Hledejte na tadesco.org

Archiv

Nejnovější zprávy

  • Pro Trumpa byla snazší část jít po těch zlých, teď přijde ta těžší: Bankrot USA
    Pro Trumpa byla snazší část jít po těch zlých, teď přijde ta těžší: Bankrot USA

    Pro Trumpa byla snazší část jít po těch zlých, teď přijde ta těžší: Bankrot USA

  • Zástupci amerického berňáku rezignovali poté, co jim Trump pohrozil povinností hlídat hranice
    Zástupci amerického berňáku rezignovali poté, co jim Trump pohrozil povinností hlídat hranice

    Zástupci amerického berňáku rezignovali poté, co jim Trump pohrozil povinností hlídat hranice

  • CDC odstraňuje záznamy o sexuální orientaci a genderové identitě v souladu s exekutivními příkazy prezidenta Trumpa
    CDC odstraňuje záznamy o sexuální orientaci a genderové identitě v souladu s exekutivními příkazy prezidenta Trumpa

    CDC odstraňuje záznamy o sexuální orientaci a genderové identitě v souladu s exekutivními příkazy prezidenta Trumpa

  • Slovenská opozice se už ani netají, že chce „shodit“ vládu premiéra Fica
    Slovenská opozice se už ani netají, že chce „shodit“ vládu premiéra Fica

    Slovenská opozice se už ani netají, že chce „shodit“ vládu premiéra Fica

Související zprávy

  • Šéf WHO hospitalizován v Riu de Janeiru
    Šéf WHO hospitalizován v Riu de Janeiru

    Šéf WHO hospitalizován v Riu de Janeiru

  • Mezinárodní trestní soud kvůli válce v Pásmu Gazy vydal zatykače na Netanjahua a Galanta
    Mezinárodní trestní soud kvůli válce v Pásmu Gazy vydal zatykače na Netanjahua a Galanta

    Mezinárodní trestní soud kvůli válce v Pásmu Gazy vydal zatykače na Netanjahua a Galanta

  • Je na spojencích, aby rozhodli, zda povolí údery do vnitrozemí Ruska, řekl šéf NATO
    Je na spojencích, aby rozhodli, zda povolí údery do vnitrozemí Ruska, řekl šéf NATO

    Je na spojencích, aby rozhodli, zda povolí údery do vnitrozemí Ruska, řekl šéf NATO

  • Plány na zasažení Ruska raketami ATACMS: V čem je háček?
    Plány na zasažení Ruska raketami ATACMS: V čem je háček?

    Plány na zasažení Ruska raketami ATACMS: V čem je háček?

Vysazení miliardy nových stromů je nejrychlejší a nejlevnější způsob, jak zvrátit globální změny klimatu

Vědci vybízejí k vysazení miliardy nových stromů všude tam, kde je to možné.

Výzkumníci již dávno varovali před nebezpečím změny klimatu, která se při stále nepředvídatelnějších modelech počasí postarala o degradaci ekologických podmínek.

[wp_ad_camp_2]

A teď vědci vybízejí k vysazení miliardy nových stromů všude tam, kde je to možné jako nejlevnější a nejúčinnější způsob, jak zvrátit klimatickou krizi.

Podle nové studie publikované v časopise Science by vysazení asi miliardy nových stromů po celé Zemi mohlo celosvětově pohltit dvě třetiny emisí oxidu uhličitého – přibližně 25 % CO2 v atmosféře – a to vytvořením nesmírných přírodních prostředků k zachycení a uložení emisí dostupným a politicky nekontroverzním způsobem.

Výzkumníci říkají, že Země má prostor pro více než bilion nových stromů, které lze vysadit na opuštěných plochách, v lesích a parcích po celé zeměkouli jako součást nové iniciativy na jejich výsadbu, které by z atmosféry odstranily velkou část emisí zadržujících teplo.

Návrh významného profesora

Profesor Thomas Crowther, ekolog a odborník na klimatické změny ze švýcarského Federálního technologického institutu v Curychu, který vedl výzkum, pro Associated Press řekl:

„Toto je zdaleka nejlevnější – tisícinásobně – řešení na změnu klimatu.“

 

[wp_ad_camp_2]

Crowther také zdůrazňuje, že je naléhavé podniknout důležité kroky vzhledem k ničivému účinku a rychlému postupu klimatických změn, konstatuje, že výsadba stromů by měla téměř okamžitý dopad, protože stromy odstraňují uhlík již v raném věku.

Rovněž říká:

„Je to rozhodně monumentální výzva, která svými rozměry přesně odpovídá problému změny klimatu.“

Údaje Crowtherovy laboratoře využily mapy Google Earth a globální Iniciativa pro zachování lesní biodiverzity (Global Forest Biodiversity Initiative – GFB) pro získání přesné představy o současném počtu stromů na Zemi.

