Vědci z Texaské univerzity USA zjistili, že oxid titaničitý E171, který je obsažený v zubní pastě a kosmetice, může vyvolat diabetes 2. typu. Jejich studii zveřejnil časopis Chemical Research in Toxicology.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Jejich studii zveřejnil časopis Chemical Research in Toxicology.

Díky vlastnosti dodávání bělosněžné barvy je tato chemická látka využívaná v potravinovém průmyslu a kosmetologii. Navíc se uvádělo, že je pro člověka neškodná.

Vlastnosti E171 byly zjištěny v polovině 20. století, když nahradil škodlivá barviva na základě olova, v 70. letech začala jeho masová výroba. Podle vědců právě od té doby počet onemocněných 2. typem diabetu čtyřnásobně vzrostl. Takovým způsobem vědci spočítali, že tato chemická látka může být spojena s diabetem.

K potvrzení těchto dohadů vědci provedli testování na skupině 11 dobrovolníků, kterým vzali vzorky tkáně žlázy slinivky břišní. Nakonec u osmi lidí byl v analýze objeven oxid titaničitý a zároveň ti samí lidé trpěli diabetem 2. typu. Ostatní tři dobrovolníci byli zdraví a v jejich analýze nebyla objevena tato chemická látka.Tím vědci došli k závěru, že oxid titaničitý může být jednou z látek, která může vyvolávat diabetes 2. typu. Nyní chtějí své závěry porovnat ve velkých skupinách lidí.

 

[wp_ad_camp_2]

Zdroj: 1
Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.