GETTR bude nejnovějším podnikem operace MAGA (Make America Great Again). Vede ji Trumpův bývalý mluvčí Jason Miller.

Tým bývalého prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek 1.7. v tichosti spustil novou platformu sociálních médií a označil ji za alternativu k webům velkých technologických firem – Big Tech.

Ovšem tento debut okamžitě vyvolal zmatek, zda šlo o dlouho slibovanou nabídku bývalého prezidenta poskytnout legiím jeho následovníků vlastní útočiště na sociálních sítích, nebo jen o další pokus o vybudování MAGA-alternativy k hlavním platformám.

Stránky nazvané GETTR inzerovaly své programové prohlášení jako „boj proti rušení kultury a za podporu zdravého rozumu, obranu svobody projevu, zpochybnění monopolů sociálních médií a vytvoření skutečného ideového trhu.” Oficiální spuštění aplikace proběhlo 4. července v 10 hodin.

Trumpův bývalý mluvčí, Jason Miller, jenž platformu vede, to potvrdil prostřednictvím SMS. Bývalý mluvčí Trumpovy kampaně Tim Murtaugh se na aplikaci podílí jako konzultant.

Trumpovo zapojení do projektu je nejasné, stejně jako to, zda si na GETTRu založí účet a bude jej využívat.

„Bývalý prezident se rozhodne sám. Samozřejmě je to tam pro něj připraveno. Kdyby se rozhodl pro – uvítali bychom to. Je tu účet pro něj vyhrazený a čeká na něj, ale je to jeho rozhodnutí,” řekla osoba zapojená do aplikace.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Bývalý prezident hledá alternativní způsoby, jak se zapojit do své on-line základny poté, co byl „vykopnut“ z Twitteru a byl mu pozastaven účet na Facebooku. A jeho předchozí snaha o zapojení se do on-line světa – prostřednictvím spuštění profesionálního blogu – skončila kvapně při všeobecném posměchu a chabé čtenářské obci. Tento nový počin může rovněž vyvolat otázky týkající se soukromí, včetně toho, zda shromažďuje informace o uživatelských příznivcích na Twitteru.

GETTR je jedním z nejsledovanějších projektů v širším ekosystému technologických a sociálních mediálních platforem podporujících MAGA, které rozkvetly na pravici, a je do značné míry podněcován pocitem, že se Big Tech snaží umlčet šíření konzervativní a protrumpovské ideologie na internetu. V posledních měsících se často uvádělo, že Trumpův tým hledá platformu, na které by mohl obnovit svou on-line přítomnost, a to buď tím, že by si rovnou takovou společnost koupil a přeznačil ji za svou exkluzivní platformu, nebo by se stal jejich tahounem.

Aplikace GETTR se poprvé objevila v obchodech s aplikacemi Google a Apple v polovině června a naposledy byla aktualizována ve středu minulého týdne. Byla stažena více než tisíckrát v každém z obchodů.

GETTR je v obchodech s aplikacemi charakterizován jako „nezaujatá sociální síť pro lidi z celého světa”. Aplikace je hodnocena jako „M“ (pro dospělé), což znamená, že je doporučena pro uživatele starší 17 let (v USA).

Název GETTR byl inspirován slovy „Getting Together.” „Příspěvky budou dlouhé do 777 znaků, aplikace bude hostit videa až tříminutové délky a bude schopna hostit také živé přenosy,“ uvedla osoba pracující na aplikaci. Ústředí vývoje aplikace se nachází v New Yorku.

Uživatelské rozhraní společnosti GETTR se jeví jako podobné rozhraní Twitteru. Počáteční propagační materiály pro GETTR v obchodech s aplikacemi zobrazovaly příspěvky uživatelů oslavujících Sněmovnu reprezentantů, kteří již masky v prostorách sněmovny nevyžadují.

Počátečními trendovými tématy aplikace byly hashtagy #trump, #virusorigin, #nra a #unrestrictedbioweapon. Tyto štítky odkazují na nově nalezené a dosud neprokázané teorie republikánů, že virus Covid-19 v laboratoři vytvořila Čína jako biologickou zbraň.

Tím však podobnost s Twitterem nekončí. Aplikace GETTR také tvrdí, že nabízí novým uživatelům možnost „importovat kopie vašeho obsahu z Twitteru do GETTRu”. A důkazy na stránkách naznačují, že nová platforma také umožňuje uživatelům importovat své skutečné Twitter sledující — kteří nějakým způsobem přijdou k vlastnímu účtu na GETTRu.

Například republikánský kandidát do Senátu v Pensylvánii Sean Parnell měl k čtvrtečnímu odpoledni přes 175 000 sledujících na GETTRu, přestože se k platformě připojil teprve v ten den. Počet jeho sledujících na GETTRu je identický s počtem jeho následovníků na Twitteru.

Totéž platí pro Murtaugha, Trumpova bývalého ředitele komunikace v roce 2020, který ke čtvrtečnímu odpoledni nashromáždil přes 220 000 odběratelů na GETTRu i Twitteru.

„Myšlenkou je, aby se lidé přestěhovali z Twitteru na GETTR,” řekl člověk zapojený do aplikace. Osoba dodala, že aplikace nevezme uživatelům aktuální Twitter sledující.

Mluvčí Twitteru odmítli komentovat, zda společnost GETTR porušila některou ze svých zásad tím, že uživatelům umožnila „seškrábat“ data z jejích stránek. Zástupce společnosti GETTR na žádost o vyjádření ihned neodpověděl.

Přeložila jena | Zdroj: Politico

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.