zablokovali německý zbrojní plán pro Ukrajinu
Švýcarsko údajně zmařilo německé plány na reexport v zemi vyrobené munice na Ukrajinu, informovala v neděli místní média s odvoláním na Státní sekretariát pro hospodářské záležitosti (Seco). Alpská země se odvolává na svůj neutrální status a právní předpisy zakazující dodávky zbraní do konfliktních zón.
Skutečnost, že düsseldorfský výrobce automobilů a zbraní Rheinmetall, který pro německou armádu vyrábí bojová vozidla pěchoty Marder, používá munici vyráběnou ve Švýcarsku, se zřejmě stala překážkou nejnovějších plánů Berlína na dodávky munice Kyjevu.
„Seco obdržel od Německa dvě žádosti o předání munice Ukrajině, kterou dříve obdrželo ze Švýcarska,“ potvrdil sekretariát v neděli švýcarskému listu Sonntags Zeitung. Obě žádosti „byly zamítnuty s odkazem na švýcarskou neutralitu a limitující kritéria podle právních předpisů o vojenském vybavení,“ dodaly švýcarské úřady.
Švýcarské zákony vyžadují, aby Bern udělil souhlas s jakýmkoli reexportem zbraní, a zakazují dodávky zbraní do konfliktních oblastí. Švýcarsko se připojilo k protiruským sankcím, čímž se vzácně odchýlilo od své přísné politiky neutrality poté, co Moskva zahájila vojenskou operaci na Ukrajině, ale stále trvá na své neutralitě, pokud jde o jakoukoli vojenskou pomoc Ukrajině.
Podle médií švýcarské veto na reexport munice vyvolalo v Německu hněv kvůli tomu, že údajně znemožnilo poslat na Ukrajinu jakákoli vozidla Marder IFV. Berlín však nikdy žádné takové plány oficiálně neoznámil.
Německá vláda byla kritizována ostatními členy NATO, zejména Polskem, za to, že údajně nedělá dost pro podporu Ukrajiny. Tato otázka dokonce vyvolala určité napětí uvnitř kabinetu.
Více na rt.com
Propagandistické médium ČTK však o této skutečnosti radši nepíše a pouze uvádí, že: „Žádost o souhlas nyní musí posoudit spolková bezpečnostní rada, které předsedá kancléř Olaf Scholz. Kyjev o stovku bojových vozidel pěchoty typu Marder ze 70. let již dříve požádal, na počátku dubna ale list Die Welt napsal, že německá ministryně obrany Christine Lambrechtová možnost přenechání vozů zamítla. Zdůvodnila to tím, že stroje Marder, které se německá armáda rozhodla nahradit obrněnci Puma, jsou nadále potřebné kvůli závazkům v rámci NATO.“ (ODKAZ)