Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Ani na Slovensko nezapôsobila Trumpova vyhrážka
Návrh rezolúcie VZ OSN, ktorá odsúdila rozhodnutie USA uznať Jeruzalem za hlavné mesto Izraela, schválilo Slovensko, ako aj ďalších 127 krajín.
Nepodľahli tak vyhrážkam prezidenta USA Donalda Trumpa, podľa ktorých „zastaví finančnú pomoc“ všetkým krajinám, ktoré budú súhlasiť s návrhom dokumentu.
[wp_ad_camp_2]
„Slovenská republika považuje dvojštátne riešenie za jediné trvalo udržateľné riešenie, ktoré spĺňa požiadavky oboch strán – Izraela na bezpečnosť a Palestínčanov na štátnosť a zvrchovanosť,“ povedal v tejto súvislosti pre Pravdu Peter Susko, hovorca Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Zároveň pripomenul, že SR v prípade budúceho štatútu Jeruzalema vychádza z rezolúcie BR OSN č. 478 z roku 1980 a spoločnej pozície EÚ, ktorá zdôrazňuje, že štatút Jeruzalema ako budúceho hlavného mesta dvoch štátov musí byť výsledkom priamych rokovaní izraelskej a palestínskej strany a nie jednostranných politických rozhodnutí.
„V tomto zmysle bola formulovaná pozícia ministerstva bezprostredne po oznámení prezidenta USA Donalda Trumpa o uznaní Jeruzalema za hlavné mesto Izraela, a konzistentne s tým aj naše hlasovanie vo VZ OSN k predmetnej rezolúcii,“ dodal Peter Susko.
Pozvánka na recepciu
V samotnom Washingtone sa však Trumpov výrok o zastavení finančnej pomoci pokúšali vzápätí zmierniť. „Nie je to hotová vec,“ „hasila“ niekoľko hodín po vyhrážke prezidenta Heather Nauertová, hovorkyňa ministerstva zahraničia. Napriek tomu postoj USA vyvolal očakávanú vlnu nevôle drvivej väčšiny svetového spoločenstva. Aj keď schválený dokument nie je právne záväzný vyzýva krajiny, aby nesťahovali z Tel Avivu do Jeruzalema zastupiteľské úrady, ako to avizoval Trump v prípade veľvyslanectva USA.
[wp_ad_camp_2]
Ako hlasovali niektoré krajiny
- S návrhom dokumentu súhlasilo 128 krajín vrátane Slovenska, Veľkej Británie, Nemecka, Francúzska,Talianska a Ruska.
- Proti bolo 9 štátov: USA, Izrael, Guatemala, Honduras, Marshallove ostrovy, Mikronézia, Nauru, Palau, Togo.
- Zdržalo sa hlasovania 35 krajín vrátane Česka, Poľska, Maďarska, Rumunska, Chorvátska, Bosny a Hercegoviny.
- Nezúčastnilo sa 21 štátov ako napríklad Ukrajina, Gruzínsko, Mongolsko, Salvádor, Stredoafrická republika, Demokratická republika Kongo.
Nikki Haleyová, ktorá ešte pred hlasovaním rozposlala všetkým členom OSN „upozorňujúci“ list a pozorne sledovala samotné hlasovanie, už pozvala predstaviteľov 65 krajín, ktoré nesúhlasili s dokumentom, na januárovú recepciu. Chce im tak vraj aj takouto formou poďakovať „za prejavené priateľstvo“. „Ceníme si postoj krajín, ktoré nepodľahli nezodpovednému správaniu OSN,“ vyčítala tak americká diplomatka 128 krajinám odsudzujúcim kroky Washingtonu v súvislosti s pokusom zmeniť štatút Jeruzalema, ktorý stále platí.
Jasný názor Izraela
Čo si myslí Izrael o OSN, charakterizuje vyhlásenie premiéra Benjamina Netanjahua ešte pred hlasovaním v noci na piatok: „OSN je domovom klamstiev.“ Podľa neho Izrael jednoznačne odmieta samotné hlasovanie.
„Jeruzalem je naše hlavné mesto a my v ňom budeme pokračovať vo výstavbe. Spojeným štátom trvalo 70 rokov, než oficiálne uznali Jeruzalem za hlavné mesto Izraela a potrvá ešte veľa rokov, kým tak urobí OSN,“ cituje agentúra Reuters Netanjahua, ktorý predpokladal, tak ako väčšina, výsledok hlasovania o Jeruzaleme na pôde VZ OSN.
Zdroj: 1
5