Hledejte na tadesco.org

Archiv

Nejnovější zprávy

  • Slovenská opozice se už ani netají, že chce „shodit“ vládu premiéra Fica
    Slovenská opozice se už ani netají, že chce „shodit“ vládu premiéra Fica

    Slovenská opozice se už ani netají, že chce „shodit“ vládu premiéra Fica

  • Společnost Apple a SpaceX se spojují na podporu satelitní sítě Starlink
    Společnost Apple a SpaceX se spojují na podporu satelitní sítě Starlink

    Společnost Apple a SpaceX se spojují na podporu satelitní sítě Starlink

  • Bílé klobouky zatkly bývalou velitelku pobřežní stráže a transsexuálku Lindu Faganovou
    Bílé klobouky zatkly bývalou velitelku pobřežní stráže a transsexuálku Lindu Faganovou

    Bílé klobouky zatkly bývalou velitelku pobřežní stráže a transsexuálku Lindu Faganovou

  • Slovenského poslance Szalaye čeká výslech. Za očkování proti covidu mu teoreticky hrozí doživotí
    Slovenského poslance Szalaye čeká výslech. Za očkování proti covidu mu teoreticky hrozí doživotí

    Slovenského poslance Szalaye čeká výslech. Za očkování proti covidu mu teoreticky hrozí doživotí

Související zprávy

  • Šéf WHO hospitalizován v Riu de Janeiru
    Šéf WHO hospitalizován v Riu de Janeiru

    Šéf WHO hospitalizován v Riu de Janeiru

  • Mezinárodní trestní soud kvůli válce v Pásmu Gazy vydal zatykače na Netanjahua a Galanta
    Mezinárodní trestní soud kvůli válce v Pásmu Gazy vydal zatykače na Netanjahua a Galanta

    Mezinárodní trestní soud kvůli válce v Pásmu Gazy vydal zatykače na Netanjahua a Galanta

  • Je na spojencích, aby rozhodli, zda povolí údery do vnitrozemí Ruska, řekl šéf NATO
    Je na spojencích, aby rozhodli, zda povolí údery do vnitrozemí Ruska, řekl šéf NATO

    Je na spojencích, aby rozhodli, zda povolí údery do vnitrozemí Ruska, řekl šéf NATO

  • Plány na zasažení Ruska raketami ATACMS: V čem je háček?
    Plány na zasažení Ruska raketami ATACMS: V čem je háček?

    Plány na zasažení Ruska raketami ATACMS: V čem je háček?

Americké tanky a pozemní bojová vozidla dorazily do Estonska na hranice s Ruskem

Americká vojenská technika, včetně M1A2 bojových tanků a pozemních bojových vozidel Bradley, dorazila do severního estonského města Tapa, jako součást přetrvávajícího amerického úsilí v boji proti údajné hrozbě, kterou Rusko představuje.

Více než 50 jednotek armádní techniky USA, včetně čtyř bojových tanků a 15 bojových vozidel, bylo přepraveno do Tapa, uvedlo v prohlášení estonské ministerstvo obrany.

Personál roty Charlie 68. obrněného pluku 1. praporu ze 4. americké pěší divize dorazil do města o 2 dny dříve – 30. 1. 2017.

Velitel roty, kapitán Edward Bachar, se zmínil, že američtí vojáci se zúčastní průvodu na estonský Den nezávislosti. Bachar také uvedl, že jeho rota by měla začít se speciálním výcvikem tento týden.

Jednotka by měla nahradit výsadkářskou rotu 173. výsadkářské brigády 503. pěšího pluku, který byl nasazen  do Estonska v září. Výsadkářská rota by se poté měla natrvalo vrátit do Itálie.

