WHO dnes vyhlásila stav globálnej zdravotnej núdze. Za celú svoju existenciu tak predtým urobila iba 5 krát. Počet ľudí nakazených koronavírusom medzitým prudko rastie a šplhá sa k 10-tisícom.

 

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) po svojom dnešnom zasadnutí krízového štábu pristúpila ku kroku, s ktorým dlho otáľala. Vyhlásila stav globálnej zdravotnej núdze.

Generálny riaditeľ WHO po tomto rozhodnutí vyhlásil, že verdikt nie je reakciou na nedostatočné kroky čínskej strany a naopak prístup vlády tejto najľudnatejšej krajiny sveta ocenil.

WHO stav zdravotnej núdze vyhlásila po šiestykrát vo svojej histórii od založenia v roku 1948. Naposledy sa tak ale stalo minulý rok kvôli epidémii eboly v Kongu.

Podľa kompetentných sa k tomuto prostriedku uchyľuje globálna organizácia len zriedka, nakoľko sú s ním späté mnohé dopravné či obchodné reštrikcie s veľkým dopadom na hospodárstvo krajín.

Podľa riaditeľa krízových programov WHO Michaela Ryana bolo zasadnutie reakciou na rýchle rastúci počet nakazených pacientov.

Tých je v súčasnosti viac než 8 200 a chorobe dovedna podľahlo asi 170 z nich vo vyše 20 krajinách po celom svete. Suverénne najviac koronavírusom postihnutých osôb sa nachádza práve v Číne, v rodisku nákazy.

— SITA

[wp_ad_camp_2]

 

Klamú nám svetové elity? Podľa uznávaného vedca je koronavírusom nakazených až 100 000 ľudí po celom svete

Podľa oficiálnych informácii je nebezpečným koronavírusom, ktorý má „epicentrum“ v  Číne, nakazených približne 7 000 ľudí. Podľa významných vedcov je však toto číslo oveľa vyššie. Niektorí to odhadujú na 30 000, 40 000, či dokonca 100 000 nakazených

Niektorí experti varujú, že asi 100 000 ľudí po celom svete môže byť infikovaných novým koronavírusom. Konkrétne to tvrdí Profesor Neil Ferguson, odborník v oblasti verejného zdravotníctva. Informuje denník The Guardian.

Uviedol, že jeho najlepší odhad je, že vírusom bolo postihnutých približne 100 000  ľudí, aj keď zatiaľ existuje „len“ 7 000 potvrdených prípadov, väčšinou v meste Wuhan v Číne, kde sa vírus objavil.

Hoci vo Veľkej Británii sa ešte tento vírus oficiálne neobjavil, profesor Neil Ferguson svojich krajanov varuje:

[wp_ad_camp_2]

 

„Skôr alebo neskôr príde aj k nám,“ povedal a dodal:  „V súčasnosti je v celej Európe veľmi veľa čínskych turistov. Pokiaľ to Čína nedokáže dostať pod kontrolu a som v tomto skeptický, budeme mať prípady tohto vírusu aj u nás.“

Britskí vládni predstavitelia ale obyvateľstvo ubezpečujú, že všetko majú pod kontrolou a vláda prijíma potrebné preventívne opatrenia, aby sa zabránilo rozšíreniu koronavírusu do Veľkej Británie.

Odborníci tiež tvrdia, že koronavírus nie je až taký nebezpečný ako sa predpokladalo na začiatku vypuknutia epidémie. Tvrdia, že mnohí nakazení ľudia ani nevyhľadali lekársku pomoc, pretože nepociťovali takmer žiadne príznaky.

[wp_ad_camp_2]

Vzhľadom na vysoké číslo nakazených koronavírusom je podľa vedcov úmrtnosť veľmi nízka. Doposiaľ bolo potvrdených len niečo vyše 170 úmrtí v dôsledku tohto vírusu.

Kvôli slabým príznakom väčšiny obyvateľstva sa ale tento vírus môže šíriť veľmi rýchlo a prenášať sa na zraniteľné osoby po celom svete. Obeťami koronavírusu sa stávajú hlavne ľudia s oslabenou imunitou, s pretrvavajúcimi inými chorobami a starší ľudia.

Okrem pevninskej Číny hlásia potvrdené prípady koronavírusu aj z Hongkongu, Macaa, Taiwanu, Thajska, Japonska, Južnej Kórey, Spojených štátov, Vietnamu, Singapuru, Malajzie, Nepálu, Francúzska, Austrálie, Srí Lanky, Kanady, Nemecka či Spojených arabských emirátov.

Samuel Gdovin

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.