Uznání mnoha evropských zemí Juana Guaida, jako samozvaného prezidenta Venezuely, bylo založeno na jím úmyslně falešném výkladu ustanovení ústavy.

Uvedla to Claudia Salerno Calderová, velvyslankyně Venezuely u Evropské unie.
Ke konci ledna (23. 1.) se předseda parlamentu Juan Guaidó nezákonně prohlásil za dočasného vůdce státu. Spojené státy a několik dalších zemí deklarovaly jeho uznání. Rusko, Čína, Turecko a řada dalších zemí naopak podpořily Nicolase Madura jako legitimního prezidenta. Moskva nazvala prezidentský status Guaidó za „neexistující“.

„Když Guaidó učinil tento krok, bylo to založeno na nesmírně zkresleném a falešném výkladu článku ústavy, který popisuje činnosti v případě naprosté nepřítomnosti prezidenta, například v případě smrti, nemoci, odchodu nebo vyřazení od moci. Situace je zde nesmírně jasná a není nic, co by bylo možné jinak interpretovat,“ citovala velvyslankyni RIA Novosti.

Podle ní ústava „popisuje dvě možnosti v případě nepřítomnosti hlavy státu – před příchodem k moci a po příchodu k moci, a toto datum v mnoha právních výkladech bylo 10. ledna, kdy prezident Nicolas Maduro složil přísahu.“

[wp_ad_camp_2]

„Ústava jasně říká, že v nepřítomnosti prezidenta po přijetí přísahy, ale ani to se nestalo, přebírá okamžitě moc viceprezident. Guaidó, protože se mu nelíbily volby v květnu, tedy několik měsíců do té doby, to vyložil 23. ledna jako situaci za nepřítomnosti prezidenta. To byla první lež,“ vysvětlila Calderová.

Za druhé, „rozhodl se jednat, jako kdyby 10. ledna nebylo, to znamená, že vyřadil květnové volby z kalendáře a složil přísahu, a tak získal „nepřítomnost prezidenta“.

„Ale i kdybychom vycházeli z předpokladu, že by k těmto fejkům došlo, pak ústava jasně stanoví jako třetí argument: předseda parlamentu by měl vyhlásil volby do 30 dnů. To znamená, že datum 23. únor, měsíc poté, co se Guaidó prohlásil za hlavu na falešných základech“, kdy ho uznaly evropské země, Spojené státy, Kanada, mělo být poslední dnem k vyhlášení voleb, což neudělal,“ poznamenala.

„Zdá se mi, že i po tomto datu si dokonce i ty evropské a latinskoamerické země, které si myslely, že vyhlásí volby, poznaly, že (Guaidó) hraje jinou hru. Pak začal říkat, že se volby mohou konat po devíti měsících nebo roce a nevyloučil pravděpodobnost vojenské invaze, zatímco jedná ve shodě se zástupci Spojených států. Na této pozici stále trvá a nadále naléhá na ozbrojené síly, aby svrhly prezidenta a poskytly mu základ pro převrat,“ dodala velvyslankyně.

zdroj: 9
Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.