„Pohyb vybavení a vojáků uvnitř a okolo celé Evropy vymezuje začátek kontinuálního střídání obrněných bojových jednotek ze Spojených států jako součást operace Atlantické rozřešení,“ uvedlo v prohlášení americké ministerstvo obrany.
„Atlantické Rozřešení je projevem pokračování amerického závazku udržovat kolektivní bezpečnost prostřednictvím řady opatření, jejichž cílem je ujistit spojence NATO a partnery americké obětavosti udržovat trvalý mír a stabilitu v regionu ve světle ruské intervence na Ukrajině,“ dodává.
Nasazení vyznačuje novou fázi operace Atlantické Rozřešení, která byla zahájena v dubnu 2014 a jíž předcházelo krymské referendum o odtržení se od rozvrácené Ukrajiny a připojení k Rusku. Atlantické Rozřešení bylo Washingtonem vnímáno jako projev neustávajícího amerického úsilí udržet kolektivní bezpečnost v Evropě s ohledem na údajnou ruskou „průbojnost„.

Jako součást této operace dorazilo v lednu do Evropy 2 800 kusů americké vojenské techniky, včetně amerických tanků Abrams, dělostřelectva Paladin, bojových vozidel Bradley a 4000 vojáků. Tyto vojenské síly byly následně přesunuty do Polska, aby se na konci ledna zúčastnily výcviku a poté byly nasazeny v sedmi zemích – Pobaltské státy, Bulharsko, Rumunsko a Německo. Hlavní velitelství má svoji základnu v Německu.

V červenci 2016 členové NATO souhlasily s „největšími posilami od dob Studené války“ posílajíc 4 nadnárodní prapory do Estonska, Lotyšska, Litvy a Polska.

Kromě amerických jednotek přemisťujících se do Polska některé členské státy NATO – Německo, Kanada a Británie rovněž přispívají k silám NATO, které se koncentrují se ve Východní Evropě a posílají prapory o 1000 vojácích do Estonska, Lotyšska a Litvy.

Kromě vojenského zbrojení na ruských hranicích americká a NATO strategie také zahrnuje provádění nepřetržitých rozšířených nadnárodních cvičení a aktivit bezpečnostní spolupráce s americkými a NATO partnery ve Východní Evropě. Od začátku operace tato vojenská cvičení probíhala v Estonsku, Lotyšsku, Litvě, Polsku, Rumunsku, Bulharsku a Maďarsku.

V polovině ledna Estonsko a Litva rovněž podepsaly dohody s USA upravující status a rámec nasazení amerických vojáků a vojenské techniky na území dvou Pobaltských států, které byly titulovány jako „první svého druhu“.

Dohody poskytly legální rámec pro přítomnost amerického vojenského personálu a jeho odnoží ve dvou Pobaltských státech, stejně tak jako využití místních vojenských prostorů americkými vojsky. Také umožňují celou řadu společných „aktivit souvisejících s obranou.“

Zatímco členové NATO pokračují v boji proti „ruské agresi“, kterou nazývají „zdrojem destabilizace“, Rusko následně popřelo, že představuje jakýkoliv druh ohrožení. Moskva také rozšířila své vlastní vojenské výcviky a zvýšila své strategické možnosti v oblastech jako Kaliningrad, na své západní enklávě.

Rusko se rovněž pokusilo zmírnit napětí tím, že v srpnu na několika úrovních rozšířilo spolupráci s NATO. Tento akt se vztahuje na takové oblasti jako je boj proti terorismu a „prevence nehod na moři i ve vzduchu“ v příhraničních oblastech se zeměmi NATO.

 

přeložila: raja

zdroj: 1

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál
Pravidla diskuze

Diskuze je pouze pro registrované čtenáře a je moderovaná. Budou uveřejněny jen takové komentáře, které nejsou urážlivé, vulgární, neobsahují reklamu, neobsahují projevy náboženského fanatismu, návody k násilí, pseudo-ezoterické bludy a jsou k tématu.

Není dovoleno vkládat celé články z jiných webů a strojové překlady z cizích jazyků, stejně tak psát celé věty kapitálkami.

Komentáře není dovoleno využívat jako chat a místo pro osobní spory.

Veškeré odkazy v komentářích musí být uvedeny s krátkým popisem čeho se týkají. Odkazy bez popisu jsou považovány za spam.

Komentáře jsou automaticky posuzovány antispamovým systémem, a pokud jsou zadrženy, musí je posoudit administrátor, což může trvat až 25 hodin. Opětovné odeslání komentáře nebo psaní stížnosti prostřednictvím e-mailu nic neurychlí.

Předem děkujeme za respektování těchto pravidel.

4 Komentáře
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře