Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Takovou komplexní informaci o prevenci ještě nikdo nezveřejnil
…..dostali jsme do redakce odkaz na zajímavý článek ohledně prevence ke Koronaviru s prosbou o zveřejnění. Činíme tak…..
07:54
Prinášam v plnom znení článok Lucie Štasselovej, poslankyni MZ BL. Obsahuje komplexné rady biologičky Andrei N. pre prevenciu proti šíreniu koronavírusu. Nič lepšie som k tomu nečítal.
Tu je tlačová správa z portálu TOP v kompletnom znení. obsahuje informácie, ktoré zatiaľ nikto neposkytol a takto komplexne nepopísal. Pani biologičke patrí za článok poďakovanie.
“Biologička Andrea N., ktorá pracuje v jednom z laboratórií v Bratislave, priniesla súbor opatrení v reakcii na koronavírus. Jej cenné rady zverejnila na sociálnej sieti Lucia Štasselová, poslankyňa Mestského zastupiteľstva hlavného mesta SR Bratislavy”.
„Som jedným z laboratórnych diagnostikov v dvoch zdravotníckych zariadeniach v Bratislave a s postupujúcou situáciou medializovaných informácií začína byť čoraz ťažšie rozlíšiť prínosné informácie, ktoré nám všetkým umožnia v zdraví a pokoji prekonať súčasnú epidemiologickú situáciu. Výrazne to znižuje kvalitu práce zdravotníckych pracovníkov, keďže spätná väzba od pacientov je iracionálna, vystrašená a zmätočná, a v konečnom dôsledku nebezpečná hlavne pre rizikové skupiny,“ povedala na úvod biologička.
Odborníčka apeluje na vnučky a vnukov starých rodičov, dcéry i synov rodičov, rodičov malých detí, na zvyšok populácie. „Prosím, upokojte a naveďte do “comfort zone” hlavne rizikové skupiny (seniori nad 60 rokov, diabetikov, onkologických pacientov, astmatikov a kardiovaskulárnych pacientov),“ vyzvala k súčinnosti expertov.
[wp_ad_camp_2]
Čo sa deje?
Aktuálny koronavírus funguje ako mierna dvojica kmeňov z čeľade Koronavírusy. Z tejto čeľade pochádza asi 30 kmeňov najčastejšie sa vyskytujúcich vírusov nádchy.
V Číne sa rozširoval vo väčšine prípadov agresívnejší, mladší z dvojice Koronavírusov, kmeň L. Starší a menej agresívny kmeň S sa rozširuje v súčasnosti vo zvyšku sveta, v časti prípadov v severnom Taliansku figuruje zrejme agresívnejší kmeň L. Starší, menej agresívny typ, sa cez dostatočné množstvo hostiteľov adaptoval = zmutoval do mladšieho, agresívnejšieho kmeňa.
Opatrenia spomalili “výskyt” nových hostiteľov a znemožnili tak vírusu adaptovať sa naďalej do svojej agresívnejšej podoby s ťažším priebehom v rizikovej skupine. „Dodržaním súboru krokov efektívne znížime mieru prenosu vírusu z človeka na človeka do takej podoby infekcie, ktorej priebeh predstavuje zásadný faktor strachu v našom okolí. Zmierni sa aj priebeh ochorenia v prípade rizikových skupín. Čím viac ľudí bude opatrenia dodržiavať, tým rýchlejšie sa vírus oslabí, zníži sa počet prenášačov a hostiteľov a pandémia sa spomalí,“ objasnila biologička. Tá súčasne vysvetlila, ako vírusu predísť.
[wp_ad_camp_2]
1) OBYČAJNÉ MYDLO A VODA SÚ ZÁKLADNÝM A NAJEFEKTÍVNEJŠÍM OPATRENÍM
Ostrihajte deťom nechty na rukách. Rovnako tak sebe. Chemické zloženie mydla rozrušuje tukový obal kapsuly, v ktorom je koronavírus obalený. Ten je zároveň slabým miestom vírusu. Molekulárna štruktúra mydla po kontakte s vodou tvorí amfifílie, typy molekúl, ktoré infiltrujú dvojvrstvový tukový obal kapsuly vírusu a rozkladajú, doslova ho roztrhnú zvnútra. Keďže máme povrch rúk vrásnitý, ruky je potrebné masírovať po dobu 1 minúty.
