Bílý dům připravuje jako alternativní řešení rozpočtové krize prohlášení, v němž prezident Donald Trump vyhlásí výjimečný stav podél jižní hranice USA. V pátek o tom informovala stanice CNN.

Výjimečný stav by Trumpovi umožnil uvolnit přes sedm miliard dolarů (přes 159 miliard korun) na stavbu zdi na hranici s Mexikem. Tento postup by byl patrně napaden u soudu.

Část amerických federálních úřadů je od 22. prosince bez peněz, neboť Trump se s Kongresem pře o finance na vybudování zdi, které demokraté odmítají uvolnit. Ve čtvrtek americký Senát ve dvojím hlasování zamítl návrhy demokratů a republikánů, jak vládní rozpočtovou krizi ukončit. [celá zpráva]

Prezident a zástupci Bílého domu tlačí na podporu se stavbou zdi, protože šlo o jeden z hlavních Trumpových slibů v jeho volební kampani.

 

[wp_ad_camp_2]

Alternativní cesta může narazit

Trump v Bílém domě novinářům řekl, že pro financování zdi má „jiné alternativy“. Narážel tím podle agentury AP patrně na vyhlášení výjimečného stavu, po němž by na stavbu zdi užil peněz z federálního rozpočtu, a obešel tak Kongres.

Administrativa by mohla získat 681 milionů dolarů od ministerstva financí z fondu zabaveného majetku, 3,6 miliardy dolarů určených na vojenské stavby, tři miliardy dolarů od Pentagonu z fondu vyčleněného na stavební práce a 200 milionů dolarů z fondů ministerstva pro vnitřní bezpečnost.

Pokud prezident Trump výjimečný stav vyhlásí, bude tento krok patrně napaden u soudu a v Kongresu se proti ozvou demokraté. Kritici tvrdí, že prezident nemůže výjimečného stavu využít k tomu, aby na stavbu zdi uvolnil peníze daňových poplatníků. Se soudní dohrou podle CNN počítají i Trumpovi poradci.

Souboj o projev Trump prohrál

Kvůli sporu s Kongresem o financování federálních úřadů Trump odloží každoroční prezidentské poselství o stavu americké unie na dobu, až bude pře urovnána. Projev byl původně plánován na úterý 29. ledna.

Zprávu o stavu Spojených států prezidenti tradičně přednášejí ve Sněmovně reprezentantů. Demokratická předsedkyně této kongresové komory Nancy Pelosiová ale Trumpa vyzvala, aby poselství odložil, dokud nebude obnoveno financování federálních úřadů.

 

[wp_ad_camp_2]

Své odmítavé stanovisko šéfka Sněmovny reprezentantů potvrdila i ve středu v dopisu do Bílého domu. Oficiálně Trumpovi sdělila, že promluvu ke členům Kongresu z tribuny Sněmovny reprezentantů nepovolí, dokud zůstane vláda bez peněz.

Poselství o stavu unie, které prezident pronáší ve Sněmovně reprezentantů k členům obou komor Kongresu, je slavnostní událost zorganizovaná tradičně za účasti mnoha hostů. Pronést poselství ukládá prezidentům ústava.

Kvůli postoji Pelosiové se spekulovalo, že Trump zprávu přednese z Bílého domu. Nakonec ale Trump ustoupil a na Twitteru uznal, že Pelosiová jako předsedkyně sněmovny má výsadu odklad projevu navrhnout. „Neexistuje žádné jiné místo, které by se historií, tradicí a významem mohlo rovnat sněmovní komoře. Těším se, že budu moci podat skvělou zprávu o stavu unie v blízké budoucnosti!” napsal Trump s tím, že projev přednese, až bude financování obnoveno.

zdroj: 9

Tak už nám snad začíná podávat zprávy z USA tohoto druhu český mainstream. Zdá se, že Pelosiová Trumpovi oplácí jeho kroky, kdy jí nepůjčil státní letadlo a vyzval jí, ať delegace Sněmovny použije na cestu do Evropy běžnou linku. No a jí se také nelíbí přerušení činnosti vlády. Ona si snad myslí, že může dělat na Trumpa nějaké tlaky? :)

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.