Bankovní gigant Credit Suisse ruší tisíce pracovních míst a restrukturalizuje své podnikání ve snaze zastavit vysoké ztráty a obavy investorů.

Po skandálech v posledních letech a ztrátě ve výši 4 miliard švýcarských franků (100 mld. Kč) v posledním čtvrtletí banka uvedla, že přijímá „řadu rozhodných opatření“.

Uvedla, že v příštích třech letech zruší 9 000 pracovních míst, ale neřekla, kde se škrty projeví.

Předseda představenstva Axel Lehmann označil reorganizaci za „plán úspěchu“.

Investoři však nereagovali pozitivně a akcie Credit Suisse po oznámení klesly o více než 13 %.

V rámci restrukturalizačního plánu chce Credit Suisse získat 4 miliardy USD nového kapitálu, z čehož 1,5 miliardy USD bude pocházet od Saudi National Bank.

Plánuje oddělit investiční část banky, obnovit značku CS First Boston a ukončit některé své rizikovější aktivity.

Počet zaměstnanců se sníží z 52 000 nyní na 43 000 do konce roku 2025, přičemž 2 700 pracovních míst zanikne ještě před koncem tohoto roku. Credit Suisse sídlí ve Švýcarsku, ale hlavní centrum má v Londýně a ve Spojeném království zaměstnává 5 500 lidí. To jí pomůže snížit celkové náklady do roku 2025 o 2,5 miliardy švýcarských franků, tj. o 15 %.

Zřizuje také jednotku „špatné banky“, do které bude umísťovat vysoce riziková aktiva, která chce zlikvidovat.

Jedná se o třetí pokus v posledních letech změnit situaci této skupiny poté, co banku, která byla kdysi považována za strážce švýcarského věhlasu, zasáhla řada skandálů.

V únoru 2020 odešel její tehdejší generální ředitel Tidjane Thiam po skandálu kolem tajných krycích operací. V březnu téhož roku došlo ke krachu investičního fondu Archegos, který Credit Suisse zatížil obrovskými ztrátami, a ránu jí zasadil také pád britské finanční společnosti Greensill Capital.

V loňském roce odstoupil po necelých devíti měsících předseda představenstva banky Antonio Horta-Osorio kvůli porušení Covid nařízení. Později byla banka pokutována za korupční skandál týkající se mosambického odvětví rybolovu tuňáků.

Letos byla banka pokutována kvůli skandálu s praním špinavých peněz v souvislosti s bulharskou drogovou sítí, vyměnila svého generálního ředitele a minulý měsíc se její akcie ocitly pod tlakem investorů, kteří se obávají o finanční zdraví firmy. Cena jejích akcií se od ledna propadla o polovinu.

Otazníky zůstávají

Credit Suisse, druhá největší švýcarská banka, uvedla, že restrukturalizace vytvoří „jednodušší, cílenější a stabilnější banku“.

Ulrich Koerner, který převzal funkci generálního ředitele v červenci, uvedl, že výsledky banky v letošním roce byly ovlivněny „pokračujícími náročnými tržními a makroekonomickými podmínkami“.

„Toto je historický okamžik pro Credit Suisse. Radikálně restrukturalizujeme investiční banku, abychom pomohli vytvořit novou banku, která bude jednodušší, stabilnější a s obchodním modelem více zaměřeným na potřeby klientů,“ řekl.

Analytici JPMorgan uvedli, že nad restrukturalizací „zůstávají otazníky“, a dodali, že prodej akcií za účelem získání nových peněz zatíží cenu akcií.

Andreas Venditti, analytik švýcarské investiční společnosti Vontobel, uvedl, že plán je „pouze prvním krokem v dlouhém procesu obnovení důvěryhodnosti a znovuzískání důvěry“ zúčastněných stran.

„Klíčová bude rozhodná realizace a žádné další chybné kroky a bude trvat nějakou dobu, než se začnou projevovat výsledky,“ řekl.

Zdroj: BBC


Podle našich zpráv Credit Suisse již zkrachovala, jen nevědí, kdy a jak to mají lidem oznámit. Objevily se také informace, že Saudové již koupili celou banku.

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.