Medzi všetkými prstami, medzi ukazovákom a palcom, pod nechtami, na oboch dlaniach a oboch chrbtoch rúk, rovnako v ryhách na zápästiach. Oplachujte minimálne 30 sekúnd.
Alkoholové dezinfekcie (s min. obsahom alkoholu 60 %) sú sekundárnym riešením tam, kde nie je k dispozícii voda. Výhradné a časté použitie môže vysušiť a narušiť povrch pokožky, hlavne u detí a ľudí s citlivou pokožkou, čím vytvoríme na pokožke mikroporanenia = vstupné brány infekcie.
[wp_ad_camp_2]
2) CHLÓR A VYSOKÁ TEPLOTA SÚ ZÁKLADNÝMI DEZINFEKČNÝMI PROSTRIEDKAMI NA POVRCHY, PODLAHY A ODEVY
Prostriedky na báze chlórnanu sodného (u nás hlavne SAVO) sú dostačujúcou metódou, ako udržať čistotu v priestore, v ktorom žijeme. V rozprašovači, alebo vo forme nariedeného koncentrátu, nechajte na povrchoch v kuchyni, toalete a na podlahe pôsobiť minimálne 5 minút. Všetky odevy, ktoré prichádzajú do kontaktu s povrchmi v miestach s hromadným výskytom ľudí, autách a MHD, perte na 60-tich stupňoch, môžete do prania pridať prostriedok na báze chlóru. Všetky uteráky a textilné vreckovky, ktoré prichádzajú do kontaktu s tvárou, perte na 90-tich stupňoch. Takisto s možným pridaním chlórového prostriedku.
3) PORANENIA NA POKOŽKE TELA A TVÁRE DEZINFIKUJTE A ZAKRYTE NÁPLASŤOU
Rany a ranky vyčistite v prvom rade vodou a mydlom. Alternatívne peroxidom vodíka alebo 60 % alkoholom, septonexom, ajatinom. V prípade núdze čistými pitnými destilátmi – bielymi alkoholmi.
[wp_ad_camp_2]
4) UVEDOMELÁ IZOLÁCIA A PRESUNY POČAS NASLEDUJÚCICH DNÍ
Zdržiavajte sa doma a vetrajte, rovnako sa aj prechádzajte na čerstvom vzduchu. Vonku trávte čas v minimálnom počte a presúvajte sa tak, aby ste “rozpúšťali dav”, teda prechádzajte sa pešo na menej zaľudnených miestach. Nevychádzajte na prechádzky za účelom trávenia času v uzavretých, aj keď väčších priestoroch (nákupné centrá, malé parky, zaľudnené priestranstvá). Ak používate auto, odvezte sa v rámci skupiny, ktorá žije v jednej domácnosti, na menej zaľudnené miesta, prechádzajte sa na priamom slnku minimálne 30 minút. Mimo existenčných situácií necestujte a nepresúvajte sa vlakmi, autobusmi a lietadlami. Vyhýbajte sa MHD.
5) NAKUPUJTE OSOBITNE, V PRÍPADE RODIČOV DETÍ, NECH NAKUPUJE TEN RODIČ, KTORÝ JE S DEŤMI MENEJ
Ak je to možné, choďte na nákup autom alebo pešo.
6) NECESTUJTE DO OHROZENÝCH OBLASTÍ
7) RODIČIA DETÍ, V NASLEDUJÚCE DNI NEVYSTAVUJTE SENIOROV V RODINE A RIZIKOVÉ SKUPINY KONTAKTU S DEŤMI, RESP. VNÚČATAMI, ROVNAKO TAK SA MIMO NUTNÝCH PRÍPADOV NEKONTAKTUJTE SO SENIORMI A RIZIKOVÝMI SKUPINAMI VŠEOBECNE VY OSOBNE
Novorodenci, batoľatá, dojčatá, predškolské a školské deti a tínedžeri majú agresívnejšie reagujúcu imunitu na podnety vo vývoji, čo znamená, že ak sa aj nakazia, vo väčšine prípadov fungujú ako tzv. efektívni asymptomatickí prenášači. Sami o sebe sa s nákazou vyrovnávajú výborne a úplne bez alebo iba s nenápadnými až miernymi príznakmi. V kontakte s rizikovým pacientom sú ale vysoko infekční. Rovnaký princíp platí aj pre bezdetných ľudí vo veku od cca 20 do 35 rokov, aj keď v tejto skupine sa príznaky už zhmotňujú viditeľnejšie, hoci môžu ostávať skryté.
