Masově vyráběný farmaceutický lék proti bolesti zvaný tramadol, který je každoročně předepisován milionům pacientů, zabije víc lidí, než heroin a kokain dohromady.

Podle jednoho z předních patologů Severního Irska je tento lék jeden z nejnebezpečnějších medikamentů na světě.

Zpráva zveřejněná na serveru Thehealthawareness.com říká, že jenom za minulý rok bylo v Severním Irsku zaznamenáno 33 smrtí spojených s užíváním léku tramadol.

Mezi nimi byla i 16 letá dívka nebo 70 letý důchodce.

Nemyslím si, že si lidé uvědomují, jak potencionálně riskantní je braní tramadolu.

Možná proto, že je to lék na předpis – a lidé jej považují za bezpečný. – PROFESOR JACK CRANE, STÁTNÍ PATOLOG SEVERNÍHO IRSKA.

Tento lék na bázi opiátu je používán k léčbě středně silné až silné bolesti a dostupný by měl být pouze na předpis – v roce 2014 byl překlasifikován na ilegální bezpředpisový lék třídy C.

Protidrogoví aktivisté však tvrdí, že stále více a více lidí se obrací na černý trh.

 Profesor Jack Crane promluvil o svých obavách ze smrti dalších lidí, pokud nebudou přijata naléhavá opatření a učiněn zátah na černý trh.

Chce, aby byla data o tramadolu znovu aktualizována a tentokráte byl přeřazen do třídy A.

Profesor Crane se tento měsíc setká s hlavním představitelem zdravotnictví v Severním Irsku a bude žádat změnu.

[wp_ad_camp_1]

zdroj: 1

raja: Tento lék je dostupný i v České republice. Nejznámější lék s účinou látkou tramadol je Tramal. Prodává se také pod názvem Ultram, Tramal retard, Tramadol Vitabalans, Tramadolor. Existuje jak ve formě tabletek tak i injekčního roztoku. Lék se váže na μ-opioidní receptor a funguje též jako selektivní inhibitor zpětného vychytávání serotoninu = zvyšuje dostupné množství serotoninu. Jeho užívání tedy může vést k serotoninovému syndromu (předávkování serotoninem). Lidé jej často kupují přes černý trh, který funguje i u nás, a tímto nebezpečným lékem řeší naprosto banální věci, nebo jej používají i bez zdravotního důvodu. Cituji z článku ČT:  „Existují indicie i výpovědi závodníků o jeho rozšířenosti v posledních letech, a to přesto, že pro jeho použití neexistoval zdravotní důvod. Tramadol má přitom závažné vedlejší účinky.“ Samozřejmě lék způsobuje závislost.

Výsledek obrázku pro tramal

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.