Aktualizace 18:27 s filmy ve spodní části.

Stovky amerických tanků, nákladních vozů a další vojenská technika dorazila do německého přístavu v Bremerhavenu, aby mohla být dopravena do východní Evropy jako součást přípravy NATO u ruských hranic.

Nákladní loď Resolve dorazila ve středu, zatímco další dvě plavidla – Freedom a Endurance – jsou očekávány v Německu na sobotu, uvedl Deutsche Welle. Vykládání lodí začalo v pátek s tím, že zařízení těžké techniky mají být převezena do Polska přes silnici a železnici.

Podle Reuters Spojené státy plánují dodávku do východní Evropy celkem o 87 Abrams M1A1 tancích, 20 dělostřeleckých vozidlech a 136 bojových vozidlech Bradley. Údajně 4000 amerických vojáků bude rozptýleno po celém Polsku, pobaltských státech, Bulharsku a Rumunsku, kde setrvají na bázi rotace.

V Polsku na konci tohoto měsíce mají podle plánu polští a američtí vojáci  konat společná hromadná cvičení, která mají podle NATO za cíl uklidnit své evropské spojence tváří v tvář tomu, co se nazývá agresivním ruským chováním.

Desátá letecká bojová divize s 50 vrtulníky Black Hawk, vrtulníky CH-47 Chinook a 1800 členy personálu, stejně tak i samostatný letecký batalión se 400 vojáky a 24 helikoptrami Apache jsou určeny k nasazení do východní Evropy.

„Nejlepší způsob jak udržet mír je příprava,“ vysvětlil americký divizní generál Timothy McGuire s tím, že toto nasazení je o „pouhé ukázce síly, soudržnosti aliance a americkém závazku udržovat mír na kontinentu.“

Estonsko, Lotyšsko a Litva bude hostit vojáky z Německa, Kanady a Velké Británie, přičemž každý národ pošle až 1000 vojáků.

NATO nazývá vojenské shromáždění okolo ruských hranic obraným opatřením, prohlašujíc, že je po moskevském setkání v Kremlu roku 2014 a její údajné účasti na ukrajinské krizi oprávněné. Rusko shledává akce vojenských bloků agresivními a prohlásilo, že toto masivní vojsko ohrožuje na evropském kontinentu bilanci bezpečnosti.

V listopadu 2016 Pentagon dodal do Evropy více než 600 kontejnerů munice pro armádní i letecké jednotky. Millitary.com to označila za největší jednorázovou dodávku americké munice za více než dvě desetiletí.

Moskva odpověděla rozmisťováním jejich nejmodernějších zbraní a zbrojením na svých východních hranicích, včetně území kaliningradské enklávy. Na území Ruska probíhají rozsáhlá vojenská cvičení.

Washington se rozhodl urychlit nasazení svých jednotek do východní Evropy poté, co Donald Trump vyhrál prezidentské volby.

Trump, který má být inaugurován 20. ledna, volal po zlepšení vztahů s Ruskem a vyjádřil skepsi vůči NATO, říká, že evropské mocnosti by měly do rozpočtu přispívat větší částkou, pokud se i nadále chtějí spoléhat na ochranu Spojených států.

přeložila: raja

zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.