V Londýne síce pokračujú v útokoch v súvislosti s otrávením bývalého agenta Skripaľa, avšak tón hromo-bleskových vyhlásení sa trochu zmenil: Theresa Mayová a členovia jej kabinetu, ako aj domáce tajné služby sa obávajú, že Moskva zverejní zoznam britských tajných agentov vyhostených z Ruska na odvetu za vyhostenie ruských diplomatov.

[wp_ad_camp_2]

V Londýne sa obávajú, že Moskva môže odhaliť totožnosť britských príslušníkov rozviedky, ktorí pôsobili v Rusku. Uviedol to britský denník The Independent. Uvádza, že existuje nebezpečenstvo, že Moskva, nahnevaná na stále útoky Londýnu a vyhostenie 23 diplomatov, odhalí osobné údaje príslušníkov britskej Secret Intelligence Service (MI6), ktorí sa „zamiešali“ medzi 23 diplomatov vyhostených z Ruska.
Britský denník poukazuje, že by toto odhalenie porušilo „štandardný protokol“, ktorý predpisuje chrániť totožnosť špiónov krajiny – oponenta vzhľadom k tomu, že zverejnenie osobných údajov ich môže vystaviť ohrozeniu, ako napríklad, teroristickému útoku.

The Independent uvádza, že zo svojich zdrojov má informácie, že niektorí predstavitelia ruskej vlády a vysokopostavení štátni činitelia rozhorčení agresívnymi a provokatívnymi  vyhláseniami britských ministrov žiadajú, aby Moskva tiež nekonala v rukavičkách a tvrdo odpovedala a zverejnila mená britských špiónov, ktorých vyhostili z Ruska.

The Independent uvádza, že zástupcovia britských úradov označili možné konanie Moskvy za hrozbu a prípadné odhalenie identity britských spravodajských dôstojníkov za nezákonné a nezodpovedné. „Ruská vláda vie, že sme nezverejnili mená tých, ktorí pracujú pod diplomatickým štatútom a ktorých sme vyhostili z krajiny,“ citoval The Independent britských politikov. Vyzval k dodržiavaniu pravidiel hry, a to aj napriek tomu, že Veľká Británia zjavne porušila pravidlá: bez riadneho vyšetrovania, bez dôkazov obvinila Moskvu z atentátu na bývalého agenta. A pritom apeluje na Rusko, aby dodržiavalo pravidlá hry…

[wp_ad_camp_2]

Eugen Rusnák

Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.