Vědci znovu objevili „tlukot srdce“ ze supermasivní černé díry vzdálené 600 miliónů světelných let poté, co se na několik let ztratila.

Černá díra bije ve středu galaxie velmi daleko. Je označená RE J1034 + 396, a byla poprvé detekována v roce 2007. Tep je výsledkem toho, že hmota padá do díry a překračuje horizont události a uvolní enormní záblesky energie, které při tomto procesu vytvářejí opakující se vzorec.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Povaha a rozestup mezi těmito pulzy informují vědce o velikosti samotné černé díry, o struktuře a složení prostoru kolem ní. Od začátku objevu vědci zaznamenávali pulzy každou hodinu, ale od roku 2011 byly blokovány naším sluncem.

Podle hlavního autora dr. Chichuan Jina z Národní astronomické observatoře v Číně a Durhamské univerzity ve Velké Británii pulzy dokazují, že signály ze supermasivních černých děr mohou být silné a trvalé. Poskytuje vědcům jedinečnou příležitost studovat tento druh chování s cílem více porozumět těmto děsivým vesmírným šelmám, které číhají ve tmě vesmíru.

Přeložila tereza | Zdroj: rt.com

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.