Väčšina z nás má za sebou pekelné dva roky. Medzi infláciou, neistotou v zamestnaní, nepokojmi (v závislosti od toho, kde žijete) a stresom a problémami s duševným zdravím, ktoré sú s tým všetkým spojené, je ľahké dostať sa do úzkych. Myslím si však, že práve teraz je čas pozrieť sa na niektoré malé, nedostatočne zaznamenané víťazstvá v oblasti práv jednotlivcov.

Najprv chcem povedať, že tento článok nie je o očkovaní ako takom. Nevidím žiadny problém v tom, že informovaní dospelí ľudia so súhlasom skúšajú nové liečebné postupy. Mojím veľkým problémom sú rozsiahle mandáty a ničenie súkromia v súvislosti s lekárskymi rozhodnutiami. Nedávno ma navštívila rodina v Kalifornii a pri vstupe do akejkoľvek budovy v Los Angeles museli predložiť potvrdenie o očkovaní. V Denveri sa na mnohých miestach pri vstupe začína vyžadovať doklad o očkovaní.

Čo bude nasledovať?

Budeme sa musieť začať vážiť a dokazovať, že nie sme obézni, pretože obezita súvisí s rôznymi inými chorobami? (OP nedávno uverejnil satirický článok práve na túto tému.) Budeme musieť odhaliť svoju sexuálnu minulosť? Keď sa na seba prestaneme pozerať ako na bratov a sestry Matky Zeme a začneme sa navzájom posudzovať predovšetkým podľa toho, ako nás môže druhý človek ohroziť na zdraví, vzďalujeme sa od seba.

Nechcem príliš špekulovať o tom, čo CDC (americké centrum pre kontrolu chorôb a prevenciu) v tomto prípade sleduje. Poukážem však na to, že 2. decembra 2020 Dr. Fauci v rozhovore pre Fox News povedal, že 70 % plne zaočkovanej populácie by viedlo k stádovej imunite. O niekoľko týždňov neskôr povedal, že stádová imunita by si vyžadovala 85 až 90 %, a potom priznal, že naozaj netuší, čo by bolo potrebné na dosiahnutie stádovej imunity.

Ale prešli sme od „Dobre, nechajme zaočkovať veľa ľudí“ ku „Každý potrebuje očkovanie. Ak budete protestovať, prídete o prácu.“ Viem, že vakcíny sú pre farmaceutické spoločnosti veľmi výnosné. A viem, že farmaceutické spoločnosti štedro prispievajú obom politickým stranám. Urobte si vlastné závery.

Bez ohľadu na motívy, nátlak pokračuje.

Bez ohľadu na motív sa práve teraz neuveriteľne veľa moci a peňazí tlačí do toho, aby bol zaočkovaný každý Američan bez ohľadu na zdravotný stav a náboženské presvedčenie. Hoci sa mnohí ešte pred rokom vysmievali samotnej myšlienke takýchto manipulácií, všetko sa to deje. Drvivá väčšina pracujúcich dospelých je nútená vybrať si medzi kariérou a telesnou autonómiou. Mnohí rodičia (vrátane mňa) sú hlboko znepokojení prichádzajúcimi mandátmi pre školy a šport.

Našťastie, tento tlak na prekonanie úplne rozumných obáv z nových medicínskych technológií neprebieha tak hladko, ako by niektorí možno dúfali.

  • Sudca Cookovho okresu udelil 1. novembra chicagskej polícii malú milosť v jej boji proti povinnému očkovaniu. Chicagské policajné oddelenie získalo dočasný súdny príkaz proti mestu Chicago. Mesto nemôže presadzovať žiadne povinnosti, kým neukončí arbitráž s policajnými odbormi.
  • V okrese Los Angeles šerif Villanueva na tlačových konferenciách uviedol, že nebude presadzovať mandát, pretože už teraz má málo ľudí, čo by len zhoršilo personálne problémy.

A nie sú to len policajné oddelenia, ktoré sa bránia

[wp_ad_camp_2]

Policajné oddelenia nie sú jediné, ktoré sa bránia proti represívnym federálnym mandátom. K situácii má čo povedať aj súkromný sektor.

