Levice stále obviňuje konzervativce z „Velké lži“ – termínu vymyšleného Hitlerem, když se připravoval na pronásledování německých Židů.

The Left Keeps Accusing Conservatives of “The Big Lie” – A Term Invented by Hitler As He Prepared to Persecute German Jews.

 

Bylo to na Vašich sociálních sítích, na vašich televizích a v novinách tucet nebo vícekrát jen dnes: termín „Velká lež“, který používá zvolený úředník, učenec nebo komentátor k popisu jakékoli výzvy k oficiálnímu příběhu o amerických prezidentských volbách v roce 2020.

Například:

– Prezident Joe Biden obvinil prezidenta Donalda Trumpa, senátora Teda Cruze a senátora Joshe Hawleyho z “ Velké Lži “

– Rep. Mazie Hirono si vyšel na Andersona Coopera, aby obvinil republikánské senátory z „Velké Lži“

 

[wp_ad_camp_2]

 

– Dominion Voting Systems má údajně „Velkou Lež“ v jejich žalobě proti Rudy Giulianimu

– Jake Tapper používá tento termín opakovaně na Twitteru a ve vysílání k popisu obvinění z podvodu ve volbách v roce 2020.

 

Bloomberg vysvětlil analogii v září: „Adolf Hitler a Goebbels, jeho ministr propagandy, zastával techniku známou jako ‚Velká lež‘, která zahrnovala opakování kolosální lži, dokud veřejnost neuvěřila, že je to pravda.“

Historici Timothy Snyder, Fiona Hill, a Ruth Ben-Ghiat potvrdili toto použití termínu. Snyder rozmarně vysvětlil NPR (National Public Radio – Národní veřejné rádio), jak funguje „Velká Lež“: „Velká lež vyplňuje tento prostor, který býval převzat spoustou malých pravd, stovkami a tisíci a miliony malých pravd,“ řekl Snyder. “ Nechali jsme to proklouznout. A pak přijde velká lež a zaplní mezeru.“

Ale to není to, co “ Velká Lež “ znamená, ani odkud pochází.

https://thenationalpulse.com/wp-content/uploads/Hitler-800×549.jpg

 

Pokud budete cirkulovat falešný citát dost dlouho …

Mnozí připisují koncept „velké lži“ Josephu Goebbelsovi, o kterému se populárně věří, že řekl: „Když řeknete lež dostatečně velkou a budete ji stále opakovat, lidé tomu nakonec uvěří.“

„Ale řekl to Goebbels skutečně? Pouze jeden odborný článek, který cituje citaci, a bez odkazu. [LexisNexis] Akademické vyhledávání poskytuje tři publikované články využívající tohoto výmyslu, z nichž dva jsou z BusinessWorld, na Filipínách, a jeden z The Washington Times,” napsal Quentin Schultze a Randall Bytwerk v 2012 dokument zveřejněný Institutem všeobecné sémantiky.

„Žádná ze tří desítek knih, které ji citují na Google Books, nemá vydavatele s pověstí redakční píle.”

Schultze a Bytwerk objevili první použití citátu z článku z roku 2002, který vyvolal otázky ohledně komerčního letadla, které narazilo do Pentagonu. Do roku 2006 vyhledávání Google našlo 300 000+ výsledků pro tuto citaci – a stále žádné primární přiřazení. Citace se ukázala jako šikovná jak pro levici tak i pravici, nejprve kritizovala iráckou politiku Bushovy administrativy a pak obvinila Obamovu administrativu, že používá nacistickou propagandistickou taktiku.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Autoři vysvětlují užitečnost zdánlivě smyšleného citátu:

Vzhledem k tomu, že Goebbels je pro všechny až na několik neonacistů kritizovanou postavou a že se politická pravice a levice hádají o to, zda nacismus („národní socialismus“) byl ve své podstatě pravicí nebo levicí, mohou oba použít jeho údajné prohlášení. Lze jej použít nejen pro argumentaci nebo eleganci, ale i k ad hominem útoku, který osloví určitou lidovou komunitu: „Pokud mí protivníci jednají způsobem, který je v souladu s radou Josepha Goebbelse, jsou tak zlí, že potřebují jen malé vyvrácení.”

