Hledejte na tadesco.org

Archiv

Nejnovější zprávy

  • Satanisté vyrukovali s kabinetem falešného Trumpa
    Satanisté vyrukovali s kabinetem falešného Trumpa

    Satanisté vyrukovali s kabinetem falešného Trumpa

  • Je na spojencích, aby rozhodli, zda povolí údery do vnitrozemí Ruska, řekl šéf NATO
    Je na spojencích, aby rozhodli, zda povolí údery do vnitrozemí Ruska, řekl šéf NATO

    Je na spojencích, aby rozhodli, zda povolí údery do vnitrozemí Ruska, řekl šéf NATO

  • Plány na zasažení Ruska raketami ATACMS: V čem je háček?
    Plány na zasažení Ruska raketami ATACMS: V čem je háček?

    Plány na zasažení Ruska raketami ATACMS: V čem je háček?

  • Prezident Putin podepsal aktualizovanou ruskou jadernou doktrínu
    Prezident Putin podepsal aktualizovanou ruskou jadernou doktrínu

    Prezident Putin podepsal aktualizovanou ruskou jadernou doktrínu

Související zprávy

  • Při akci Moby Dick v Evropě zatýkají členy „mafiánských klanů“. Zmrazeno 129 bankovních účtů
    Při akci Moby Dick v Evropě zatýkají členy „mafiánských klanů“. Zmrazeno 129 bankovních účtů

    Při akci Moby Dick v Evropě zatýkají členy „mafiánských klanů“. Zmrazeno 129 bankovních účtů

  • Co je to izraelská doktrína Dahija?
    Co je to izraelská doktrína Dahija?

    Co je to izraelská doktrína Dahija?

  • Generální ředitelé farmaceutických firem panikaří, RFK Jr. se chystá zrevidovat zkorumpovaný Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA)
    Generální ředitelé farmaceutických firem panikaří, RFK Jr. se chystá zrevidovat zkorumpovaný Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA)

    Generální ředitelé farmaceutických firem panikaří, RFK Jr. se chystá zrevidovat zkorumpovaný Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA)

  • Operace proti celosvětovému obchodování s lidmi – 2 500 zatčení
    Operace proti celosvětovému obchodování s lidmi – 2 500 zatčení

    Operace proti celosvětovému obchodování s lidmi – 2 500 zatčení

Konec „zeleného snu“: USA se usilovně snaží obnovit uhlí a atom

V americkém informačním prostoru vypukl skutečný skandál. Donaldem Trumpem nově jmenovaný ministr energetiky USA Rick Perry vystoupil před členy Obchodní komory s velkým a velmi podrobným referátem pod titulkem Amerika potřebuje uhlí a atom pro diverzifikaci své energetiky.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Je třeba poznamenat, že na tomto vystoupení nebylo nic nového — ještě koncem června zveřejnil Perry na své stránce na twitteru podobnou zprávu.

Mluvíme-li o USA a jejich energetickém systému, je třeba si pamatovat několik sice jednoduchých, ale klíčových údajů. Nynější obyvatelstvo země čítá 325,7 milionu lidí, a stále roste, například za posledních sto let se počet obyvatel USA ztrojnásobil. Rozloha země je velmi úctyhodná, 9 834 000 kilometrů čtverečních. Aby uspokojily všechny potřeby svého mohutného průmyslu a zabezpečily občany topením, horkou vodou a energeticky ještě náročnější klimatizací, musejí Spojené státy vyrábět ročně nejméně 4 350 800 gigawatthodin elektrické energie, zaostávají v tomto ukazateli jen za obrovskou Čínou (6 495 140 gigawatthodin). Jsou to údaje za rok 2017 z amerického státního zdroje USA Energy Information Administration. Tento zdroj rovněž tvrdí, že výroba elektrické energie v USA je rozdělena podle zdrojů následovně:

  • zemní plyn — 31,8 %,
  • ropa — 28 %,
  • uhlí — 17,8 %,
  • obnovitelné zdroje — 12,7 %,
  • atomové elektrárny — 9,6 %.

