Proces těžby bitcoinu je nyní tak intenzivní, že počítače, které tento proces obstarávají, využívají téměř stejné množství elektrické energie jako celé Irsko.

Nová studie, jejímž autorem je ekonom Alex de Vries, odhaduhe, že těžení bitcoinu konzumuje nejméně 2.55 gigawattů elektřiny za měsíc a do konce roku se má spotřeba zvýšit dokonce na 7.67 gigawattů – tolik zkonzumuje za stejné období celé Rakousko.

Těžení kryptoměny vyžaduje zapojení počítačů, které mají za úkol řešit složité matematické problémy. Vzhledem k tomu, že množství bitcoinů volných k těžení je stále menší a menší, matematické problémy se stávají čím dál složitějšími, což od počítačů vyžaduje ještě větší výkon.

[wp_ad_camp_2]

‘Půl milionu PlayStationů‘

Vzhledem k tomu, že těžba je tajná, je výzkum založen na spekulativních číslech. Odhaduje se, že síť kryptoměny má okolo 10 000 připojených uzlů, avšak jediný uzel v síti může představovat jeden nebo více strojů.

„Hashrate¹ o 14 terahashích za sekundu může pocházet od jednoho Antminera S9, který spotřebuje pouze 1372 wattů, nebo půl milionu zařízení PlayStation 3 – 40 megawattů,“ uvádí výzkum.

Tato studie je první, která uvádí odhad toho, kolik energie těžba bitcoinů konzumuje a má projít přezkoumáním. Už nyní však vyvolala neklid a díky ní začaly vyvstávat otázky ohledně dopadu těžení digitální měny na životní prostředí.  De Vries vede také webové stránky s názvem Digiconomist, který hostuje index spotřeby energie bitcoinu (Bitcoin Energy Consumption Index).

Někteří odborníci závěry studie zpochybňují a tvrdí, že se jedná pouze o nejnovější příklad přehnaných obav ohledně zatížení, které počítače pro elektrickou síť představují.

 

¹Hashrate představuje veličinu měřící výkonnost Bitcoinových sítí v jednotkách za sekudnu.

[wp_ad_camp_2]

Překlad: raja, Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.