V roce 2014 Harvardova univerzita uvedla, že léky na předpis jsou 4. nejčastější příčinou úmrtí. Západní kultura prakticky uctívá farmaceutický průmysl a často si vůbec neuvědomuje, kolik problémů v něm můžeme najít.

Věděli jste například, že u nových léků na předpis je až 20% šance, že způsobí závažné reakce, a to i když byly schváleny?

[wp_ad_camp_2]

Ve skutečnosti je jen v USA hospitalizováno přibližně 1,9 milionů lidí ročně kvůli správně předepsanému léku (nepočítaje předávkování, svévolné užívání či chybně předepsané léky).

Každý rok tam umírá 128 000 lidí v důsledku užívání léků, které jim byly předepsány. Na Českou republiku připadá zhruba 2400 lidí ročně.

Proč se to stále děje? Skutečnost je taková, že lékové společnosti vydělávají spoustu peněz na prodeji léků na předpis, a dokonce platí lékaře, aby to dělali pro ně.

Pokud jste se někdy zamýšleli nad tímto průmyslem a motivy lékařů, máme pro vás dobrou zprávu: umíte si zjistit, kolik peněz dostávají lékaři za předepisování jakéhokoliv léku.

Kromě toho si umíte vyhledat název každé společnosti a zjistit, kolik peněz ročně platí lékařům.

[wp_ad_camp_2]

Databáze odhalující dráhu peněz farmaceutického průmyslu

Jedná se o webovou stránku Open Payments Data

Dvě předešlé možnosti vám umožňují zjistit, kolik peněz ročně platí farmaceutické společnosti za předepisování léků lékařům a nemocnicím.

Vyhledávání na uvedené stránce je standardně nastaveno pro zadání jména lékaře a vyhledání plateb, které obdržel. Chcete-li vědět, kolik a komu platila konkrétní farmaceutická firma, klikněte na „Advanced search“ a následně se přepněte na záložku „Company Making Payments“.

Můžete tak vidět podrobný přehled jejich výdajů. Jsou zde konkrétní informace, kteří lékaři dostávají nejvyšší částky, kolik lékařů v zemi dostává peníze, informace o povaze těchto plateb a také konkrétní detaily každé platby, která byla poslána lékařům v daném roce.

Když zadáte do vyhledávací lišty farmaceutického giganta například společnost Gilead Science Inc., zjistíte, že společnost jen za rok 2015 utratila 36 830 535,40 dolarů za všeobecné platby a 45 394 349,76 dolarů za platby na výzkum.

48,4 % plateb je klasifikováno jako „kompenzace za služby jiné než konzultace, včetně služeb odborníka nebo řečníka na akci jiné, než je program pokračujícího vzdělávání“.

Nejlépe placený praktický lékař vydělal v roce 2015 více než 600 000 dolarů jen na předepisování léků vyrobených společností Gilead Science Inc.

Netřeba mít ani velké znalosti, abychom pochopili, co by to mohlo znamenat, zvláště když není žádným tajemstvím, že farmaceutické společnosti v podstatě skoupily celý zdravotnický průmysl.

Četné farmaceutické společnosti platí lékaře a výzkumníky, aby zmírňovali prohlášení o rizicích léků a jejich negativních vedlejších účincích, a také aby falšovali výzkum.

Dokonale to vyjádřil Arnold Relman, profesor z Harvardu a někdejší editor časopisu New England Journal of Medicine, když řekl:

„Lékařské povolání je kupováno farmaceutickým průmyslem, nejen co se týče výkonu medicíny, ale také co se týče výuky a výzkumu…

Vědecké instituce této země si nechávají platit od agentů farmaceutického průmyslu. Podle mě je to hanebné.“

Neobviňujte hned konkrétního lékaře…

Jen to, že lékaři dostávají peníze od farmaceutických společností, ještě nutně neznamená, že jsou to hrozní lidé; možná to znamená jen tolik, že si dělají svou práci.

Je nepravděpodobné, že stávající strukturu zdravotnického průmyslu navrhl konkrétní lékař. Možná ani nechápe složitost farmaceutického průmyslu, protože lékaře o těchto lécích patřičně neučí.

Mnozí lékaři upřímně věří, že lidem pomáhají. Nevidí větší obraz, protože není součástí jejich vzdělávání.

Pro lékaře je často nelegální předepisovat přírodní léčbu namísto farmaceutických léků a konvenčních léčebných postupů, zejména když se jedná o rakovinový průmysl.

[wp_ad_camp_2]

Když se nad tím opravdu zamyslíte, vyplácení některých lékařů farmaceutickými společnostmi dává velký smysl.

Je samozřejmé, že farmaceutický průmysl bude potřebovat lékaře při tvorbě léků a schvalování jejich užívání. Je to zcela legální a dá se to očekávat. Očividně tu ale existuje šedá oblast, kterou nelze ignorovat.

Místo kvalifikovaných a nestranných lékařů určují mnohé informace, které se lékaři učí, farmaceutické společnosti a farmaceutický průmysl často ovlivňuje lékařské profesory a financuje univerzitní programy.

Například 1600 profesorů z Harvardu uvedlo, že oni nebo jejich rodinní příslušníci mají vztahy s lékovými společnostmi, které by mohly ovlivňovat jejich výuku či výzkum.

