Hledejte na tadesco.org

Archiv

Nejnovější zprávy

 • Prezident USA, papež, anglický král a japonský císař jsou na odpis
  Prezident USA, papež, anglický král a japonský císař jsou na odpis

  Prezident USA, papež, anglický král a japonský císař jsou na odpis

 • Prezident Putin ve středu navštíví Saúdskou Arábii a Spojené Arabské Emiráty
  Prezident Putin ve středu navštíví Saúdskou Arábii a Spojené Arabské Emiráty

  Prezident Putin ve středu navštíví Saúdskou Arábii a Spojené Arabské Emiráty

 • Finské firmy jsou podezřelé z pašování dronů do Ruska
  Finské firmy jsou podezřelé z pašování dronů do Ruska

  Finské firmy jsou podezřelé z pašování dronů do Ruska

 • Zemětřesení o síle 5,7 stupně otřáslo hlavním městem Filipín
  Zemětřesení o síle 5,7 stupně otřáslo hlavním městem Filipín

  Zemětřesení o síle 5,7 stupně otřáslo hlavním městem Filipín

 • Niger ukončuje bezpečnostní a obranné partnerství s EU
  Niger ukončuje bezpečnostní a obranné partnerství s EU

  Niger ukončuje bezpečnostní a obranné partnerství s EU

Související zprávy

 • Profesor se slzami v očích vypráví, co svět ještě čeká
  Profesor se slzami v očích vypráví, co svět ještě čeká

  Profesor se slzami v očích vypráví, co svět ještě čeká

 • FDA (ne)reaguje na výzvu ke stažení vakcíny Pfizer kvůli fragmentům DNA
  FDA (ne)reaguje na výzvu ke stažení vakcíny Pfizer kvůli fragmentům DNA

  FDA (ne)reaguje na výzvu ke stažení vakcíny Pfizer kvůli fragmentům DNA

 • Vedci vyvinuli „vzdušnú“ covid vakcínu na očkovanie obyvateľstva bez súhlasu
  Vedci vyvinuli „vzdušnú“ covid vakcínu na očkovanie obyvateľstva bez súhlasu

  Vedci vyvinuli „vzdušnú“ covid vakcínu na očkovanie obyvateľstva bez súhlasu

 • Česká vakcinologická společnost i MZ doporučují očkování proti covidu. K textu doporučení se však nikdo nehlásí
  Česká vakcinologická společnost i MZ doporučují očkování proti covidu. K textu doporučení se však nikdo nehlásí

  Česká vakcinologická společnost i MZ doporučují očkování proti covidu. K textu doporučení se však nikdo nehlásí

Známy liek proti bolesti ‘pôsobí negativne na mužské hormóny’ a ‘zmenšuje semenníky’

Populárny liek na zmiernenie bolesti ibuprofen narušuje mužské hormóny a produkciu testosterónu, rovnako spôsobuje zmenšenie semenníkov mladých mužov, podľa štúdie uverejnenej v pondelok v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.

[wp_ad_camp_2]

Pravidelné užívanie ibuprofenu tiež spôsobuje u mladých mužov, vrátane športovcov, hormonálny stav, ktorý je spojený so zníženou plodnosťou, podľa prevratnej francúzskej a dánskej štúdie.

Advil a Motrin sú dva názvy pre značku ibuprofén, čo je viacúčelový prostriedok proti bolesti.

CNN píše v správe: Združenie spotrebiteľov zdravotných produktov (The Consumer Healthcare Products Association) je obchodná skupina, ktorá zastupuje výrobcov voľnopredajných liekov a doplnkov, „podporuje a vyzýva k naväzujúcemu výskumu a podporuje prebiehajúce vzdelávanie spotrebiteľov s cieľom pomáhať zabezpečovať bezpečné používanie OTC liekov,“ povedal Mike Tringale, hovorca združenia.

„Bezpečnosť a účinnosť aktívnych zložiek v týchto výrobkoch bola dobre zdokumentovaná a podporovaná vedeckými štúdiami prebiehajúcimi desiatky rokov a rovnako aj reálnym používaním.

„Nová štúdia je pokračovaním výskumu, ktorý pôvodne začal s tehotnými ženami, vysvetľuje Bernard Jégou, spoluautor a riaditeľ Výskumného ústavu environmentálneho a pracovného zdravia vo Francúzsku ( Institute of Research in Environmental and Occupational Health in France).

