Spojené státy, Velká Británie a Austrálie jsou proti plánu Facebooku použít koncové (end-to-end) šifrování napříč svými službami pro zasílání zpráv, a usilujjí o zásadní změny v praxi, která dlouhodobě stěžuje vymáhání práva a údajně brání v boji proti zneužívání dětí a terorismu.

Tyto tři země plánují podepsat dohodu o zvláštních datech (SDA / special data agreement), která by podle dokumentů přezkoumaných agenturou Reuters zrychlila vyřizování žádostí od donucovacích orgánů ohledně informací o komunikaci teroristů a dětských predátorů.

[wp_ad_camp_2]

Tato dohoda bude oznámena společně s otevřeným dopisem společnosti Facebook a jejímu generálnímu řediteli Marku Zuckerbergovi, v němž společnost vyzývá, aby pozastavila plány související s vývojem technologie šifrování typu end-to-end v rámci svých služeb pro zasílání zpráv.

Nejnovější přetahovaná mezi vládami a technologickými společnostmi ohledně uživatelských dat by mohla mít dopad i na Apple, Google Alphabet a Microsoft Corporation, stejně jako na menší šifrované chatovací aplikace jako Signal.

Washington vyzval k větší regulaci a zahájil antimonopolní vyšetřování proti několika technologickým společnostem a kritizoval je za zhoršenou ochranu soukromí, činnost související s volbami a dominanci v online reklamě.

Přeložila tereza | Zdroj: Sydney Morning Herald

Není to trochu schizofrenie? Na jednu stranu úřady vyšetřují společnosti kvůli ochraně soukromí svých uživatelů a na druhou stranu chtějí zabránit šifrování zpráv, které by měly být soukromé. V tomto směru ale Facebooku nevěřím ani slovo. Šifrování se stalo v poslední době spíše marketingovým tahákem. Pokud nemá aplikace pro komunikaci otevřený zdrojový kód (open source), pak není šance si ověřit, zda ono „šifrování“ neobsahuje zadní vrátka. 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.