Spojené státy zrušily letošní slavnostní ceremoniál Spirit of the Elbe (Duch Labe) na počest spojení sovětské a americké armády na Labi v roce 1945, uvedl ruský velvyslanec v USA Anatolij Antonov.

„Bohužel nám letos bylo odepřeno povolení k pořádání takových akcí. Formálně o tom rozhodla správa Arlingtonskho hřbitova, ale bylo nám zcela jasně řečeno, že se řídili pokyny ministerstva zahraničí. Jsme si dobře vědomi důvodů ve světle rusofobie, která se ve Spojených státech rozvinula,“ řekl Antonov v rozhovoru pro zpravodajský televizní kanál Rossija-1.

*****

Ruský generální konzulát v New Yorku musel po zablokování svého účtu v Bank of America 16. března využít rezervní hotovost, kterou měl k dispozici, a přistoupit k úsporným opatřením. Přesto konzulát zůstává plně funkční, řekl v neděli agentuře TASS zastupující generální konzul Vjačeslav Slavkin.

„Než se to všechno stalo, vytvořili jsme určitou hotovostní rezervu v očekávání některých nepříjemných věcí, které by mohly nastat. Hotovost, kterou máme, nám umožňuje, za podmínky, že přijmeme úsporná opatření, platit účty za elektřinu, komunální služby a do jisté míry i za pohonné hmoty. Můžeme i vyplácet mzdy našim zaměstnancům,“ řekl dále Slavkin.

*****

Francouzská prezidentská kandidátka za stranu Národní sjednocení Marine Le Penová označila první výsledky druhého kola prezidentských voleb za úspěch.

„Ke konci druhého kola jsme získali přibližně 43 % hlasů. Tento výsledek je naším skvělým vítězstvím,“ řekla Le Penová voličům na mítinku, který vysílalo několik televizních stanic. „Pro nás, stejně jako pro miliony Evropanů, znamená tento výsledek silnou nespokojenost se současným systémem. To nemohou ignorovat.“ Dala tím jasně najevo, že nemá v úmyslu z politiky odejít.

*****

Německý dopravní a logistický průmysl může kvůli současným bojům na Ukrajině pocítit nedostatek řidičů kamionů, uvedl předseda představenstva Spolkového svazu nákladní dopravy a logistiky Dirk Engelhardt v rozhovoru pro redakci RND (RedaktionsNetzwerk Deutschland).

*****

Ozbrojené síly Doněcké lidové republiky přišly během uplynulého dne při střetech s ukrajinskou armádou o jednoho muže a dalších 14 osob bylo zraněno, uvedl v neděli mluvčí Lidových milic DLR Eduard Bašurin.

*****

Ruský Vyšetřovací výbor zahájil trestní řízení kvůli sobotnímu bombardování stanoviště pohraniční stráže v ruské Kurské oblasti, informoval v neděli média Vyšetřovací výbor.

Dne 23. dubna se ruští pohraničníci na kontrolním stanovišti Tyotkino dostali pod minometnou a dělostřeleckou palbu z Ukrajiny.

*****

Mariupolské úřady tvrdí, že v obytných oblastech města se žádné bojové akce nekonají. Život se postupně vrací do normálu.

„Místní obyvatelé mohou začít dávat do pořádku své dvorky a vyměňovat rozbitá okna. Do města se vrací klidný život,“ řekl v neděli agentuře TASS starosta Konstantin Ivaščenko.

Vůdce Doněcké republiky Denis Pušilin 6. dubna jmenoval nového starostu Mariupolu. Stal se jím Konstantin Ivaščenko, bývalý člen mariupolské městské rady za ukrajinskou stranu Opoziční platforma – Pro život a generální ředitel strojírenského závodu Azovmaš.

*****

Evropská unie se hodlá do roku 2027 vzdát dodávek ruského plynu, uvedla v neděli spolková ministryně pro oblast klimatu, životního prostředí, energetiky, mobility, inovací a technologií Leonore Gewesslerová.

„Evropská komise formulovala cíl pro všech 27 zemí EU pro rok 2027, což je velmi ambiciózní cíl,“ uvedla v rozhovoru pro OE-24 na otázku, kdy se Rakousko vzdá dodávek plynu z Ruska.

Ministryně upozornila na současnou 80% závislost země na ruském plynu. „Měli bychom se jí brzy zbavit, protože závislost nás činí zranitelnými vůči vydírání a zvyšuje ceny,“ vysvětlila.

*****

Počet obětí nehody čtyř člunů s migranty u tuniského pobřeží vzrostl na 17, informovala v neděli agentura Reuters s odvoláním na místní úřady.

*****

Generální tajemník OSN Antonio Guterres přijede v pondělí do Ankary, informovala v sobotu kancelář šéfa organizace.

Guterres se v Turecku plánuje setkat s prezidentem Erdoganem. Program nadcházejících rozhovorů zatím nebyl zveřejněn.

Šéf OSN se 26. dubna vydá na návštěvu Moskvy, kde se setká s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem a prezidentem Vladimirem Putinem.

Dne 28. dubna Guterres navštíví Ukrajinu, kde bude jednat s ministrem zahraničí Dmitrijem Kulebou a prezidentem Vladimírem Zelenským.

*****

Bosnu a Hercegovinu v neděli zasáhlo zemětřesení o síle 5,7 stupně, informovalo Evropské středomořské seismologické centrum (EMSC).

Epicentrum se nacházelo asi 45 kilometrů jihovýchodně od města Mostar, kde žije asi 104 000 lidí. Zemětřesení bylo v hloubce 2 kilometrů. (Tedy šlo čištění tunelů – pozn. př.)

*****

Ruské systémy protivzdušné obrany zničily za posledních 24 hodin deset ukrajinských bezpilotních letounů, uvedl v neděli mluvčí ruského ministerstva obrany generálmajor Igor Konašenkov.

Od začátku speciální operace na Ukrajině Rusko zničilo 551 dronů, dodal Konašenkov.

*****

Ruský prezident Vladimir Putin plánuje na středu 27. dubna osobní setkání s členy Rady zákonodárců Federálního shromáždění v Petrohradě, potvrdil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Hlava státu na těchto akcích tradičně vystupuje s projevem.

Rada zákonodárců je poradním orgánem komor ruského parlamentu, který byl zřízen v květnu 2012.

*****

Turecký prezident Erdogan v neděli během telefonických rozhovorů se svým ukrajinským protějškem Zelenským prohlásil, že Ankara „zásadně pozitivně“ vnímá možnost vystupovat jako jeden z garantů bezpečnosti Ukrajiny, uvedla kancelář tureckého prezidenta.

*****

Ruské raketové a dělostřelecké jednotky zasáhly o sobotní noci v rámci speciální vojenské operace 423 cílů na Ukrajině, uvedl v neděli mluvčí ruského ministerstva obrany generálmajor Igor Konašenkov.

Zasaženo bylo zejména 26 velitelských stanovišť, 367 opěrných bodů a míst shromažďování živé síly a vojenské techniky a také 25 dělostřeleckých pozic.

*****

Rusko chce zintenzivnit spolupráci s Čínou v oblasti vzdušného prostoru, uvedl v neděli ruský velvyslanec v Číně Andrej Denisov a dodal, že Moskva usnadní realizaci společných projektů v této oblasti.

*****

Mluvčí Gazpromu Sergej Kuprijanov novinářům sdělil, že do 24. dubna se počet žádostí evropských spotřebitelů o ruský plyn zvýšil na 51,7 milionu metrů krychlových. Gazprom pokračuje v normálních dodávkách plynu pro tranzit do Evropy.

Vybral a přeložil roman

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.