V pondělí 8. července informovalo Centrum bipolární politiky USA (BPC – Bipartisan Policy Center) o mimořádně vysokém riziku defaultu (neschopnost platit splátky) už počátkem září. Ministr financí Steven Mnuchin na to upozorňoval senátory už v květnu t.r.. Je to skutečně slepá ulička pro americký finanční systém, nebo opět dojde k navýšení kongresem dluhového stropu a pojede se dál?

V bázi problému jsou neúměrné výdaje federálního rozpočtu při relativně nízkém růstu státních příjmů. A to je situace nevyhnutelně vedoucí k defaultu. Alespoň podle odborníků BPC.

 

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

V nedávné zprávě o správě rozpočtu předložené Kongresu USA je zdůrazněno, že schodek za tři první kvartály stávajícího fiskálního roku dosáhl 746 miliard USD. A ke konci roku se očekává dovršený bilion USD.

Rozpočtové výdaje za zúčtovací období vzrostly o 208 miliard, v porovnání loňským ukazatelem, zatímco příjmy o pouhých 69 miliard. Jinými slovy se americká kasička vyprazdňuje třikrát rychleji, než doplňuje.

Rozhodným faktorem pro snížení rozpočtových příjmů je podle většiny odborníků krátkozraká daňová politika koho jiného, než prezidenta Trumpa. Už v prosinci 2017 podepsal prezident zákon o největší daňové reformě všech amerických dob, kterou sliboval během volební kampaně.

V zásadě jde o nížení korporátní daně z 35 na 21 procento, a také daně na prostředky ze zahraniční činnosti amerických společností, které se vrátily do USA, a to 35% na bezhotovostní peníze a do 15,5% na hotovost.

Kromě toho snížil Trump daň z příjmu pro fyzické osoby a zúžil seznam občanů, kteří byli povinni platit do státní pokladny 40% na dani dědické. V důsledku těchto opatření stouply daňové příjmy  ve stávajícím fiskálním roce o 2 – 3% místo očekávaných 5-6%.

 

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Půjčka do výplaty

Riziko defaultu v první polovině září se zvyšuje také proto, že musí Ministerstvo financí USA vyplatit obrovské částky držitelům amerického státního dluhu. A peníze na to v e státní kase nejsou.

Vláda by mohla zafungovat jako vždy – vyhodit na trh další porci treasuries (dluhových závazků) a získanými prostředky  zaplatit stávající dluhy. Problém spočívá v tom, že celkový státní dluh už počátkem března prorazil hraniční strop ve výši 22 bilionů dolarů. A jen za poslední 4 měsíce «narostla» další půlmiliarda.

A v tomto okamžiku už ministerstvo financí si nemůže půjčit, kvůli zákonodárně omezené výši dluhu. Odborníci BPC vyzvali americké parlamentáře aby se začali urychleně zabývat touto problematikou, protože už začala odbíjet dvanáctá. 26. Července odkráčí kongres v plném složení na dovolenou, a to na půldruhého měsíce. Čas pro jakákoli řešení tak bude nenávratně ztracen.

 

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

«Senátoři projeví nezodpovědnost, budou-li naši prognózu ignorovat. Jediný způsob, jak se vyhnout defaultu v letošním roce – je zvýšit strop státního dluhu během následujících dvou týdnů», zdůraznil šéf útvaru ekonomické politiky BPC – Shai Akabas

Nekonečno není limit

Jestliže kongres nezvedne hranici dluhu, ministerstvo financí bude muset vyhlásit úpadek ke stávajícím obligacím, tedy že USA nejsou schopny zaplatit svůj dluh. Což samozřejmě okamžitě povede ke snížení úvěrového ratingu Ameriky.

Krom toho, absence nových obligací na trhu prudce oslabí americkou měnu. Vždyť jakmile držitelé dolaru přijdou o možnost ho investovat (například v podobě obligací), začnou se dolaru zbavovat. A to bude okamžitě další úder po statutu světové rezervní měny.

A ještě jeden problém je tu. De-facto musí politická iniciativa o zvýšení přípustné laťky státního dluhu vycházet od prezidenta USA. Právě on by měl přesvědčit kongresmany znovu, už nejednou přistoupit k tomuto kroku.

 

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Mimořádně napjaté vztahy mezi prezidentem a zákonodárci to výrazně ztíží. V březnu kongres zablokoval záměr prezidenta zavést mimořádný stav v pohraničních státech. To se ještě nestalo od roku 1976, kdy byl schválen «Zákon o národních mimořádných situacích».

Navíc, po nedávném summitu G-20 v japonské Ósace byl Donald Trump americkými politiky prakticky obviněn ze zrady zájmů národní bezpečnosti, kvůli jeho slibu zrušit sankce vůči čínskému IT gigantu Huawei. Přesto, že právě Trump ty sankce původně inicioval.

Znamená to, že šance na rychlé zvýšení stropu státního dluhu se ocitají téměř na nule a technický default USA je v prvních zářijových týdnech docela možný.

Jak dopadne americká obligační pyramida uvidíme během dvou nejbližších týdnů. Říká se, že nakonec každá finanční pyramida musí jednoho dne padnout. Státní pyramida může mít dlouhou životnost, ale stav nekonečna ani ona nemusí ustát.

zdroj: 9

 

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.