V roce 2008 farmaceutický průmysl poskytl Harvardu dotaci ve výši více než 11,5 milionů dolarů na „výzkum a kurzy dalšího vzdělávání“.

Své obavy vyjádřili mnozí studenti Harvardu, a dokonce se do mainstreamových zpráv dostala informace, že nějakého studenta znevážil jeho profesor za to, že se ho zeptal na vedlejší účinky léku, kterému dělal na přednášce nedovolenou reklamu.

Tento problém je rozšířen i v oblasti psychiatrie. Jak vysvětluje Dr. Irwin Savodnik z Kalifornské univerzity v Los Angeles:

„Samotný psychiatrický slovník je nyní na všech úrovních určován farmaceutickým průmyslem.“

Částečně je to díky tomu, že Diagnostická a statistická příručka duševních poruch (DSM) neboli text, na který se při diagnostice a léčbě svých pacientů obrací většina psychiatrů, se výrazně přiklání k používání farmaceutických léků namísto terapie. Více o tom si přečtete ZDE.

[wp_ad_camp_2]

Pokud jste ještě neobjevili tuto stránku zdravotnického průmyslu, umím pochopit, že možná pociťujete zmatek.

Proč by se farmaceutické společnosti spolu s některými lékaři zavázaly k nadměrnému nebo nesprávnému předepisování léků, když jejich jediným cílem by mělo být pomáhat svým pacientům? Odpověď je jednoduchá: kvůli zisku.

Hlavním důvodem, proč užíváme tolik léků je, že lékové společnosti neprodávají léky, ale lži o lécích. Díky tomu se léky tak liší od všeho ostatního v životě…

Doslova vše, co o lécích víme, je to, co se nám a našim lékařům rozhodli říct farmaceutické společnosti… Důvod, proč pacienti tak věří lékům, je ten, že důvěřují svému lékaři.

Pacienti si neuvědomují, že ačkoli jejich lékaři mohou vědět hodně o nemocech a lidské fyziologii a psychologii, velmi málo vědí o lécích, které tak pečlivě namíchal a přikrášlil farmaceutický průmysl…

Pokud si nemyslíte, že systém se vymkl kontrole, napište mi e-mail a vysvětlete mi, proč jsou léky třetí nejčastější příčinou smrti…

[wp_ad_camp_2]

„Kdyby byla tak obrovská smrtící epidemie způsobena novou bakterií nebo virem, nebo dokonce jen její setina, dělali bychom všechno, co je v našich silách, abychom ji dostali pod kontrolu.“

– Peter Gotsche, spoluzakladatel Cochrane Collaboration

Proč farmaceutický průmysl chce, abyste užívali tabletky

Mnohým z vás je to asi zřejmé, ale aby bylo jasné: celý zdravotnický průmysl se točí kolem zisku.

Podobá se to jakémukoli jinému průmyslu – v tom, že každá služba, kterou vám poskytuje, nebo každá položka, kterou vás vybízí ke koupi, někomu vydělává spoustu peněz.

Co se týče farmaceutické společnosti, ta může vydělat peníze jen v případě, že jste nemocní.

V nejvyšším zájmu farmaceutického průmyslu tedy nebude prodávat léky bez jakýchkoliv vedlejších účinků. Kdyby farmaceutický průmysl vyráběl léky, které budou úspěšné ve 100 % případů, jak by profitoval na našem onemocnění?

Právě proto se farmaceutický průmysl nezabývá čistě přírodními léky. Na rostlinách nelze dosáhnout žádného zisku. Rostlinu v tom správném podnebném pásmu může pěstovat každý a vyrábí se mnohem levněji než syntetické léky.

Také je mnohem jednodušší vyrábět ve větších množstvích tabletky než rostliny. A když zvážíte ekonomičnost záběru, farmaceutický průmysl je schopen produkovat ještě větší zisk.

Farmaceutický průmysl infiltroval farmaceutické léky i do dalších průmyslových odvětví. Když konzumujete živočišné výrobky, neúmyslně požíváte hormony, antibiotika a další farmaceutické léky, které zvířatům podávají.

Antibiotika, antikoncepční pilulky, léky proti bolesti a další farmaceutické léky se dají najít i ve vodě z vodovodního kohoutku.

Najděme si čas na prozkoumání širších souvislostí: většina průmyslových odvětví je dnes poháněna penězi, nikoli vášní.

Zní to zvláštně, ale přesně to je problém zdravotnického průmyslu. Jsme si jisti, že většina lékařů si své povolání vybrala, protože touží pomáhat lidem.

Pokud farmaceutický průmysl nepřestane hrát tak rozhodující roli při vytváření pracovní náplně, pro lékaře bude opravdu těžké pomáhat lidem tak, aby jim současně neubližovali.

Závěr

Je jasné, že potřebujeme systémovou změnu hodnot. Dokud nezačneme pracovat „pro lidi“, namísto toho, abychom pracovali „pro zisk“, nemůžeme očekávat, že se tyto výsledky nějak změní.

Sotva vás překvapí, že farmaceutický průmysl chce, abyste byli nemocní, neboť podnikají nejen proto, aby lidi léčili – ale také proto, že potřebují dosahovat zisku.

Zdroj: 9

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.