Ak žijete v domácnosti s osobami vo veku 20 – 39 rokov alebo ste osoba vo veku 20 – 39 rokov, pre kontakt so seniormi a rizikové skupiny platia tie isté pravidlá. Pre nich, aj pre vás.
[wp_ad_camp_2]
8) ŽIVOČÍŠNE BIELKOVINY, MÄSO A VAJÍČKA, NECHAJTE PREJSŤ BODOM VARU, DODRŽUJTE HYGIENU RÚK PRI MANIPULÁCII S POTRAVINAMI
9) KONZUMUJTE PROBIOTIKÁ, ACIDOFILNÉ PRODUKTY S LACTOBACILLOM, KYSLÚ KAPUSTU, OVČIU BRYNDZU, JOGURTY, ZVÝŠTE PRÍJEM OVOCIA, ZNÍŽTE PRÍJEM JEDNODUCHÝCH CUKROV
10) AK SA CÍTITE CHORÝ, ROZLIŠUJTE PRÍZNAKY. LEKÁRA KONTAKTUJTE TELEFONICKY, OSTAŇTE DOMA A ČAKAJTE NA POKYNY. NIKOHO Z DOMÁCNOSTI NEPRESÚVAJTE NA INÉ MIESTO
Ochorenie zasahuje dolné dýchacie cesty. Suchý, zadúšavý, dráždivý kašeľ bez hlienov. Bolesti hlavy, kĺbov a svalov, celková vyčerpanosť, pocit ťažoby a pichanie na hrudníku, pocit tzv. “nedostatočného nádychu”. Teplota na hranici, alebo tesne za hranicou 38 stupňov, ale rovnako aj vysoko za hranicou 38 stupňov, v kombinácii s kašľom a zvyškom uvedených príznakov.
Nádcha, bolesti prínosových dutín, hlieny v nose, aj keď s bolesťou v hrdle, s najväčšou pravdepodobnosťou nie je COVID-19.
[wp_ad_camp_2]
11) NEZATAJUJTE AKÉKOĽVEK DETAILY O VAŠOM ZDRAVOTNOM STAVE A CESTOVATEĽSKEJ ANAMNÉZE, ROVNAKO O KTOROMKOĽVEK PRÍBUZNOM A AKOMKOĽVEK ČLENOVI VAŠEJ DOMÁCNOSTI
Vzhľadom na nejasnú a doteraz nešpecifikovanú infekčnosť počas inkubačnej doby je relevantný čas, ktorý zohráva úlohu v cestovateľskej anamnéze. Hlavne, ale nielen pre destináciu severné Taliansko, celý február a vyššie. Ak spĺňate obe podmienky, zdržiavajte sa nasledujúcich 14 dní prevažne doma. Ak sa začnete cítiť chorý, riaďte sa bodmi 10, 11 a 13.
12) ZÁSOBUJTE SA RACIONÁLNE, MYSLITE NA TO, ŽE VYKUPOVANÍM TOVARU VYHÁŇATE DO PRIESTORU ĎALŠÍCH HOSTITEĽOV, KTORÍ BUDÚ CIRKULOVAŤ PO OBCHODOCH DLHŠÍ ČAS
Rizikovým skupinám sťažujete situáciu a potenciálne im vytvárate situáciu, aby sa vyčerpali a zvýši sa tak riziko infikovania ich aj ďalších.
[wp_ad_camp_2]
13) NEPODLIEHAJTE STRACHU, PRI TOMTO VÍRUSE FIGURUJE VIACERO NEZNÁMYCH, ALE JEDINÝ SPÔSOB, AKO ICH ELIMINOVAŤ, JE ANALYZOVAŤ SITUÁCIU
To je možné, len ak sa nešíri panika a laboratóriá majú dostatok času izolovať celú genetickú štruktúru v štádiu, kedy sa nepremnožia jeho hostitelia – znižujeme tak schopnosť vírusu adaptovať sa, teda mutovať.
14) UPOKOJUJTE A INŠTRUUJTE PRAVIDELNE TELEFONICKY SENIOROV A RIZIKOVÉ SKUPINY V RÁMCI RODINY A VAŠICH ZNÁMYCH
Buďte zdrojom informácií, ktoré potrebujú počuť.
https://science.hnonline.sk/biologia-a-chemia/2111320-ako-zabija-koronavirus-obsadi-pluca-organizmus-sa-rozpada-ako-domino
Chtělo by to kvalitní zhodnocení……..