Hegemonie dolaru začala rozpadat a světoví lídři, kteří dříve uznávali daný stav věcí, se nyní snaží opustit americkou měnu, napsal Bloomberg.

Například předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v září označil situaci za „absurdní“, když Evropané jsou nuceni kupovat vlastní zboží za dolary a francouzský ministr financí Bruno Le Mair otevřeně prohlásil, že chce mít finanční nástroje zcela „nezávislé“ na USA.

Rusko snižuje svá aktiva v dolarovém vyjádření kvůli rostoucím rizikům v mezinárodních platbách a Čína zpochybňuje dominanci americké měny na světových trzích s energií, a uzavírá smlouvy v juanech.

Taková změna v rovnováze moci je pro Spojené státy špatnou zprávou, uvedl autor tohoto materiálu. Bezprostředním rizikem pro dolar je použivání politiky amerických finančních sankcí, včetně proti jeho spojencům ve světě, poukázal Bloomberg.

Vedoucí představitelé EU v reakci na zasahování do jejich ekonomické svrchovanosti otevřeně pracují na platebním systému, který by evropským společnostem umožnil obchodovat se sankciovanými zeměmi a bez rizika odvetných opatření ze Spojených států.

Dokonce i v případě, že Evropa brzy nevyřeší problém obejití amerických sankcí, měla by být snaha k tomu považována za součást rozšířené nespokojenosti s dominancí dolaru, a která jen roste.

Jak Bloomberg poznamenal, v současné době je jednou z hlavních výhod dolaru slabost konkurenčních měn: eurozóna se potýká s řadou problémů a Čína je stále opatrná v otázce otevřených kapitálových toků a globálního obchodu.

Vztahy mezi Spojenými státy a Evropskou unií se zhoršily v souvislosti se stažením se Washingtonu z jaderné dohody s Íránem, stejně jako zavedením cel na ocel a hliník, jakož i hrozbami souvisejícími se sankcemi vůči Íránu a evropským společnostem, které tam působí.

Zdroj: 9

 

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.
Loading...

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.