Portugalský generální štáb ozbrojených sil (EMGFA) se stal terčem „dlouhodobého a bezprecedentního“ kybernetického útoku, v jehož důsledku unikla řada tajných dokumentů NATO, informovala ve čtvrtek 8.9. místní média.

Podle deníku Diario de Noticias portugalská vláda o útoku nevěděla, dokud ji o narušení, které národní úřady označily za „mimořádně závažné“, neinformovaly Spojené státy.

Zdroje listu tvrdí, že to byla americká zpravodajská komunita, která našla „stovky“ důvěrných nebo tajných dokumentů NATO vystavených na prodej na dark webu. Podle zprávy bylo oznámení o nálezu zasláno loni v srpnu přímo premiérovi země Antoniu Costovi.

Mluvčí amerického velvyslanectví v Lisabonu nechtěl zprávu potvrdit ani vyvrátit s tím, že zpravodajské záležitosti nekomentují.

Zpráva uvádí, že generální štáb provedl komplexní audit svých vnitřních systémů a podařilo se mu identifikovat počítače, z nichž byly dokumenty NATO odcizeny. Agentura rovněž zjistila, že byla porušena pravidla týkající se bezpečného přenosu utajovaných dokumentů.

„Tento kybernetický útok byl časově delší a nezjistitelný a využíval roboty naprogramované na detekci typů dokumentů,“ poznamenal jeden ze zdrojů deníku a dodal, že informace byly získávány v několika fázích.

Podle listu bude NATO od portugalské vlády požadovat vysvětlení a záruky a nejmenovaný úředník listu řekl, že vláda může zaručit, že její ozbrojené síly budou „denně pracovat tak, aby důvěryhodnost Portugalska jako zakládajícího člena Severoatlantické aliance zůstala nedotčena“.

K úniku dat došlo poté, co NATO koncem srpna prohlásilo, že blok vyšetřuje hackerský útok na raketovou společnost MBDA, který provedli neznámí záškodníci. Podle zpráv médií hackeři umístili na dark web k prodeji plány zbraní používaných Ukrajinou v jejím konfliktu s Ruskem.

Zdroj: rt.com

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.