Tato iniciativa se spoléhá na snahy místních dobrovolníků, 1,2 milionu monitorovacích lokalit po celé zeměkouli, satelitní zobrazování, jakož i desítky tisíc vzorků půdy.

Informace získané pomocí technologie strojového učení a umělé inteligence umožnily laboratoři stanovit počet stromů na Zemi na tři biliony – sedmkrát více, než uvádějí údaje NASA.

Crowtherovu týmu to také poskytlo možnost předpovědět, kolik stromů by bylo vhodné vysadit na celé Zemi.

 

[wp_ad_camp_2]

Podle studie by oblast stromů o přibližné rozloze velikosti USA mohla odstranit 205 miliard tun emisí uhlíku – z přibližně 300 miliard tun uhlíkového znečištění vypouštěného do atmosféry za posledních 25 let.

Mezi země s nejdostupnějším prostorem pro opětovné zalesnění patří Austrálie, Brazílie, Kanada, Čína, Rusko a USA.

Podle hlavního autora studie, Jeana Francoise Bastina, kromě stávajících 3 bilionů stromů je na planetě prostor pro minimálně bilion nových stromů, případně pro 1,5 bilionu nových stromů.

Bastin řekl:

„Teď to musí [návrat stromů] do svých národních strategií zapracovat vlády.“

Brazílie na šikmé ploše

Ne všechny vlády jsou bohužel ochotny rozšiřovat své lesy. Například Christian Poirier, programový ředitel neziskové organizace Amazon Watch, pro MintPress řekl, že současný brazilský prezident „Bolsonaro způsobil nejzávažnější omezení a nejzuřivější útok na lidská práva a ochranu životního prostředí v Brazílii od pádu vojenské diktatury v zemi a obnovy demokracie v roce 1985“.

[wp_ad_camp_2]

Od nástupu Bolsonara do funkce je země svědkem prudké eskalace nelegální těžby stromů a krádeže půdy.

Tropické oblasti by se mohly těšit plné lesní pokrývce, zatímco ostatní oblasti by měly řidší pokrývku lesů – což fakticky znamená, že pod baldachýnem stromů by byla polovina zeměkoule.

Pro Guardian Crowther řekl:

„Toto nové kvantitativní hodnocení ukazuje, že obnova [lesů] není jen jedním z našich řešení na změnu klimatu, ale také je jednoznačně nejlepším.

Co mě skutečně šokuje, je ten rozsah. Domníval jsem se, že opětovné zalesnění bude v desítce nejlepších, je však jednoznačně účinnější než všechna ostatní navrhovaná řešení na změnu klimatu.“

Profesor také zdůraznil, že zůstává životně důležité zastavit odlesňování a zvrátit skleníkový efekt a pokud je to možné snížit na nulu emise uhlíku, dokud je ještě čas. Crowther dodal:

„Je to [výsadba stromů] řešení na změnu klimatu, které nevyžaduje, aby Donald Trump začal okamžitě věřit na klimatické změny ani aby vědci přišli s technickými řešeními ke stažení oxidu uhličitého z atmosféry.

 

[wp_ad_camp_2]

Je dostupné teď, je nejlevnější z možných řešení a zapojit do něj se může každý z nás.“

Ne všichni vědci jsou však o Crowtherově studii přesvědčeni. Martin Lukac, profesor z University of Reading, zůstává skeptický, říkaje:

„Vysázení stromů kvůli tomu, aby pohltily dvě třetiny veškeré dosavadní antropogenní [lidmi vytvořené] uhlíkové zátěže zní až příliš dobře na to, aby to byla pravda.“

Zato Myles Allen, profesor geosystematiky na Oxfordské univerzitě, řekl:

„Ano, heroické zalesňování může pomoci, je však načase přestat naznačovat, že existuje nějaké ‚přírodní řešení‘ na pokračující využívání fosilních paliv. Neexistuje. Je mi to líto.“

Závěr

Některé skupiny vzaly věci do vlastních rukou, ať už s podporou výzkumu, nebo bez něj.

Například, jak již bylo na stránce Mind Unleashed publikováno, sikhská iniciativa Projekt milionu stromů si klade za cíl vysadit na celém světě milion nových stromů, přičemž desetitisíce již byly vysazeny.

Zdroj: 9

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál
Pravidla diskuze

Diskuze je pouze pro registrované čtenáře a je moderovaná. Budou uveřejněny jen takové komentáře, které nejsou urážlivé, vulgární, neobsahují reklamu, neobsahují projevy náboženského fanatismu, návody k násilí, pseudo-ezoterické bludy a jsou k tématu.

Není dovoleno vkládat celé články z jiných webů a strojové překlady z cizích jazyků, stejně tak psát celé věty kapitálkami.

Komentáře není dovoleno využívat jako chat a místo pro osobní spory.

Veškeré odkazy v komentářích musí být uvedeny s krátkým popisem čeho se týkají. Odkazy bez popisu jsou považovány za spam.

