Užaslí obyvatelé západní Sibiře pozorovali zeleně zářící meteor letící nad Novosibirskem. Jev hned vyvolal aktivitu na sociálních sítích a zaskočil vědce. Průlet byl zaznamenán z mnoha míst ve městě v úterý ráno, kdy obloha byla ještě tmavá a jasná. Videozáznamy se ihned začaly objevovat na síti VKontakte i na YouTube. Pracovníci místního planetária požádali svědky, kteří fenomén natočili, o zaslání materiálů k přezkoumání. Vědci říkají, že to byl pravděpodobně bolid – extrémně jasný meteor explodující v atmosféře, který zanechává oslňující stopu.

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Ale astronomové byli poměrně zaskočeni tímto úkazem, protože právě neprobíhá žádná aktivní fáze některého z meteorických rojů. “Může to být buď závěr Leonidů nebo osamělý věsmírný kámen; potřebujeme to zjistit,” řekl zástupce ředitele planetária Komsomolské pravdě. Předpokládá se, že bolid zcela shořel v atmosféře a na zem nedopadly žádné úlomky. Desítky takových meteorů nám proletí nad hlavou každý rok a většina projde bez povšimnutí. Sibiřané měli tentokrát štěstí, že mohli takový jev pozorovat.

NS komentář: Vědci by neměli být vůbec překvapeni. Mnoho takových pozorování již bylo zaznamenáno i v době mimo hlavní aktivní období meteorických rojů. Menší úlomky se nezřídka nacházejí v blízkosti větších asteroidů, které v poslední době často míjí Zemi v relativně bezpečné vzdálenosti, ovšem drobnější materiál, rozprostřený doširoka kolem dráhy těchto těles, nelze zachytit jinak, než když vstoupí do atmosféry a připraví ohromující podívanou. Aktivita v blízkosti Země a v celé Sluneční soustavě je na vzestupu a objevených těles stále přibývá. Podívejte se na video NASA, které mapuje asteroidy ve vnitřní soustavě tak, jak byly postupně objevovány v posledních 20 letech.

zdroj: 5, 9

Nebo že by Rusové sestřelili další mimozemskou loď? 

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.