Bývalý prezident Václav Klaus ostře zkritizoval hnutí Milion chvilek pro demokracii, které na sobotu 16. listopadu chystá další masovou demonstraci na Letné. Při svém semináři v pražském Obecním domě řekl, že „zásadní rolí naší doby je ubránit parlamentní demokracii před Milionem chvilek a podobnými zhoubnými jevy a udržet národní stát “.

Při představení své nové knihy Třicet let cesty ke svobodě, ale i zpět, se kritiky dostalo rovněž i „druhým nebezpečím“, která ohrožují celou západní civilizaci, uvádí server Novinky.cz.

„Jde o pseudoliberální uvažování progresivistů, agresivní rovnostářství, agresivní zelenost a multikulturální posedlost evropských elit, která má za cíl rozbití evropských států, kultury a civilizace,“ dodal. Také se ohradil proti útokům na tradiční rodinu, která je podle něj progresivisty odsouvána na smetiště dějin.

[wp_ad_camp_2]

Podle svých slov mu bylo ze strany přátel vytknuto, že nová kniha je přespříliš defenzivní a pesimistická.  „Tyto pocity opravdu mám. Nevyzařuje ze mě povinný optimismus, který považuji za naivní a povrchní. Reálný popis situace je, že v současnosti nemáme politickou sílu něco změnit. Současný svět je sice kritizován, ale ne zdiskreditován, jako byl komunismus,“ uvedl bývalý prezident.

Václav Klaus byl v roce 1991 jedním z klíčových zakladatelů Občanské demokratické strany, jako její první předseda ji vedl až do roku 2002. V rámci své politické kariéry působil ve funkci předsedy vlády, šéfa sněmovny a především pak deset let jako hlava státu.

Zdroj: lidovky.cz

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.