Komentáře jsou automaticky posuzovány antispamovým systémem, a pokud jsou zadrženy, musí je posoudit administrátor, což může trvat až 25 hodin. Opětovné odeslání komentáře nebo psaní stížnosti prostřednictvím e-mailu nic neurychlí.

Předem děkujeme za respektování těchto pravidel.

5 Komentáře
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
M
M
25.9.2019 18:04

Celé je to velký PODVOD NA DRUHOU! Nejvtipnější na tom je, že oteplování se samozřejmě děje… ovšem nikoli díky CO2! skeptici to správně tuší, nicméně globalisté je snadno utlučou prostým argumentem: Samozřejmě že se GLOBÁLNĚ OTEPLUJE. Celý podvod je geniálně jednoduchý: Globalisté se rozhodli že utají skutečnou příčinu a pěkně si namastí kapsy na uhlíkových daních. Oteplování ale nezastavíte ani tím, když spácháte sebevraždu… protože na vině JE samozřejmě SLUNCE. Pro všechny KDO MAJÍ MOZEK, NYNÍ PŘEDLOŽÍM TVRDÁ DATA K ZAMYŠLENÍ. Myslete a něco se sebou rychle udělejte! Greténi nechť se v míru vzdálí jinam, kde nemusí myslet… Cituji podle americké státní NOAA: …Zdálo se, že data nedávají smysl. To se často stává těsně před rozhodujícím krokem k porozumění. V tomto případě měli vědci důkazy, že obloha v kontinentálních Spojených státech se po několika desetiletích tzv. „stmívání“ rozjasňuje a zesvětluje. …Něco je špatně! Energie přímého záření ze Slunce byla v letech 1995 až 2007 zhruba stabilní — i když by s poklesem aerosolového znečištění měla RŮST! Pro naměřené stmívání pod jasnou oblohou by konvenční vysvětlení ukazovala na tzv. aerosoly v atmosféře… Když však Chuck Long, výzkumný pracovník společnosti CIRES v divizi globálního monitorování NOAA/ESRL, a jeho kolegové bádali trochu hlouběji, zjistili že něco je hodně špatně… Pokud by byl nedávný trend „rozjasnění“ oblohy způsoben čistším vzduchem — a tedy menším množstvím aerosolů — měl by… Číst vice »

Soto
Soto
24.9.2019 13:56

Zkuste zasadit strom kde probíhá vysychání krajiny.
Nezapomeňte, že píšete jen o tom , co jste si přečetli. Nic vic, nevymyslíte, ale kdo přečetl a zkusi, ví víc.
Ty stromy porostou pumalu a uschnou.
Dnes už jsme na tom tak, že než vyrostou ty správné stromy, tak uschnou.
S tim se mělo začít před 100 lety. Dnes už je pozdě a na vysazovani kaktusů je zatím ještě brzo, ale až to půjde, tak pak to bude tak jako tak taky k ničemu. Tak, tak. To to se mělo vážně diskutovat a dělat před sto lety.

Maroš
Maroš
Odpověď na  Soto
24.9.2019 22:33

Máš pravdu – vidím to na svojom nepolievanom sade /6 rokov sucha/. O tomto hovoril aj prof.Petr Staněk – že ešte v tejto dekáde zažije Morava a Slovensko púšť a polopúšť. Už som apeloval na susedov, ktorí na dosť veľkých plochách nepestujú stromy – zasaďte ich, kým je čas! Lenže – každý má predstavu, že keď bude treba, zoberie hadicu a vyrieši problém. Lenže nikto z nich si nevie predstaviť, že do 1 metra kubického hlinito-piesčitej zeme sa v zmysle plnej polnej vodnej kapacity zmestí 400 litrov vody – a tá neostane na povel akurát pri koreňoch toho stromku – že ten deficit sa týka hlbších vrstiev materskej horniny a korene sa neťahajú tam, kde voda nie je! Ľudia sú blbci! Stačí zobrať rýl a urobiť sondu a vieš, žesi na suchu – aj keď je trávička zelená. Ono práve to trávnikárstvo je podraz a klam! Falošná ilúzia o zelenej krajine – pričom je to len zelená púšť. Znakom, že v pôde voda ešte je sú práve náletové dreviny a klíčiace stromky z popadaných plodov. Nie stepné spoločenstvá.

Pavel
Pavel
24.9.2019 00:32

Ti by ji ihned stáhli z veřejnosti a možná ji zavřeli i do blázince jak to kdysi s nepohodlnými lidmi dělaly bývalé komunistické země.

Vladislava
Vladislava
23.9.2019 11:29

Toto by měli natlouct do duté hlavičky malé Grety a bylo by vymalováno. Vzala by si to za své a vyzvala všechny státy k masivnímu vysazování stromů. Jenže toto se úžerníkům nehodí.