Ankara začala blokovat průchod lodí NATO ze Středozemního moře do Černého. Zviditelnila tak svůj postoj proti Alianci. Jak uvádí «Nordic Monitor», omezení při propouštění vojenských lodí NATO už funguje, takže ani lodě USA nemohou bez překážek vstoupit do černomořského regionu.

 

[wp_ad_camp_2]

«Na setkání turečtí oficiální zástupci zdůraznili, že stabilita v Černém moři musí být zachována. Činnost NATO bude podporována v souladu s omezeními, danými Konvencí z Montreux, Rusko nemá být zbytečně provokované a otevírají se vojenské protokoly. Turecko je klíčovou zemí v Černém moři, protože kontroluje vstup a výstup Černého moře přes systém průlivů, který zahrnuje Istanbul, průlivy Bospor a Dardanely, Çanakkale a Mramorové moře, spojující Černé a Středozemní moře» uvádí «Nordic Monitor» a předkládá k tomu příslušné dokumenty.

Podle stávajících údajů, už několik vojenských plavidel NATO obdrželo zamítnutí průchodu přes Bospor, přičemž to Ankara odůvodňovala stávající konvencí a smlouvami. Odborníci ovšem upozorňují na fakt, že Turecko aktivně podporuje Rusko a snaží se nepřipustit jakékoli provokace ze strany Severoatlantické aliance.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Konvence z Montreux (o statutu průplavů) je mezinárodní dohoda uzavřená 20. července 1936 ve Švýcarsku ve městě Montreux po němž je pojmenovaná, byla uzavřena těmito státy Austrálie, Bulharsko, Francie, Německo, Řecko, Rumunsko, Japonsko, Sovětský svaz, Turecko, Spojené království a Jugoslávie a v platnost vstoupila 9. listopadu 1936. (Neoficiální text)

Zdroj: ISSTRAS

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.