Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Zásoby stříbra na Zemi se rychle ztenčují, jeho potřeba stoupá. Bude cennější než zlato?
Stříbro se těží už více než 7000 let. Bylo oblíbené k výrobě šperků, mincí i okultních předmětů. Dlouho si ho lidé cenili dokonce víc než zlata. Nyní někteří analytici upozorňují na to, že jeho sláva se může znovu vrátit. A zlato dokonce nechat daleko za sebou.
Zatímco ve čtyřicátých letech minulého století se na pozemském povrchu nacházelo přibližně deset miliard uncí stříbra, podle současných hrubých odhadů je nyní na celé planetě k dispozici již dokonce pětkrát víc zlata než stříbra. Zásoby stříbra tak prudce klesly. A americká vláda, která byla v roce 1940 ještě největším vlastníkem tohoto kovu na světě, už nyní žádné stříbro nevlastní. To jsou překvapivá slova, která začínají znít od obchodníků s drahými kovy. Je tomu skutečně tak?
V některých teoriích spíše konspiračního charakteru se objevují zvěsti o tom, že v současnosti je stříbro už ve skutečnosti cennější a vzácnější než zlato. Mělo by být prý dokonce pětkrát dražší než jeho žlutý bratr. Nízké ceny ale prý udržují hlavně banky.
[wp_ad_camp_2]
Vytěžené stříbro jde do průmyslu
Výhodou stříbra je, že většina toho, co se vytěží, putuje do průmyslu. Poptávka je tím pádem stabilní a nedá se očekávat žádný zásadní pokles. Právě naopak – analytici prý očekávají, že poptávka stoupne. Vzhledem k tomu, že při současných cenách se recyklace stříbra nevyplatí a těžařské společnosti nemohou jednoduše zvýšit těžbu, dá se čekat rostoucí hodnota tohoto kovu.
Co víme o zlatu a stříbru na naší planetě?
Zlato se v zemské kůře vyskytuje v poměru ke stříbru zhruba 1:15. Podle expertů bylo doposud vytěženo na Zemi 165 tisíc tun zlata, což by odpovídalo kostce o hraně dvaceti metrů či 8000 krychlovým metrům čistého zlata. Přibližně polovina zlata je zpracována ve špercích, ale ročně přibývá na planetě nově vytěžené zlato o váze 2300 tun. Když se bude těžit nadále stejnou rychlostí, bude možné zlato těžit již jen dalších dvacet let, poněvadž rezervy jsou podle odhadů vědců jen 47 tisíc tun. Více zlata na planetě není, pokud nebudeme počítat ještě dalších 53 tisíc tun, které není ekonomické vytěžit třeba proto, že je v nepřístupných místech.
Se stříbrem je však situace podobně hraniční. Kvalitní povrchová naleziště stříbra už dnes vlastně neexistují. Stříbro se dobývá v rekordních hloubkách, čímž stoupají náklady na jeho těžbu. Navíc se v ryzí podobě prakticky nevyskytuje, protože je vždy součástí sloučenin spolu s mědí, niklem či zinkem. Pokud by tedy těžaři chtěli v budoucnu získat více stříbra, současně by museli vytěžit i ostatní rudy, čímž by snížili cenu těchto kovů. A to by pro ně nebylo ekonomicky výhodné.
[wp_ad_camp_2]
Zlato i stříbro dříve kryly bankovky. Teď už ne
Až do roku 1717 bylo však zlato spolu se stříbrem používáno ke krytí bankovek. Platil totiž takzvaný bimetalový standard, jenž určoval směnný vztah mezi oběma kovy. To se postupně vytratilo.
Svět spotřebovává v současnosti mnohem více stříbra, než se ho těží. Znamená to, že stříbro je natolik podhodnoceno, že by se po případném krachu papírových peněz ve světě mohla jeho cena vyšplhat na pětisetnásobek.
1920: Pro stříbro naprosto zlomový rok
Stříbro se těží už více než 7000 let, bylo oblíbené k výrobě šperků, mincí i okultních předmětů a dlouho si ho lidé cenili v minulosti dokonce víc než zlata. Až v novodobé historii nastal zlom. Došlo k němu v roce 1920. Za unci zlata se muselo jako protihodnota zaplatit v tomto uvedeném roce sto uncí stříbra.
Jenomže při elektrifikaci miliónů domácností, výrobě automobilů a fotografií bylo najednou potřeba stále více stříbra. Třeba proto, že je nejlepším elektrickým a tepelným vodičem, nejlépe odráží světlo, je všestranně použitelné i jako katalyzátor, používá se v medicinsko-technické oblasti. Je to tedy tedy jedna z nejdůležitějších surovin na Zemi. Jaká překvapení přinese nejbližší budoucnost, si musíme počkat.
zdroj: 9
Kdo chce platit DPH 21% má možnost. Kdo nechce, ať jej neplatí. Legální možnosti tu jsou. Přeji hezký večer.
Ahoj Dave,
Kúpujem si strieborné investíčne strieborne 1OZ mince, ale vždy som ich kupoval s DPH. Môžeš mi prosím Ťa poradiť ako neplatiť DPH, … ??? Ďakujem za informáciu. Prajem pekný a pohodový víkend.
S pozdravom Dušan
Otazka je, neni- li to opet tunel na lidi. Nejdriv bylo nakupujte zlato, ted stribro, co bude dal? Co ja vim,tak vetsi nedostatek bude brzy s obycejnym piskem. Toho je na svete udajne malo. Tedy ten,co se hodi do stavebnictvi. Ten z pouste neni vyhovujici, kvuli ostrosti zrnek. Tak ze za par let bude: nakupujte pisek? A jinak, vseho bude nedostatek, kupujme vsechno…
Přesně jste to vystihl. Hlavně dochází písek křemenný do pískové filtrace. A dále : obecný strach z nedostatku funguje suprově po staletí. Ag má tu prostou nevýhodu, že se z něj platí DPH 21% a je každému jasné, odkud vítr vane, když padají příjmy státu na ústa. Z Au se DPH neplatí.
Myslíte si, že bude chýbať Českému rozpočtu z ročného predaja cca 50 tisíc uncí striebra zhruba 3 – 4 milióny korún z vybraného DPH?
Nebude. Mafie a politici kradou miliardy korun.
Stříbra se sice těží o dost méně než kolik se jej vytěží, ale nikdo již neřekne jak velké množství tohoto kovu se získává recyklací. A budou to kvanta.
Recykluje sa minimum, takmer 0, práve pre jeho nízku cenu.
Po dlhšom štúdiu z rôznych zdrojov musím s autorom článku súhlasiť.
Cenu striebra ale aj iných drahých kovov určuje burza, kde sa ale obchoduje s neexistujúcim kovom vo forme papiera, ktorý ale niekoľko stonásobne prevyšuje fyzické množstvo striebra v hornine a spracovaného vôbec nie. Takže je len otázkou času kedy táto bublina spľasne a zreálni sa jeho cena. Inak stále viacej ľudí pozná túto skutočnosť, čo je vidieť na stúpajúcom dopyte po zberateľskom a investičnom striebre, kto ho kupuje dobre robí.