Za jeho předpokládané zapojení do sabotáže provedené na Národním elektrickém systému (SEN), který zanechal Venezuelany ve tmě po dobu tří dnů.

Venezuelský generální prokurátor, Tarek Saab, oznámil v úterý zahájení vyšetřování proti předsedovi parlamentu, Juanu Guaidóvi, za jeho údajnou odpovědnost za elektrickou krizi v zemi. „Státní zástupce zahájil nové šetření (…) proti občanu Juanu Gerardo Guaidó Marquezovi pro jeho údajnou spoluúčast na sabotáži, která byla provedena proti národní electrické soustavě (SEN),“ řekl Saab od Nejvyššího soudu v Caracasu.

 

 

[wp_ad_camp_2]

Vysvětlil, že tento spis je přidán k jinému, který byl proti Guaidóvi otevřen již v lednu, kvůli jeho prohlášení se za prozatímního prezidenta, prostředek, který opozice použila s podporou parlamentu a padesáti zemí, jenž se domnívají, že Nicolas Maduro uzurpuje prezidentské křeslo.

Státní zástupce prezentoval jako „odhalující fakt“ zprávu vydanou Guaidóem samotným na jeho Twitteru dvě hodiny po výpadku napájení elekltrické sítě, ve kterém řekl: „Venezuele je jasné, že světlo přijde s ukončením uzurpace moci (Madurem)“

Trval na tom, že výpadek, který postihl téměř celou zemi a dosud nebyl zcela vyřešen, „je součástí stále zoufalejší snahy svrhnout legitimně ustavenou vládu,“ odkazujíce na prezidenta Madura.

Právě teď je (Guaidó) veden jako jeden z intelektuálních autorů této elektrické sabotáže a uprostřed tohoto výpadku proudu, který právě tímto prakticky vyzývá venezuelský národ k občanské válce,“ řekl.

Jmenovaný státní zástupce pověřený stíháním také řekl, že šéf parlamentu „téměř přímo“ podněcoval krádeže soukromého majetku s ostatními „alarmisty“ a „skandalisty“.

 

[wp_ad_camp_2]

Řekl, že obžaloba již „zadržela některé osoby v dalších částech země“ za násilné trestné činy, které se staly od té doby, co začalo selhání elektrického proudu a služeb, ale vyhnul se sdělení dalších podrobností.

Nejvyšší soud uložil Guaidóvi sadu preventivních opatření, které mu zakazují výjezd ze země, ale anti-Chavezský leader se jim již v únoru vysmíval, když cestoval přes pět zemí Jižní Ameriky, kde byl přijat s vyznamenáním od hlav vlád, které ho jako takového uznaly prezidentem.

Podle Madurovi vlády, výpadky proudu jsou zaviněny kybernetickým útokem ze strany USA a místní opozice, a způsobily nestabilitu elektrického systému na většině území Venezuely.

Článek je z 12.3.2019.

pro tadesco.cz přeložil Pedro | zdroj: https://www.lainformacion.com/mundo/justicia-venezolana-apunta-guaido-acusa-crisis-electrica-pais-maduro/6494674/

Guaidó, svobodný zednář a poskok kabalistů z USA, nemá již šanci dokončit státní převrat ve Venezuele.

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.