Ukrajinskí experti a médiá sa stále viac nazdávajú, že exprezident Petro Porošenko predsa utiekol z krajiny a nemieni sa vrátiť. Svoje domnienky potvrdzujú správami o tom, že „utečenec“ v tureckom Istanbule sa stretáva s americkými diplomatmi a údajne zúfalo ich žiada, aby mu pomohli a zabránili jeho odsúdeniu a väzeniu na Ukrajine. Informovali o tom novinári ukrajinskej televíznej stanice „360“.

[wp_ad_camp_2]

Podotýkajú, že bývalý prezident si plne uvedomuje závažnosť trestných stíhaní voči nemu a snaží sa vyhnúť zaslúženému trestu. „Celý tím Porošenka si veľmi dobre uvedomuje, že všetko, čo sa v súčasnosti odohráva v Hlavnom byre vyšetrovaní, je veľmi závažné, a snaží sa brániť útokom. Môžeme, napríklad, očakávať verejnú podporu z Washingtonu, ak sa Porošenka pokúsia zatknúť,“ uviedol zdroj z okolia exprezidenta pre novinárov z agentúry Vesti – Ukrajina

Ukrajinský politológ Andrej Jakubinskij pre televíznu stanicu „360“uviedol, že Porošenko si môže vziať príklad z Michaila Saakašviliho: odíde, napríklad, do Londýna, kde žije časť jeho priateľov. Avšak potom bude mať veľké problémy s chránením svojho majetku a aktív na Ukrajine.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Ukrajinskí novinári pripomínajú, že proti Petrovi Porošenkovi začali už 11 trestných konaní. Obviňujú ho z vlastizrady, využitia služobného postavenia, nezaplatenia daní a odvodov, legalizácie finančných prostriedkov nadobudnutých v následku trestnej činnosti a pod.

Mnohé ukrajinské a ruské médiá poukazujú na to, že Porošenko utiekol z krajiny a odmietol vziať so sebou ochranku, čo podľa nich znamená, že sa nechystá vrátiť do vlasti. Na Ukrajine čakajú, či sa v priebehu nasledujúcich desiatich dní Porošenko vráti alebo nevráti a či bude svedčiť na súdnom pojednávaní v Kyjeve 12. augusta. Zatiaľ Petro Porošenko poskytuje rozhovory pre ukrajinské médiá, ale detaily svojho návratu nekonkretizuje.

Eugen Rusnák | zdroj: 9

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.