  • Angela Phillipsová, generálna riaditeľka spoločnosti Phillips Manufacturing and Tower Company, napísala vynikajúci list, v ktorom podrobne opisuje vplyv mandátu na jej spoločnosť so 104 zamestnancami. V skratke, napadla mandát úradu OSHA na očkovanie na súde. Zo 104 jej zamestnancov je 17 ochotných radšej prísť o prácu, ako by sa mali dať zaočkovať, a náklady na rekvalifikáciu kvalifikovaných robotníkov by boli neúnosné, za predpokladu, že by vôbec mohla teraz nájsť kvalifikovaných pracovníkov.
  • Kvalifikovaných pilotov leteckých spoločností tiež nie je ľahké nahradiť. Podľa pilotov zrušenie 27 % ich letov spoločnosťou Southwest 10. októbra, hoci sa oficiálne pripisuje počasiu, súviselo skôr s jej politikou nahlasovania očkovania.
  • Naproti tomu letecká spoločnosť Delta Airlines odmietla uplatniť mandát a aj tak dosiahla +90 % zaočkovanosť, čo dokazuje, že mandáty sú často zbytočné na splnenie miery zaočkovanosti, o ktorej Fauci v decembri 2020 tvrdil, že nás dovedie k stádovej imunite.
  • A napokon, 6. novembra trojčlenný súdny senát rozhodol, že federálne nariadenie, ktoré nariaďuje, aby všetky spoločnosti s viac ako 100 zamestnancami vyžadovali očkovanie, je protiústavné.

Hoci sa toto vyhlásenie o protiústavnosti vzťahuje na súkromných zamestnávateľov vo všeobecnosti, inak je to už v prípadne zdravotníckych pracovníkov. Nemajú možnosť pravidelného testovania. Tvárou v tvár pravdepodobnosti hromadného odchodu zamestnancov zdravotníctva generálni prokurátori desiatich štátov (Missouri, Nebraska, Aljaška, Arkansas, Severná Dakota, Južná Dakota, Iowa, Kansas, Wyoming a New Hampshire) 10. novembra zažalovali prezidenta Bidena.

Táto koalícia advokátov okrem iného poukazuje na to, že mandát je protiústavný, pretože právomoc povinného očkovania vždy spočívala na štátoch.

Odmietavé reakcie sa objavujú aj v iných krajinách

Napríklad v Kanade boli Quebec aj Ontário nútené zrušiť povinnosť očkovania pre zdravotníckych pracovníkov. Príliš veľa pracovníkov hrozilo, že dá výpoveď a vláda musela ustúpiť.

Vo Veľkej Británii úradníci odhadujú, že kvôli požiadavkám prídu o 123 000 zdravotníckych pracovníkov. Len v Anglicku bolo 140 000 ľudí zaradených na čakaciu listinu na operácie, napríklad na výmenu kolena a bedrového kĺbu. Strata viac ako 100 000 zamestnancov bude mať katastrofálne následky.

Anglicko a Severné Írsko zatiaľ neustupujú. Wales a Škótsko však oznámili, že očkovanie zdravotníckych pracovníkov povinné nebude.
Kto bojuje proti mandátom najtvrdšie?

Nie je náhoda, že práve pracovníci, ktorí sa počas pandémie nikdy nezastavili, bojujú proti mandátom najtvrdšie, a nie je to čin sebectva.

Policajti, piloti a zdravotné sestry boli vystavení bacilom, ktorým sa pracovníkom „homeofficu“ posledné dva roky vyhýbala. Väčšina z nich už mala Covid a vytvorila si prirodzenú imunitu. (Ktorá sa ukázala byť odolnejšia a trvácnejšia ako ktorákoľvek z vakcín na trhu). Už riskovali svoje krky, keď robili svoju prácu, ktorú nemôžu robiť z domu. Prečo by teraz mali riskovať s nedostatočne otestovanou vakcínou, ktorá im nijako nepomôže?

Títo pracovníci sú tí, na ktorých najviac závisíme, aby nás udržali nažive

Počas najprísnejšej časti lockdownu som musela ísť viackrát do Denveru (plného odborníkov) aj do Greeley (predovšetkým ropné a plynárenské služby a poľnohospodárstvo). Rozdiel bol markantný.

Denver mlčal. Žartovala som s ostatnými známymi, ktorí boli počas lockdownu za volantom, ako veľmi mi chýba karanténna doprava. Ale žiť by som tam nechcel. Nesmeli ste vyjsť z domu, pokiaľ ste nevenčili psa. Celé mesto bolo v podstate v domácom väzení.

