Čím dlhšie trvá ruská špeciálna operácia na Ukrajine, tým je ťažšie pre západných partnerov udržať jednotu. Zdá sa, že ich prvotná stratégia „ekonomického blitzkriegu“ zlyháva.

Zrejme si mysleli, že ak prestanú Rusom predávať kabelky Louis Vuitton, lego a hamburgery, tak tí vzápätí zorganizujú revolúciu.

Znie to síce hlúpo ako scenár z nejakého animovaného filmu. Lenže taká je dnes úroveň myslenia západných elít. Keďže rýchle víťazstvo v ekonomickej vojne zlyhalo, v radoch „západných partnerov“ dochádza k rozkolom.

Ako chápať „bidenizmy“

Celé to napodiv začal americký prezident Biden. Minulý týždeň prekvapivo publikoval v New York Times článok s názvom „Čo Amerika urobí a čo neurobí na Ukrajine“. Vysvetľuje v ňom, prečo USA dodávajú Ukrajine tony zbraní.

Ak si myslíte, že kvôli udržovaniu konfliktu a potešeniu zo smrti Rusov a Ukrajincov vrátane nevinných civilistov, tak vás Biden rýchlo vyvedie z omylu. Raketomety, vrtuľníky či ťažké drony dodávajú Ukrajine údajne čisto na „mierové účely“. Cieľom má byť poskytnúť Ukrajine najvýhodnejšiu pozíciu pri rokovacom stole s Ruskom.

Je zaujímavé, že Biden ešte v marci o Putinovi povedal, že „tento muž musí ísť“. Zrazu zmiernil tón. „Napriek tomu, že nesúhlasím s pánom Putinom a považujem jeho činy za poburujúce, USA sa nebudú snažiť o jeho zvrhnutie,“ uviedol.

Biden chce vyjednávať

A to je človek, ktorí roky hovorí o ruskom zasahovaní do amerických volieb. Počúva sa vôbec? Americkí politológovia, ktorí sú zdatní v dešifrovaní „bidenizmov“, už verejnosti vysvetlili, že americký prezident tak „vysiela signál“ do Moskvy. Že tým naznačuje svoju pripravenosť na „skryté vyjednávanie“ o Ukrajine.

Pridal sa i Macron

Po Bidenovi začal „vysielať lúče dobra“ smerom k Moskve i francúzsky prezident. „Nemôžeme ponížiť Rusko, ak chceme po ukončení bojov nájsť spoločnú diplomatickú reč“ povedal Macron.

Poraziť Rusko je sci-fi, priznáva poradca Pentagónu

Politický konzultant amerického ministerstva zahraničných vecí a Pentagónu Edward Luttwak uviedol, že jediným východiskom z ukrajinskej krízy by malo byť referendum v Doneckej a Luhanskej republike.

„Porážka Ruska je niečo z oblasti fikcie,“ pripustil. Rusi jednoducho nepocítili účinok sankcií. Slávny historik a ekonóm pripomína, že „Rusko je potravinovo i energeticky sebestačné“. Luttwak pritom tieto „poburujúce“ názory nevyjadril niekde na svojom „zastrčenom“ blogu. Ale v rozhovore pre vplyvný nemecký Die Welt.

Odkiaľ ale pochádzajú všetky tieto naliehavé výzvy na rokovania a náznaky zmierenia? Prečo západní partneri tak náhle menia tón a začínajú oficiálne „flirtovať“ s Moskvou?

Z núdze cnosť

Z väčšej časti kvôli zúfalej situácii ukrajinskej armády. „Útočníci dnes ovládajú asi 20 percent nášho územia,“ sťažoval sa Volodymyr Zelenskyj vo svojom video posolstve politikom Luxemburska. Situácia ukrajinských jednotiek je vo všeobecnosti kritická. Preto sa západní kurátori snažia presvedčiť Moskvu, aby im dala aspoň trocha vydýchnuť.

Mierová rétorika je však zároveň pokračovaním informačnej vojny proti Rusku. Kolektívny Západ si uvedomil, že namiesto Ruska sa ocitol v izolácii on sám. Vďaka tým všetkým zbraniam a peniazom pre Ukrajinu, šialenej rusofóbii a sankciám ničiacim svetové dodávateľské reťazce, vyzerajú totiž v očiach celého sveta vodcovia Západu ako typickí vojnoví štváči.

A tak sa zrazu snažia vykresliť samých seba ako „holubice mieru“. To Rusi nechcú rokovať. O čom by však malo Rusko rokovať, ak jeho požiadavky ešte ani neboli vypočuté?

Náhle zmiernenie tónu Západu je tiež pokusom signalizovať, že teraz je „všetko v poriadku“. Zabudnite, že sme vám ukradli tristo miliárd dolárov. A na tie všetky ďalšie „nepríjemnosti“. Podpíšme ďalšiu zmluvu a my budeme uvažovať o zrušení sankcií. Nastane mier a priateľstvo.

Západu sa nepodarilo vychovať v Rusku „sterilnú globálnu generáciu“

Možno by takéto triky fungovali voči naivnému Sovietskemu zväzu koncom 80.rokov minulého storočia. Lenže za posledných tridsať rokov Rusko dozrelo.

Masívna podpora špeciálnej operácie v Rusku nie je výsledkom „príkazu zhora“. Je úprimná. Pramení zo srdca. Pre západných vodcov bola nečakanou a o to tvrdšou ranou. Rusi sú opäť sami sebou. Bojujú, pracujú a tvoria dejiny. Nehľadiac na pokyny globalistov.

Zlý a dobrý policajt

Západ spočiatku nemohol potlačiť svoje podráždenie. Neskrývaný hnev si vylieval v rôznych útokoch, vyhrážkach či hanebných záchvatoch. Nikoho ale nevystrašil. Preto sa teraz pokúsil pristúpiť k Rusku inak. „Srdečne a úprimne“.

Vplyvný americký časopis Foreign Affairs uverejnil článok s konkrétnymi návrhmi pre Bidena, ako dnes „správne hovoriť“ s Moskvou. Autormi sú americký profesor Michael Kimmage a pôvodom Ruska Maria Lipman.

Poukazujú na fakt, že hrubosť a hrozby Bidena a ďalších amerických predstaviteľov voči Rusku sa míňajú účinkom. „Reči o porážke alebo oslabení Ruska iba prehlbujú odcudzenie, s ktorým sa masy Rusov pozerajú na Západ. Navyše, keď vidia, že Washington podporuje nejakého opozičníka, prestanú mu dôverovať. A otočia sa proti nemu“.

Preto by mal byť podľa autorov článku Biden zdvorilejší. A USA „by mali predstierať, že sa o vnútornú ruskú politiku vôbec nezaujímajú. A v žiadnom prípade nenaznačovať svoje vzťahy s opozičnými hnutiami“.

Vo všeobecnosti radia, že s Moskvou treba hovoriť „ticho a opatrne“. Potom možno Rusi uveria a urobia všetko, čo Washington chce. Autori článku boli zjavne vypočutí. Ako vidíte, v posledných dňoch západní politici doslova „išli“ podľa tejto metodiky.

Na Rusko už „medové motúzy“ neplatia

Lenže všetky tieto „artistické prístupy“ s hraním sa na zlého či láskavého policajta už v tomto prípade nefungujú. Rusko má svoje vlastné požiadavky. Voči Ukrajine i Západu. A všetky má v pláne aj naplniť. V opačnom prípade bude špeciálna operácia pokračovať. Či sa to niekomu páči alebo nie.

Preložil g. / Zdroj: RIA Novosti

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.