Kyjev je připraven vyměnit zajaté Rusy za své vojáky a civilisty v Mariupolu, sdělil Zelenskyj.

„Jsme připraveni na různé formáty výměny našich lidí za ruské lidi, ruské vojáky,“ řekl. „Jsme připraveni na jakýkoli formát výměny v zájmu našich lidí, jak vojáků, tak civilistů.“

Zelenskyj 13. dubna navrhl výměnu šéfa politické rady strany Opoziční platforma – Za život, Viktora Medvedčuka za ukrajinské válečné zajatce.

*****

Americké ministerstvo financí rozšířilo černou listinu ohledně Ruska o další desítky osob a podniků, které se podílejí na pokusech vyhnout se sankcím, jež Washington na Moskvu uvalil.

„Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv (OFAC) amerického ministerstva financí dnes označil subjekty a jednotlivce zapojené do pokusů o obcházení sankcí uvalených Spojenými státy a jejich mezinárodními partnery na Rusko,“ uvedlo americké ministerstvo financí v prohlášení zveřejněném po rozhodnutí vlády USA.

*****

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek odvolal operaci, jejímž cílem je napadnout ocelárnu Azovstal ve městě Mariuol, kde podle ruské armády zůstává opevněno více než 2 000 ukrajinských ozbrojenců. Na setkání s ministrem obrany Sergejem Šojgu hlava státu požadovala, aby byl závod zablokován tak, aby se „ani moucha nedostala dovnitř nebo ven“, a aby byla těm, kteří se v zařízení ukrývají, učiněna další nabídka ke kapitulaci.

*****

V odvetném kroku Moskva zařadila na svůj stop-list 61 kanadských občanů, kteří se podíleli na vytváření, zdůvodňování a provádění rusofobní politiky. Na seznamu jsou uvedeni vrcholní vládní a vojenští představitelé i zástupci předních masmédií, uvedlo ve čtvrtek ve svém prohlášení ruské ministerstvo zahraničí.

„Osobám uvedeným na seznamu, mezi nimiž jsou vrcholní vládní představitelé, vojenští důstojníci v činné službě i ve výslužbě, členové odborné veřejnosti a představitelé předních masmédií, kteří se přímo podíleli na formulování, zdůvodňování a realizaci rusofobní politiky kanadského vládnoucího režimu, je doživotně zakázán vstup do Ruska.“

*****

Vláda Spojeného království rozšířila seznam ruského zboží, na které se vztahují dovozní omezení a zákazy.

„Nové sankce – které dnes (ve čtvrtek 21. dubna) oznámila ministryně mezinárodního obchodu Anne-Marie Trevelyanová a kancléř státní pokladny Rishi Sunak – budou zahrnovat zákaz dovozu stříbra, výrobků ze dřeva a luxusních produktů z Ruska včetně kaviáru,“ uvedla vláda.

V dokumentu se rovněž uvádí, že cla budou zvýšena o 35 procentních bodů na výrobky z Ruska a Běloruska v hodnotě přibližně 130 milionů liber, včetně diamantů a kaučuku.

Spojené království zavedlo zákaz dovozu železa a oceli z Ruska a od 14. dubna zastavilo vývoz kvantových technologií, pokročilých materiálů a luxusního zboží do Ruska.

*****

Více než polovina zástupců malých a středních podniků v Rusku uvedla, že nebude využívat služby a aplikace zahraničních IT společností, i kdyby se vrátily na ruský trh. Vyplývá to z výsledků průzkumu společnosti Megaplan.

„I když se zahraniční služby na trh vrátí, většina uživatelů je odmítne kvůli riziku opakovaného odpojení (35 %) a proto, že podle respondentů jednaly s ruskými zákazníky nečestně (18,5 %),“ uvádí se ve zprávě.

Analytici společnosti Megaplan poznamenávají, že se v Rusku změnil obecný postoj k západním obchodním značkám.

Průzkum byl proveden od 8. do 15. dubna mezi 1 300 manažery a zaměstnanci podniků.

*****

V Doněcké lidové republice se nyní nachází asi 2 500 ukrajinských vojáků, kteří se vzdali, uvedl ve čtvrtek ministr spravedlnosti DLR Jurij Sirovatko.

„K dnešnímu dni je zde na třech úsecích, v naší republice (mohu mluvit pouze za Doněckou lidovou republiku) asi 2 500 lidí. Někteří jsou odváženi k výslechům, jiní přijíždějí. Celkově je tu asi 2500 lidí – válečných zajatců, kteří složili zbraně,“ řekl televizní stanici Kanál.1.

Sirovatko vysvětlil, že je nyní obtížné uvést přesný počet těchto lidí, protože mnozí z těch, kteří se vzdali, jsou stále drženi na vojenských velitelstvích a v jednotkách lidových milicí. Do vazby DLR jsou vzati až poté, co byli prověřeni pro válečné zločiny a objeví se po nich pátrání.

Pokud jde o podmínky jejich zadržování, ministr uvedl, že v DLR nejsou žádné mučírny a ukrajinští vojáci dostávají třikrát denně jídlo. Kromě toho jsou v nepřetržité pohotovosti sanitky, dodal Sirovatko.

*****

Vyšetřovatelé Mezinárodního trestního soudu (ICC) neodpověděli na výzvu aktivistů za lidská práva v Doněcké lidové republice (DLR), kteří pro ICC shromáždili důkazy o použití ukrajinské taktické rakety Točka-U v centru Doněcku 14. března 2022, říká Vitalij Galachov, vedoucí veřejné organizace „Spravedlivá ochrana“.

„Shromáždili jsme materiály o použití rakety Točka-U v Doněcku 14. března, podali jsme žádost (na webových stránkách ICC), uvedli jsme, jaké informace máme. Žádost dostala číslo a byla zaregistrována. Měl nás kontaktovat vyšetřovatel, aby nám ukázal, jak tyto informace předat. Do dnešního dne, tedy po měsíci, nás nikdo nekontaktoval,“ zdůraznil.

Dne 14. března zasáhla centrum Doněcka taktická raketa Točka-U, kterou používají ukrajinské ozbrojené síly. Výbuch střely obsahující kazetovou nálož zabil 20 civilistů a 28 jich zranil, včetně dětí.

*****

Okresní soud v Moskvě uložil společnosti Google pokutu ve výši 7 milionů rublů (86 tisíc USD) za šíření propagandistických videí pluku Azov a dobrovolnického ukrajinského sboru Pravý sektor (v Rusku zakázaného), jakož i řady dalších zakázaných organizací na YouTube, informoval ve čtvrtek ze soudní síně zpravodaj agentury TASS.

„Soud uznal Google vinným podle části 2 článku 13.41 Správního řádu Ruské federace (neodstranění informací, pokud je povinnost odstranit takové informace obsažena v právních předpisech Ruské federace).

*****

Z agentury TASS vybral a přeložil roman

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.