V syrské Dúmě, která nedávno přešla pod kontrolu vládních sil, vojáci Syrské arabské republiky objevili pozůstatky modernizovaného komplexu protivzdušné obrany. S jeho pomocí mohli radikálové nad Damaškem likvidovat letadla a vrtulníky v malých a středních výškách.

Mobilní komplex protivzdušné obrany radikálů byl upraven na základě sovětského komplexu Osa, který radikálové dříve odebrali syrským ozbrojeným silám.

„Teroristé ho zapálili několik hodin před opuštěním Dúmy. Používali ho proti vrtulníkům a zmodernizovali ho, aby byl použitelný i proti stíhacím letounům,“ cituje televizní stanice Zvězda zástupce syrské armády.

Podle něj posádku modernizovaného komplexu tvořilo sedm lidí, včetně specialisty na identifikaci cíle. Aby se radikálové naučili s technikou, unesli dva důstojníky. Zajatce donutili k výcviku protivzdušných jednotek, později je věznili.Navíc radikálové zahájili výrobu raket pro komplexy protivzdušné obrany. Celkově vojáci nalezli 170 raket.

Připomeneme, že sovětský protivzdušný komplex Osa byl do výzbroje přijat v roce 1971. Dokáže zasáhnout prakticky jakékoliv vzdušné cíle ve výšce od 50 do pěti tisíců metrů ve vzdálenosti až deset kilometrů i v podmínkách značného radioelektronického odporu protivníka. Osa má také dobrou autonomnost, průchodnost a příprava k akci trvá pět minut.

V roce 2013 bylo několik komplexů Osa „odcizeno“ syrskými radikály, načež se staly hlavními cíli ruských bombardérů a vrtulníků. Většina z nich byla zničena ruským letectvem na podzim v roce 2015.

Nehledě na značný věk je raketový komplex Osa aktivně využíván syrskou armádou a účastnil se odražení raketového útoku USA, Francie a Velké Británie. Komplexy Osa vypálily 11 raket, z čehož jich pět zasáhlo svůj cíl — rakety s plochou dráhou letu Tomahawk.

Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.
Loading...

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.