Greeley, naopak, vyzeralo normálne. Až na to, že mnohí z ľudí, ktorí prevážali dobytok, mali so sebou deti, pretože školy boli zatvorené a pracujúci museli svoje deti vodiť do práce. Keďže mám detiv domácom vzdelávani, mohla som prijať jedno dieťa kamaráta, ktorý pracuje v priemyselnom sklade.

Ale kamarát mi povedal, že niekedy si jej spolupracovníci museli brať so sebou do práce svoje deti do priemyselného skladu, kde nie je klimatizácia (čo je samozrejme, úplne nezákonné. Ale čo majú, dočerta, ľudia robiť?) Deti sa nezmiznú keď zrazu nemôžu do školy.

Ani potraviny sa zázračne neobjavia na pultoch obchodov

Potrebovala som, aby sa zvieratá spracovali. Zvieratá chovajú ľudia ako ja a spracovávajú ich ľudia z Innovative Foods. Takže áno, počaslockdownu som bola vonku, hoci Covid som vlastne chytila až dávno po jeho skončení.

Mojím cieľom tu nie je rozdúchavať napätie medzi tými, ktorí mohli pracovať a učiť sa z domu, a tými, ktorí naozaj nemohli. Jednoducho len poukazujem na ľudí, ktorí už takmer dva roky riskujú vystavenie Covidu: na tých, ktorí ošetrujú chorých, lietajú lietadlami, vďaka ktorým je životná úroveň v 21. storočí taká, aká je a udržiavajú našu energetickú infraštruktúru.

Väčšina z nich to už pravdepodobne chytila a je pripravená skoncovať s pravidlami a mandátmi. Ľudia ich na začiatku pandémie oslavovali ako hrdinov. Teraz sa k nim ľudia správajú ako k laboratórnym potkanom.

Šíri sa pokojný odpor.

Našťastie, prebieha pokojný odpor, ktorému pomáhajú rozumní právnici a sudcovia, ktorí vedia, že donucovacia liečba je zlá. Žiadne z týchto víťazstiev nie je trvalé a nie všetky súdne prípady prebehli hladko.

Aaron Kheriaty, psychiater a odborník na lekársku etiku z Kalifornskej univerzity v Irvine, napadol na súde nariadenie UCI o očkovaní. Je vyliečený z Covidu, nevidí dôvod, prečo by mal byť očkovaný aj on a zažaloval UCI. Súdny spor zatiaľ nikam nedospel, ale držím mu palce. Ak niekto dokáže rozumne uviesť argumenty proti povinnému očkovaniu, je to profesionálny lekársky etik.

A ak sa tu môžeme niečo naučiť tak to, že mierumilovní ľudia, ktorí si zachovávajú morálnu úroveň tým, že sa nenechajú vyprovokovať k násiliu, môžu dosiahnuť veľa. Práca, ktorú denne vykonávajú obyčajní ľudia, otáča kolesá civilizácie. Martin Luther King ml. a Gándhí nám to ukázali v 20. storočí a v Spojených štátoch sú niektoré pracoviská, kde si ľudia začínajú uvedomovať svoj vlastný vplyv.

Tieto malé víťazstvá mi rozjasnili ďalšie dni

Som si plne vedomá toho, že nič nie je rozhodnuté a že sily, ktoré vás zrejme chcú zbaviť akejkoľvek osobnej autonómie, majú ešte veľa trikov. Myslím si však, že pre tých z nás, ktorí si ešte stále cenia slobodu, je kľúčové vydržať a veci zdržiavať a naťahovať. Otcovia zakladatelia si predstavovali tento národ ako národ nezávislých poľnohospodárov a remeselníkov, nie technokratov a ovčanov.

Čím viac týchto prípadov bude viaznuť na súde, tým zúfalejší budú autoritári a tým viac bude širokej verejnosti zrejmé, čo sa deje.

Možno je to všetko dočasné, ale budem si užívať túto chvíľu kým trvá. Som spokojná s vedomím, že keď bojujeme spoločne, sme silnejší.

Aké víťazstvá za osobnú slobodu ste v poslednom čase zaznamenali? Myslíte si, že nápor bude pokračovať? Podeľte sa o svoje myšlienky v komentároch.

Joanna Millerová

Preklad anna, zdroj: 9

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.