Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Vítězem Trumpova íránského ropného bojkotu je Vladimir Putin
Největším vítězem Trumpova embarga na íránský vývoz ropy je Vladimir Putin a Rusko. To bylo jasné ještě před tím, než ministr Mike Pompeo učinil oficiální oznámení. Ceny ropy, které v letošním roce vzrostly o 44%, vzrostly o další 3%.
„Naším cílem bylo přimět země, aby přestaly zcela dovážet íránskou ropu,“ řekl Pompeo. „Loni v listopadu jsme udělili výjimky z našich sankcí sedmi zemím a Tchaj-wanu. Udělali jsme to proto, abychom našim spojencům a partnerům umožnili odstřihnout se od íránské ropy a zajistit si jiný dobře zásobovaný trh s ropou, říkám, že už nebudeme udělovat žádné výjimky.“
[wp_ad_camp_2]
To vše bylo součástí Trumpovy snahy o potlačení Íránu, zastavení jeho schopnosti financovat teroristické operace a v souladu s jeho krokem k uzavření dohody s Barackem Obamem o ukončení íránského vývoje jaderných zbraní. Takže teď, jednostranně, Trumpova administrativa prohlásila, že USA již nedovolí Číně, Japonsku, Jižní Koreji a pěti dalším zemím, aby si z Íránu koupily jakoukoli ropu.
S vývozem ropy, který tvoří přibližně 60% celkového vývozu ruského zboží a 30% HDP, se každé zvýšení cen ropy okamžitě promítá do dramatického zlepšení finanční situace Ruska. To nemůže úplně pomoci, ale vyrovná některé následky sankcí, které Spojené státy a západní Evropa nadále udržují proti Rusku v důsledku anexe Krymu Kremlem a jeho probíhajících činností na východní Ukrajině.
[wp_ad_camp_2]
V tvrdých dolarových objemech je dopad ještě výraznější. Vzhledem k tomu, že Rusko denně produkuje přibližně 11 milionů barelů ropy, každý dolarový nárůst ceny za barel ropy ročně přidává ruské ekonomice nejméně 4 miliardy dolarů. Rusko navíc v loňském roce hospodařilo s rozpočtovým přebytkem, který činil téměř 3% jeho HDP, což je více, než se očekávalo, jak řekl ruský ministr hospodářství Maxim Oreškin pro Financial Times v prosinci. Byl to první takový přebytek rozpočtu od roku 2011.
Ceny ropy jsou jedním z mála ekonomických ukazatelů, které jsou v podstatě hrou s nulovým součtem. Zatímco růst cen ropy, který je již dnes očekáván americkými akciemi, může podpořit ruské hospodářství, významně přispívají také k břemenu spojenců Ameriky v západní Evropě, kteří denně spotřebují 13 milionů barelů ropy.