Nové odtajnené dokumenty publikované v piatok odhalili, že USA plánovala vojnu proti Severnej Kórei už v roku 1994.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Kabinet amerického prezidenta Billa Clintona bol presvedčený, že americká armáda a ozbrojené sily Južnej Kórey „nepochybne vyhrajú“ konflikt na rozdelenom kórejskom polostrove. Taktiež si boli vedomí toho, že by to prinieslo obrovský počet obetí.

Plány na vojnu vzišli, keď USA rokovali o jadrovom odzbrojení Severnej Kórey

Vtedy povedal minister obrany William Perry juhokórejskému prezidentovi Kim Dae Jungovi: „Samozrejme, vďaka kombinovaným silám ROK a USA môžeme vojnu nepochybne vyhrať, ale tento proces prináša veľa strát na živote.“

RT píše:

USA vytvorili svoj vojnový plán, keďže Severná Kórea začala proces ktorým by mohola dosiahnuť štiepny materiál pre jadrové bomby. Tým by sa priblížila k vytvoreniu odstrašujúcej sile voči USA a jej spojencom, ktorí sa dlho snažili zvrhnúť vládu v Pchjongjangu.

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Čerstvo-odhalené dokumenty tiež ukazujú, že sa Washington v roku 1997 obával, že „hladná Severná Kórea“ – trpiaca chronickým nedostatkom potravín, kvôli sankciám – by sa mohla stať „nebezpečne chaotickou.“ To donútilo amerických politikov pristúpiť ku štvorstranným rozhovorom (Spojené štáty, Čína, Južná Kórea a Severna Kórea), ktoré museli byť „dostatočne flexibilné a mali zahŕňať širokú škálu možností“, od „kolapsu“ Severnej až po „zmysluplné reformy, ktoré by obnovili život režimu KĽDR“.

Severná Kórea v súčasnosti zriadila jadrový arzenál, ktorý by podľa nedávnej štúdie mohol zabiť 2,1 milióna ľudí a zraniť ďalších 8 miliónov, ak by bolo cieľom Tokio alebo Soul. V novembri Severná Kórea vyhlásila, že spustila nový typ medzikontinentálnej balistickej strely Hwasong 15, ktorá by mohla zasiahnuť akýkoľvek cieľ na americkej pevnine.

 

Zatiaľčo napätie narastá, americkí a severokórejskí lídri naďalej obchodujú s ostrými. Severokórejské štátne média označili Trumpa ako „starého psychopata“ a že je „túžiaci po vojone“ a vyhrážali sa USA, že je zmenšia na „popol a zahalia tmou“. Americký prezident povedal, že Washington by mohol „úplne zničiť“ Severnú Kóreu, ak bude napadnutý a že „Little Rocket Man“, ako často volá Kim Jong-una, „nebude na tom inak.“

Medzitým USA a jej regionálni spojenci vykonávajú masívne vojenské cvičenia simulujúce ničenie Severnej Kórey. Tento týždeň americkí a juhokórejskí piloti vykonávali útoky na jadrové a raketové inštalácie Severnej Kórey podľa rôznych vojnových scenároch.

Minulý víkend poradca pre národnú bezpečnosť H.R. McMaster varoval, že pravdepodobnosť vzniku vojny v Pchjongjangu sa „zvyšuje každý deň“.

Šéf CIA Mike Pompeo v sobotu povedal, že americké spravodajské služby veria, že severokórejský vodca nemá poňatie, ako slabá je jeho pozícia.

„Tí, ktorí sú okolo neho mu neposkytujú pravdu o tom, v akej situácií sa nachádza – ako neistá je jeho pozícia v dnešnom svete. Pravdepodobne nie je jednoduché povedať Kim Jong-unu zlé správy, „povedal na fóre v Reagan Inštitúte v Kalifornii.

Pompeovu vieru však podkopalo nedávne vyhlásenie generálneho nadporučíka Jan-Marca Jouasa, bývalého námestníka veliteľa amerických síl v Kórei. Jouas uviedol, že 30 000 silných amerických ozbrojených síl umiestnených v susednej Južnej Kórei je pripravených bojovať proti severokórejskej armáde. Do ktorej sa podľa Pchjongjang prihlásilo dobrovoľne takmer 5 miliónov ľudí.

 

[wp_ad_camp_2]Ko

 

Rusko a Čína navrhli stratégiu „dvojitého zmrazenia“, v rámci ktorej Spojené štáty zastavia svoje cvičenia s Južnou Kóreou výmenou za pozastavenie programov vývoja jadrových zbraní v Severnej Kórei. Spojené štáty však návrh odmietli s tvrdením, že majú právo vykonávať cvičenia so svojimi spojencami.

 

 

Preklad: anna, Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.