Největším problémem s falešným Goebbelsovým citátem však není připisování. „Velká lež“ patří Adolfu Hitlerovi – a znamená něco úplně jiného.

https://thenationalpulse.com/wp-content/uploads/joe-biden-e1597200437490-696×392-1.jpg

 

Antisemitský příběh velké lži je z Mein Kampfu.

V desáté kapitole „Mein Kampf,” Hitler napsal:

„Zůstalo však na Židech s jejich nekvalifikovanou schopností lhát a na jejich bojujících soudruzích, marxistech, aby odpovědnost za pád přičetli právě tomu, kdo jediný projevil nadlidskou vůli a energii ve snaze zabránit katastrofě, kterou předvídal, a zachránit národ před hodinou úplného svržení a hanby. Tím, že přenesli odpovědnost za prohru ve světové válce na bedra Ludendorffa, sebrali jedinému natolik nebezpečnému protivníkovi zbraň morálního práva, že se jim pravděpodobně podaří předat zrádce vlasti spravedlnosti.

To vše bylo inspirováno zásadou – která je v sobě zcela pravdivá – že ve velké lži je vždy určitá síla důvěryhodnosti; protože široké masy národa jsou vždy snadněji zkorumpovány v hlubších vrstvách své emocionální podstaty než vědomě nebo dobrovolně; a proto v primitivní prostotě své mysli se snadněji stávají oběťmi velké lži než malé lži, protože oni sami často říkají malé lži v maličkostech, ale stydí se.”

 

V textu, Hitler obviňuje Židy z destabilizace společnosti tím, že vyhlašuje velkou lež – příběh, který poskytl zlověstné zdůvodnění pro zadržování a masové vraždění židovského národa.

V analogii Hitler/Goebbels „Velká lež“ volně plynoucí z úst Bidena, Tappera a dalších, žalobce by byl obdobou Hitlera a osoba obviněná ze lži by byla obdobou Židů.

Jinými slovy, hitlerovskou strategií je obviňovat nepřátele z používání Velké lži k získání a upevnění kontroly. Obvinit svého protivníka z velké lži znamená vypůjčit si vražednou, antisemitskou pomluvu přímo od „Mein Kampf“ a v analogii se sblížit s Hitlerem. Analogie „velké lži“ jako obvinění z fašistického chování naprosto selhává.

Washington Post si dokonce všiml chyby, když republikánský poslanec Kongresu v roce 2019 tuto analogii obrátil – ale ne tehdy, když Biden v roce 2020 použil tento Goebbelsův blud. Tento měsíc, Biden zopakoval mylnou analogii v narážce na Sens. Teda Cruze a Joshe Hawley.

[wp_ad_camp_2]

 

https://www.washingtonpost.com/nation/2019/03/26/gop-congressman-quotes-hitlers-mein-kampf-slam-trumps-adversaries-liars/?noredirect=on#click=https://t.co/ZgrcGEm9Kt

(Kongresman strany citoval Hitlerův „Mein Kampf“, aby označil Trumpovy protivníky za lháře)

https://www.washingtonpost.com/business/biden-compares-trump-to-goebbels-saying-hes-promoting-a-lie/2020/09/26/7c062804-0046-11eb-b0e4-350e4e60cc91_story.html

(Biden přirovnává trumpa ke Goebbelsovi, Říká, že propaguje ,lež‘)

https://www.dallasnews.com/news/politics/2021/01/08/biden-likens-ted-cruz-to-nazi-propagandist-goebbels-for-helping-trump-spread-big-lie-about-election-fraud/

(Joe Biden přirovnává Teda Cruze k nacistickému propagandistovi Goebbelsovi za to, že pomohl Trumpovi šířit „velkou lež“ o volebních podvodech)

 

Upustí Biden, Tapper, Hirono a další od používání tohoto termínu, když jsou jim předkládána fakta? Jestli je minulost nějaký ukazatel, tak asi ne.

Přeživší holocaustu, nestraníci a napříč politickým spektrem, odsuzují používání analogií holocaustu v současných událostech – avšak levice se neustále dovolává Hitlera, holocaustu a koncentračních táborů. Nejsou schopni nebo ochotni přestat. Dokonce se ani nestydí.

Když NPR v rozhovoru zveřejněném 15. ledna chybně uvedla význam slova „velká lež“, Fiona Hillová to odbyla: „Takže si vlastně nemyslím, že bychom se měli nechat unést původem toho, odkud tento termín Velká lež pochází.”

Není divu.

Pro tadesco vybral a přeložil jura

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.