Jégou a tím francúzskych a dánskych vedeckých pracovníkov skúmali aké majú zdravotné účinky mierné lieky proti bolesti, keď užíva tehotná žena. Jednalo sa o ktorýkoľvek z vybraných troch miernych liekov proti bolesti, ktoré sa nachádzajú v medicínskych pokladniach po celom svete: aspirín, acetaminofén (tiež známy ako paracetamol a predávaný pod značkou Tylenol) a ibuprofen.

Ich skoršie experimenty, publikované v niekoľkých prácach, ukázali, že keď boli užívané počas tehotenstva, všetky tri tieto mierne lieky mali vplyv na semenníky bábätkov chlapcov.

Semenníky a testosterón

Semenníky nielenže produkujú spermie, ale majú za úlohu aj vylučovanie testosterónu. Testosteron je hlavný mužský pohlavný hormón.

Všetky tri lieky pôsobia „anti-androgénne“. To znamená, že narúšajú mužské hormóny, vysvetľuje David M. Kristensen, spoluautor štúdie a vedúci výskumník na katedre neurológie v Kodanskej univerzitnej nemocnici.

[wp_ad_camp_2]

Tieto tri lieky dokonca zvýšujú pravdepodobnosť, vrodených malformácií u narodených chlapcov, uviedol Kristensen.

Tringale poznamenal, že tehotné a dojčiace ženy by sa mali vždy pred použitím liekov opýtať a poradiť s profesionálnym zdravotníckym pracovníkom.

Keď sme sa toto dozvedeli, „napadlo nám, čo sa stane v dospelosti,“ povedal. Zamerali svoje sily na vyšetrovanie ibuprofenu, ktorý mal najsilnejšie účinky.

Nesteroidné protizápalové liečivo (NSAID), ibuprofén, je často používaný športovcami, vrátane olympionikov a profesionálnych futbalistov, napríklad pred významnou udalosťou, niektorí aj bežne, na prevenciu pred bolesťou, povedal Jégou. Existujú zdravotné následky pre športovcov, ktorí rutinne používajú tento NSAID?

[wp_ad_camp_2]

Výskumný tím pozostával z 31 mužských dobrovoľníkov, ktorí boli vo vekovom rozmedzí od 18 do 35 rokov. Z toho 14 mužov dostalo dennú dávku ibuprofenu, ktorú mnoho profesionálnych a aj amatérskych športovcov užíva: 600 miligramov dvakrát denne, vysvetľuje Jégou. (Táto dávka 1200 mg denne predstavuje maximálny limit podľa návodu na etikete generických ibuprofenových produktov.) Zvyšných 17 dobrovoľníkov dostalo placebo.

U mužov, ktorí užívali ibuprofén, sa do 14 dní ich hormóny zkoordinovali s hladinou ibuprofénu cirkulujúceho v krvi. Tie hormóny ktoré sú vylučované hypofýzou a stimulujú semenníky k produkcii testosterónu.

Zároveň sa znížil pomer testosterónu k týmto hormónom, čo je jeden zo znakov nefunkčných semenníkov.

Táto hormonálna nerovnováha spôsobuje kompenzovaný hypogonadizmus. Je to stav spojený s poruchou plodnosti, depresiou a zvýšeným rizikom kardiovaskulárnych príhod, vrátane zlyhania srdca a mŕtvice.

Jégou povedal, že pre malú skupinu mladých účastníkov štúdie, ktorí užívali ibuprofén iba krátky čas je tento efekt a účinky lieku reverzibilné. Pokračoval, nie je však známe, či aj účinky dlhodobého užívania ibuprofenu na zdravie sú reverzibilné.

Jégou vysvetľuje, že po tejto randomizovanej kontrolovanej klinickej skúške sa výskumný tím rozhodol experimentovať s „malými kúskami ľudských semenníkov“, ktoré poskytli darcovia orgánov. Následne urobili pokusy v skúmavkach na endokrinné bunky nazývané Leydigové bunky a Sertoliho, ktoré produkujú testosterón.

Cieľom bolo potvrdiiť „in vivo, ex vivo a in vitro“ – v živom tele, mimo živého tela a v skúmavke, že ibuprofen má priamy účinok na semenníky a tým pádom aj na testosterón.

„Chceli sme pochopiť, čo sa stalo po expozícii (ibuprofénom) z hľadiska globálnej ľudskej fyziológie až po špecifický orgán (semenníky) až po endokrinné bunky produkujúce testosterón,“ povedal Kristensen.

[wp_ad_camp_2]

Viac než obyčajná zvedavosť vyvolala takýto rozsiahly výskum.

Preklad: anna, Zdroj: 1

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál