Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Vladimír Putin: De-dolarizace je nezvratná a zrychluje se

Ruský prezident v úterý řekl účastníkům summitu BRICS v Jihoafrické republice, že americký dolar ztrácí svou globální roli v „objektivním a nezvratném“ procesu. Vladimír Putin promluvil prostřednictvím videolinky poté, co se rozhodl nezúčastnit se akce osobně.
De-dolarizace podle něj „nabírá na obrátkách“ a dodal, že členové skupiny velkých rozvíjejících se ekonomik se snaží snížit svou závislost na zelených bankovkách při vzájemných transakcích.
Ruský vůdce uvedl, že těchto pět zemí – Rusko, Čína, Indie, Brazílie a Jihoafrická republika – se stává novými světovými ekonomickými lídry a že jejich souhrnný podíl na světovém HDP dosáhl 26 %.
Poznamenal, že měřeno paritou kupní síly, BRICS již překonal skupinu sedmi předních průmyslových zemí – tvoří 31 % světové ekonomiky ve srovnání s 30 % u skupiny G7.
Za posledních 10 let se vzájemné investice mezi členskými státy BRICS zvýšily šestkrát. Jejich celkové investice do světové ekonomiky se zdvojnásobily, zatímco kumulovaný vývoz představuje 20 % celkového světového vývozu, uvedl Putin.
Moskva se zaměřuje na přeorientování svých dopravních a logistických tras na „spolehlivé zahraniční partnery“, včetně členů BRICS, aby zajistila nepřetržité dodávky energie a potravin na mezinárodní trh.
Mezi hlavní cíle Ruska patří rozvoj Severní mořské trasy a dopravního koridoru „sever-jih“, uvedl Putin. První z nich, procházející Severním ledovým oceánem podél severního pobřeží Ruska, zajistí rychlejší dodávky zboží mezi Evropou a Dálným východem. Druhý spojí ruské severní a baltské přístavy s Perským zálivem a Indickým oceánem a usnadní pohyb zboží mezi euroasijskými a africkými zeměmi.
„Důsledně zvyšujeme dodávky pohonných hmot, potravin a hnojiv do států globálního Jihu“ a aktivně přispíváme ke globální potravinové a energetické bezpečnosti, uvedl ruský vůdce. Ze současné mezinárodní potravinové krize obvinil jednostranné sankce Západu a označil je za „nezákonné“.
„Nezákonné sankce… vážně zatěžují mezinárodní hospodářskou situaci“ a „nezákonné zmrazení aktiv suverénních států“ představuje porušení pravidel volného obchodu a hospodářské spolupráce.
Deficit zdrojů a rostoucí nerovnost ve světě jsou „přímým důsledkem“ takové politiky, tvrdil ruský prezident. Jako nejnovější projev tohoto procesu, který postihuje především nejzranitelnější země, vyzdvihl prudký růst cen obilí a potravin.
Moskvu na summitu v Johannesburgu, který se koná od 22. do 24. srpna, zastupuje ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Putin se rozhodl akce nezúčastnit poté, co Mezinárodní trestní tribunál (ICC) v březnu rozhodl o vydání zatykače na jeho osobu. Soud příkaz založil na obvinění Ukrajiny, že ruská evakuace dětí z konfliktní zóny uprostřed nepřátelských akcí mezi oběma národy představovala „nezákonný transfer obyvatelstva“.
Jihoafrická republika je signatářem Římského statutu Mezinárodního trestního tribunálu a USA a jejich spojenci na ni tlačili, aby Putina zadržela, pokud do země přijede. Moskva obvinění ICC opakovaně odmítla a zdůraznila, že autoritu soudu neuznává, a zatykač prohlásila za právně neplatný.
Ačkoli jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa opakovaně prohlásil, že příkaz nesplní, protože by se prý rovnal „vyhlášení války“, Moskva se nakonec rozhodla vyslat na summit BRICS ministra zahraničí Sergeje Lavrova, aby Rusko zastupoval.
Zdroj: rt.com