Užaslí obyvatelé západní Sibiře pozorovali zeleně zářící meteor letící nad Novosibirskem. Jev hned vyvolal aktivitu na sociálních sítích a zaskočil vědce. Průlet byl zaznamenán z mnoha míst ve městě v úterý ráno, kdy obloha byla ještě tmavá a jasná. Videozáznamy se ihned začaly objevovat na síti VKontakte i na YouTube. Pracovníci místního planetária požádali svědky, kteří fenomén natočili, o zaslání materiálů k přezkoumání. Vědci říkají, že to byl pravděpodobně bolid – extrémně jasný meteor explodující v atmosféře, který zanechává oslňující stopu.

 

 

 

Ale astronomové byli poměrně zaskočeni tímto úkazem, protože právě neprobíhá žádná aktivní fáze některého z meteorických rojů. “Může to být buď závěr Leonidů nebo osamělý věsmírný kámen; potřebujeme to zjistit,” řekl zástupce ředitele planetária Komsomolské pravdě. Předpokládá se, že bolid zcela shořel v atmosféře a na zem nedopadly žádné úlomky. Desítky takových meteorů nám proletí nad hlavou každý rok a většina projde bez povšimnutí. Sibiřané měli tentokrát štěstí, že mohli takový jev pozorovat.

NS komentář: Vědci by neměli být vůbec překvapeni. Mnoho takových pozorování již bylo zaznamenáno i v době mimo hlavní aktivní období meteorických rojů. Menší úlomky se nezřídka nacházejí v blízkosti větších asteroidů, které v poslední době často míjí Zemi v relativně bezpečné vzdálenosti, ovšem drobnější materiál, rozprostřený doširoka kolem dráhy těchto těles, nelze zachytit jinak, než když vstoupí do atmosféry a připraví ohromující podívanou. Aktivita v blízkosti Země a v celé Sluneční soustavě je na vzestupu a objevených těles stále přibývá. Podívejte se na video NASA, které mapuje asteroidy ve vnitřní soustavě tak, jak byly postupně objevovány v posledních 20 letech.

zdroj: 5, 9

Nebo že by Rusové sestřelili další mimozemskou loď? 

 

 

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.
Loading...

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.