Stala se vám už někdy ta nepříjemná situace, že jste vešli do místnosti a zapomněli jste, co jste si tam vlastně přišli vzít?

 

 

Ačkoli se to vyskytuje poměrně často, určitě jste se sami sebe ptali, proč tak snadno věci zapomínáte. Není pak divu, že zapomenete i na některé své dohodnuté schůzky či nevíte, kde jste nechali klíče od bytu.

Toto zamlžení mysli či zapomínání věcí vůbec nemusí znamenat, že stárnete. Často to znamená pouze to, že vy a váš mozek si potřebujete pouze trochu odpočinout.

V tomto článku ozřejmíme pár důvodů, proč lidé zapomínají, a také vám ukážeme několik jednoduchých triků, jak se těchto nepříjemných momentů zbavit.

Nejčastější důvody zapomínání

Nejprve se podívejme trochu blíže na nejčastější faktory ovlivňující paměť.

1. Zvyky

Jde o takzvané zvykové příčiny. Často se vyskytují u lidí, o kterých se říká, že ztrácejí paměť či dokonce se u nich rozvíjí demence nebo Alzheimerova choroba.

Pokud se u vás projeví, nemusí jít hned o uvedená vážná onemocnění.

Příčinou mohou být neustálá zaneprázdněnost nebo stresující zvyky vašeho života jako například:

  • Nedostatečné používání paměti. Když si necvičíte paměť, časem se trochu zpomalí.
  • Příliš mnoho externích stimulů. Je také možné, že se k vám z prostředí dostává příliš mnoho stimulace v podobě různých hluků, lidské konverzace či dokonce televize. To vám dělá potíže soustředit se na věci, které si potřebujete pamatovat.
2. Faktory, které ovlivňují paměť a mohou způsobovat zapomnětlivost

Pokud jste někdy více zapomnětlivými než jindy, případně pokud se vaše zapomnětlivost časem zhoršuje, nemusíte hned panikařit.

Zřejmě nejde o vážnou diagnózu, ale spíše o věci jako:

a) Výživa

Když se nesprávně stravujete, váš mozek nemusí pracovat správně. Pro svou činnost totiž potřebuje neustálý přísun živin, aby myšlenkové procesy a paměť fungovaly tak, jak mají.

Je důležité vědět, že například nedostatek vitaminu B12 brání správné funkci nervových buněk.

Kromě toho chybějící vitamin B12 může vést k anémii a ta následně ke špatné okysličenosti mozku, která se projeví poruchami koncentrace.

b) Konzumace alkoholu a užívání některých druhů léků

Ačkoliv mírná konzumace alkoholu může mít nějaké zdravotní přínosy, jeho nadměrný příjem má na mozek často trvalé následky.

Konzumace velkého množství alkoholu na pravidelné bázi způsobuje scvrknutí mozku a také ovlivňuje přenos signálů přes nervová vlákna, a tedy i schopnost pamatovat si věci.

Kromě toho existují určité léky, jejichž užívání zvyšuje zapomnětlivost.

Týká se to zvlášť léků na spaní, po kterých se můžete cítit trochu více dezorientovaní a zapomínat věci více než obvykle.

c) Problémy se spánkem a stres

Stres také dokáže zvýšit míru vaší zapomnětlivosti. Je to hlavně proto, že zaměřujete svou pozornost na jiné věci než na ty, které si potřebujete pamatovat.

A samozřejmě i nedostatek spánku umí snížit vaši schopnost pamatovat si věci.

 

 

Jak zlepšit vaši paměť

V této druhé části se nyní zaměříme na věci, které vám pomohou zlepšit paměť.

1. Začněte cvičit mozek

Je všeobecně známo, že používáním paměti si ji ve skutečnosti vylepšujete.

Zkuste si proto váš seznam věcí, které potřebujete nakoupit v obchodě, nejprve napsat na papír, pak se ho naučit zapamatovat, a nakonec ho nechat doma.

Kromě toho můžete vyzkoušet ještě pár jiných věcí jako:

  • Dělejte si pro sebe poznámky. Pořiďte si organizér ve formě kalendáře a zapisujte si do něj vše, co potřebujete udělat. Zapisujte si nákupní seznamy, schůzky a také věci, které potřebujete udělat. Zkuste si pak všechno zapamatovat.
  • Používejte asociace. Když si potřebujete zapamatovat jméno člověka, kterého jste právě potkali, spojte si jeho jméno ve vaší mysli s něčím názorným. Vlastně vše, co si potřebujete zapamatovat, může být posíleno něčím vizuálním ve vaší mysli.
2. Pijte kávu

Díky svým mnohým prospěšným zdravotním účinkům dokáže káva mimo jiné zlepšit vaši krátkodobou a dlouhodobou paměť.

3. Zacvičte si trochu

Cvičení nejen odbourává stres, ale také zlepšuje prokrvení mozku a zvyšuje v něm úroveň látek potřebných pro jeho správné fungování.

Kromě toho cvičením také docílíte zlepšení spánku (bod 5), čímž se účinek na zlepšení paměti ještě více zesílí. V podstatě nastane synergický efekt obou faktorů.

4. Snižte nadměrnou vnější stimulaci

Když jste doma a provádíte činnosti vyžadující vaši paměť a koncentraci, vypněte nejen televizor, ale například i vyzvánění na svém mobilním telefonu.

Tímto způsobem budete myslet a soustředit se jen na tu činnost, kterou právě děláte.

5. Dobře se v noci vyspěte

Dopřejte si spánek 7 až 8 hodin každou noc a dosáhnete zvýšení kapacity své paměti.

Je důležité si uvědomit, že během spánku mozek utvrzuje aktuální vzpomínky a informace získané během dne.

To znamená, že dostatečný spánek vám zajistí přechod přes plné spektrum spánkových fází, které jsou nezbytné pro optimální činnost těla i mozku během bdění.

 

 

Zdroj: 1
Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.
Loading...