Budeme se zatím řídit těmito čísly. Jak je vidět, Amerika dost silně závisí na neblaze proslulé „ropné a plynové jehle”. Vždyť téměř 60 % elektřiny se vyrábí v zemi právě z tohoto paliva. A uhlí a atomová energie, na které si vzpomněl takto neobezřetně pan Perry ve svém projevu, naopak zaostávají. Proč se je ale pokoušejí zase vytáhnout na vnitřní energetickou scénu?

Příčina je v tom, že 44. prezident USA a laureát Nobelovy ceny míru Barack Obama měl velmi rád všechno zelené včetně energetiky. A uhlí neměl vůbec rád. V roce 2009, kdy se nastěhoval do Bílého domu, fungovalo v USA 1436 uhelných elektráren, které vyráběly celkem 339 gigawattů elektřiny. Na nátlak různých organizací ochránců přírody a jiných organizací, které dostávaly štědrou finanční podporu z amerického rozpočtu, byla zahájena široká ofenzíva na uhelné společnosti a na uhelné elektrárny. Do konce druhého funkčního období pana Obamy, tedy do roku 2016, se snížil počet tepelných elektráren na uhlí o 400. Způsobilo to okamžité snížení výkonu státní energetiky o 61 gigawattů. Je to srovnatelné s kapacitou 47 supermoderních atomových reaktorů VVER-1200, jeden takový byl doslova v těchto dnech uveden do provozu v Leningradské atomové elektrárně.

V roce 2015 vyhlásily hned tři ze čtyř předních uhelných společností USA svůj bankrot:

  • Peabody Energy (1. místo), společnost těžila průměrně 189 milionů tun uhlí ročně a měla 19 % vnitřního trhu;
  • Arch Coal (2. místo) — 135,8 milionu tun ročně a 13,6 % trhu;
  • Alpha Natural Resourses (4. místo) — 80,1 milionu tun ročně a 8 % trhu.

Víc než to: lídr odvětví Peabody Energy vlastnil největší naleziště uhlí ve světě — North Antelope Rochelle se zásobami uhlí dvě miliardy tun. Můžeme jen hádat, jak mohla společnost s takovými aktivy zkrachovat.

Co se týče lidských zdrojů, během osmi let přišlo v USA o práci 150 tisíc lidí zapojených do těžby, přepravy a zpracování uhlí a do výroby elektrické energie. Máme se potom divit tomu, že Obamův nástupce přišel k moci za jednomyslné podpory odborů pracovníků uhelného průmyslu?

Co se týče atomové energetiky a toho, proč se její podíl snížil tak znatelně, pak to zavinil trh. Všechny atomové elektrárny v USA jsou v soukromém vlastnictví. Dvě třetiny amerických reaktorů mají věk 35 až 45 let. Americký program rozvoje atomové energetiky neprojevuje žádnou vůli k obrození. Jediný americký hráč na tomto trhu, společnost Westinghouse, se nachází ve vleklém procesu bankrotu a likvidace.

Nevíme, jak dobře se podaří USA obnovit vlastní atomové odvětví, ale předvolební sliby pracovníkům uhelného průmyslu začal Donald Trump plnit. Jestliže v letech 2012 až 2015 se snížila těžba uhlí v USA o 432 milionů tun, pak hned v prvním roce Trumpovy vlády se zvýšila o 46 milionů a jen v lednu až březnu letošního roku vytěžili američtí havíři 189 milionů tun uhlí. Jestli dokáže administrativa nového prezidenta splnit své předvolební sliby a poskytnout domácnostem a závodům potřebné množství elektrické energie a horké vody, bude jasné už v nejbližší době.

 

[wp_ad_camp_2]

Zdroj: 1

 

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál