;

Protiprávní chování, porušení dopravních předpisů či dokonce nevhodné politické komentáře na sociálních sítích se mohou negativně odrazit na „sociálním ratingu“. Právě ten sestavují čínské úřady a provinilcům mohou pořádně znepříjemnit život. Mezi potenciální tresty patří omezení cestování nebo veřejné hanobení.

Systém sociálního ratingu byl v Číněpoprvé zaveden v roce 2010 a masově se začal uplatňovat o čtyři roky později. Každý občan je posuzován na základě své politické spolehlivosti a trestní bezúhonnosti. Na ratingu může záviset, zda se vám podaří nalézt práci a jak dobře vám budou úřady poskytovat služby.

 

 

Není zcela jasné, na základě jakých konkrétních kritérií se vytváří rating. Nejspíše ale zahrnuje faktory, jako jsou porušení dopravních předpisů, kouření na zakázaných místech, kritika vlády na internetu nebo dokonce i odmítnutí nakupovat lokální zboží či donašečství sousedů, uvádí web Fast Company.

Čínské úřady si sociální rating nemohou vynachválit. Pozitivně o něm psal dokonce i vládní list vydávaný v angličtině Global Times. V něm se uvádí, že kvůli nízkému sociálnímu ratingu 11,14 milionu obyvatel nebylo vpuštěno do letadla a 4,25 milionu do vysokorychlostních vlaků.

Článek dále cituje bývalého zástupce ředitele centra pro rozvoj výzkumu čínské státní rady Hou Junčuna, který říká, že systém sociálního ratingu musí „diskreditované lidi zcela zbankrotovat“. Ochránci lidských práv v této souvislosti varují před naplněním těch nejhorších antiutopistických obav.

Do roku 2020 má být součástí systému 1,4 miliardy lidí. Jména občanů s nízkým ratingem budou veřejně přístupná na internetu. Prozatím systém není automatizovaný, ale brzy obrovské množství informací bude zpracovávat umělá inteligence.

Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.
Loading...

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.