Hledejte na tadesco.org

Archiv

Nejnovější zprávy

  • Útokem na Los Angeles začíná horká fáze občanské války v USA
    Útokem na Los Angeles začíná horká fáze občanské války v USA

    Útokem na Los Angeles začíná horká fáze občanské války v USA

  • „Mlha smrti“ v USA podněcuje vyšetřování Bílých klobouků
    „Mlha smrti“ v USA podněcuje vyšetřování Bílých klobouků

    „Mlha smrti“ v USA podněcuje vyšetřování Bílých klobouků

  • Dnes Robert Fico zaslal Zelenskému otevřený dopis
    Dnes Robert Fico zaslal Zelenskému otevřený dopis

    Dnes Robert Fico zaslal Zelenskému otevřený dopis

  • Mel Gibson „ohrožuje“ rakovinový průmysl Big Pharma
    Mel Gibson „ohrožuje“ rakovinový průmysl Big Pharma

    Mel Gibson „ohrožuje“ rakovinový průmysl Big Pharma

Související zprávy

Zabavování peněz pomalu začíná

…..před mnoha lety jsem byl na sezení 13 právníků u Vídně. Hovořilo se o  připravovaných skutečnostch. Po návratu jsem napsal článek o tajných záležitostech, které na nás připravila EU.  Nikdo tomu nechtěl věřit. V diskuzi se lidé vysmívali. Uplynulo pár let a stojíme těsně před tím, co jsem kdysi popisoval…..

07:54

tm: rozhodně bude hůře, než je to v níže popsaném článku popisováno. Je to zatím jenom zkouška a začátek záležitostí, o kterých jsem kdysi psal. Nezapomeňte že banky jsou s.r.o. a půjčují lidem peníze, které ve skutečnosti nemají. Jakmile to praskne (a to si myslím bude už brzy) nebudeme se stačit divit. Kdysi jsem napsal že jenom lidé s amputovaným mozkem mohou mít peníze v bance. Ani netušíte, kolik lidí jsem si proti sobě poštval…..

[wp_ad_camp_1]

První evropský BAIL – IN je na světě

Autor článku: 10. 4. 2016

První evropský (resp. v eurozóně) Bail-in je na světě. Bohužel. Byl aplikován v Rakousku, zde je jeho oficiální vyhlášení.

proto přikládám výňatek z článku publikovaného zde na serveru. Článek vyšel téměř na den přesně před dvěma roky a je věnován tomu, komu skutečně patří peníze uložené v bance.

Pokud  se na „bail-in“ podíváme z pohledu účetnictví, vypadá situace o něco jinak. Proto tipuji na jeho použití i v budoucnu. Pro vkladatele jde o klíčovou informaci.

Jak to tedy z pohledu účetnictví vypadá?

Lidé často žijí v přesvědčení, že když své peníze vloží do banky, stále jsou to „jejich“ peníze, že je mají v bance uschovány. Omyl.

Reálně člověk i vkladem do banky investovat – konkrétně půjčil bance peníze (i když smlouva nemluví o půjčce peněz bance, ale o vedení běžného čtu, termínovaného vkladu nebo jakéhokoliv bankovního produktu) a dostal za to úrok (nehodlám teď na tomto místě diskutovat o jeho výši). To, co klienti bank vidí svých na bankovních výpisech včetně úroků, není de facto to, kolik oni mají peněz uložených v bance, ale kolik jim banka dluží, kolik jí půjčili.

„Bail-in“ je postup podobný postupu jako při bankrotu jakékoliv jiné firmy. V takovém případě věřitelé přicházejí o část svých pohledávek, případně je budou rekapitalizovat.

Co se stane, když se najednou banka ocitá v problémech a není schopna plnit své závazky? Co se stane pak?  

Vkladatel nepřijde naštěstí o vše, určitou část mu v celé EU garantuje stát.

V rámci EU jsou garantovány vklady do výše 100 tisíc euro u každé banky. Stejný limit platí i pro vklady v České republice. V České republice je garantem Fond pojištění vkladů, který garantuje výplatu těchto pojištěných vkladů.  Upozorňuji však na skutečnost, že  případě, že se jedná o vklady vedené u poboček zahraničních bank, které působí na našem trhu (např. ZUNO, ING…) tak tyto vklady jsou pojištěny v zemi, kde má sídlo mateřská banka.

V současné době (pozn. – článek vyšel před dvěma roky) Fond pojištění vkladů disponuje zhruba 25 miliardami korun (cca 1% hodnoty pojištěných vkladů v České republice). Fond má ze zákona na zahájení výplaty pojištěných vkladů 20 pracovních dní od data vydání oznámení o platební neschopnosti. Zmiňovaných 25 miliard korun by v případě problémů větší banky nemuselo stačit. Proto v červnu 2012 preventivně schválila ČNB desetiletý dluhopisový program fondu v objemu 100 miliard korun. Minulý týden (konkrétně 5. dubna) oznámil Fond pojištění vkladů zahájení příprav zadávacího řízení na veřejnou zakázku na výběr poskytovatelů syndikovaného úvěru ve výši 100 miliard korun.

Co z toho pro vkladatele plyne?

Nenechat se vyšachovat.

Rozdělit finanční prostředky mezi více bank by proto mělo být samozřejmostí pro lidi, jejichž finanční prostředky jsou větší než 100 tisíc euro, nemluvě o tom, že ne všechna aktiva by měly být uloženy na bankovních účtech.

Z praktických důvodů bych totéž rozdělení bank doporučil i lidem, jejich prostředky ani zdaleka nedosahují částky 100 tisíc euro. Přece jenom i přes pojištění vkladů by se ke svým penězům nemuseli v případě velkých problémů nějaký čas dostat a likvidita je v dnešní době exekucí a podobných věcí klíčovou záležitostí.

Zdroj (1)

[wp_ad_camp_1]
Líbil se vám článek? Pošlete ho dál
Pravidla diskuze

Diskuze je pouze pro registrované čtenáře a je moderovaná. Budou uveřejněny jen takové komentáře, které nejsou urážlivé, vulgární, neobsahují reklamu, neobsahují projevy náboženského fanatismu, návody k násilí, pseudo-ezoterické bludy a jsou k tématu.

Není dovoleno vkládat celé články z jiných webů a strojové překlady z cizích jazyků, stejně tak psát celé věty kapitálkami.

Komentáře není dovoleno využívat jako chat a místo pro osobní spory.

Veškeré URL odkazy v komentářích musí být uvedeny s krátkým popisem, čeho se video týká a o čem pojednává. Odkazy bez popisu jsou považovány za spam.

Komentáře jsou automaticky posuzovány antispamovým systémem, a pokud jsou zadrženy, musí je posoudit administrátor, což může trvat až 25 hodin. Opětovné odeslání komentáře nebo psaní stížnosti prostřednictvím e-mailu nic neurychlí.

Předem děkujeme za respektování těchto pravidel.

3 Komentáře
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře