Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Účelem mainstreamových médií je kontrola myšlenek: Jak oddělit fakta od propagandy?
Průměrný člověk žijící v moderním světě je dnes a denně bombardován takovým množstvím informací, z nichž si navíc mnohé odporují, že mu pravděpodobně nezbývá nic jiného, než oscilovat v rámci konstantního stavu kognitivní disonance. Vyznat se v tom, co je pravda a co je „fake“ se v podstatě stalo prací na plný úvazek. Lidé, kteří již na plný úvazek pracují, aby uživili svoje rodiny, jednoduše nemají žádný čas navíc, který by mohli využít k vlastnímu bádání na téma „jak se vyznat v tomto čím dál složitějším světě“ – to je také důvod, proč mnoho lidí zkrátka přijme cokoli, co je jim řečeno, nebo čemu se zdá snazší uvěřit.
[wp_ad_camp_2]
Pátrat v dnešním světě po tom, co je skutečně pravdivé, vyžaduje nemalé úsilí. Je to paradox, vzhledem k tomu, že dnes jako nikdy předtím má většina civilizovaných lidí k dispozici internet. Je to tím, že je těch informací zkrátka příliš mnoho. Není divu, že se v nich lidé mají problém vyznat, zvláště když odporují oficiálním zprávám, které šíří mainstreamová média. Většina z toho, o čem lidem tvrdí, že jsou „zprávy“, není nic jiného než propaganda vytvořená k ovládnutí lidského myšlení a zároveň k potlačování všech forem myšlenek, které jsou nezávislé, nebo snad kritické.
„Od mainstreamových médií až po sociální média. Od ‚real‘ news k ‚fake‘ news. Od politických strkanic Facebooku po twitterový Trumpismus. Je stále těžší a těžší vyznat se v širých vodách dnešního věku informací,“ napsal Gary McGee pro Waking Times na téma závažnosti tohoto rozšířeného problému.
„Příliš často se vydáváme tou snazší cestou a bez ptaní se chytáme názorového systému našich politických stran. Když na to však dojde, je pouze na naší zodpovědnosti, abychom mysleli jasně. Není to odpovědnost zpravodajské služby, kterou si vyvolíme. Dokonce ani našich politiských stran. Je to pouze naše zodpovědnost, nikoho jiného.“
[wp_ad_camp_2]
Dávejte si pozor na ‚newspeak‘, ‚doublethink‘ a agendu totální kontroly myšlenek
Jedna nápadná taktika, kterou propagandističtí vládci na masách rády využívají, je známá jako „newspeak“. Tato taktika se soustředí na myšlenku udržování lidí v myšlenkových krabicích, které jim brání v objevení celé pravdy. Často se v newspeaku objevují kousky pravdy, které mají chytře zamaskovat její plný rozsah a zároveň ty, kteří tomu uvěřili, přesvědčit, že již dosáhli plného porozumění.
Noam Chomsky ve své knize The Common Good píše o tom, jak je newspeak (termín, který byl poprvé použit ve slavné knize Goerge Orwella 1984), využíván k vytvoření iluze svobody projevu a tisku, zatímco tak dosáhne přesného opaku. Chomsky hovoří o newspeaku jako o „elegantním způsobu, jak lidstvo udržet pasivní a poslušné“ a zároveň limitovat „spektrum přijatelných názorů“. Dokud se konverzace pohybuje v rámci tohoto spektra, budou ti, kteří žijí v iluzi vytvořené newspeakem, domnívat, že diskutují o faktech a tak zůstanou v klidu a krotcí.
Mnozí konzervativci budou předpokládat, že taková taktika spočívá pouze na liberálním konci tohoto spektra, ale faktem je, že stejně tak se vyskytuje také na konzervativní straně.
[wp_ad_camp_2]
Další taktika na vymývání mozků je známá jako „doublethink“, která jednoduše definuje určitý koncept svým přesným opakem. Je to schopnost udržet pohromadě dvě zcela protikladné informace a zároveň oběma pevně věřit. Pár příkladů doublethinku z románu 1984 zahrnuje pojmy jako „Svoboda je otroctví“, „Válka je mír“ nebo „Nevědomost je síla“. V knize například každý ví, že v prostorách Ministerstva lásky jsou mučírny, že na Ministerstvu pravdy mají za úkol lhát jako když tiskne (toto rčení se mi nezdá náhodné) a že Ministerstvo míru řídí války. Tyto pojmy reprezentují masovou kontrolu lidí a jejich myšlení, které bohužel padla za oběť většina populace planety.
[wp_ad_camp_2]
Překlad: raja, Zdroj: 1