Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
USA vyhlásili Rusku ropnú vojnu
…..sami mají nejvíce másla na hlavě a někomu chtějí vyhlašovat ropnou válku. Neuvědomují si, že to nejvíce postihne právě USA a celou saudskou arábii. Jak někdo může být tak hloupý, tak to nechápu….
13:54
USA vyhlásili Rusku ropnú vojnu – Časť 1.
2015-11-25 (13:42)
24.11.2015
Washington a jeho spojenci sa pripravujú zhodiť cenu na „čierne zlato“ na úroveň $ 20 za barel
Vasilij Vaňkov
23. novembra ruský líder Vladimir Putin sa stretol v Teheráne s kolegom z Venezuely Nicolasom Madurom.
Médiá neupresňujú podrobnosti rokovania hláv dvoch štátov. Ale dá sa predpokladať, že v priebehu besedy sa nemohli vyhnúť téme situácie na svetovom ropnom trhu, ktorú minister ropy Venezuely Eulogio Del Pino o niečo skôr charakterizoval ako dramatickú. Podľa jeho slov, ak OPEC nič nepodnikne, ceny na ropu môžu klesnúť na $ 25 za barel.
Nato, aby ochránili záujmy exportérov „čierneho zlata“, hlava ropného odvetvia Venezuely vystúpil s iniciatívou stanoviť takzvanú „rovnovážnu cenu“. Podľa mienky vlády tejto krajiny sa musí nachádzať na úrovni $ 88 za barel. A to aj napriek tomu, že reálna cena barelu ropy je teraz dvakrát nižšia. Návrhom uskutočniť precenenie hlavného exportného tovaru vedenie Venezuely sa obrátilo na všetkých členov ropného kartelu, lídri ktorého – Saudská Arábia a Katar v podstate svojej aj vystupujú ako hlavní iniciátori pokračujúcich dumpingových vojen na trhoch s uhľovodíkmi. Ostatne, ako tvrdí pán Del Pino, šanca dosiahnuť kompromis do 4. decembra, kedy sa bude konať stretnutie zástupcov OPECu predsa len existuje. Berúc do úvahy, že Saudská Arábia a Katar pristúpili na to, že prehodnotia návrh Caracasu v záujme zabezpečenia stability na ropnom trhu.
Aj napriek niektorým pozitívnym znakom, hovoriť, že svetoví dodávatelia ropy nájdu spoločnú reč je hádam predčasné. Iniciátori cenovej vojny z kartelu OPEC sa naďalej bijú o každý dolár, pokúšajúc sa zachovať svoj podiel na trhu s pomocou znižovania predajných cien. Takto behom posledných 17 mesiacov hlavní hráči systematicky porušovali dohodnutú kvótu na ťažbu ropy, ktorá je stanovená na hodnote 30 miliónov barelov denne. Aj napriek tomu, že sklady najväčších importérov ropy sú už zaplnené na prasknutie.
Ostatne, vďaka „bridlicovej revolúcii“ kontrolný balík akcií na ropnom trhu patrí USA. Aj napriek relatívne východiskovej cene „bridlice“ úderným tempom zvyšujú ťažbu tekutých uhľovodíkov. Za rok stúpla takmer o 16 percent a tvorí teraz 11,6 miliónov barelov denne. Vzniká dojem, že Washington sa snaží vytlačiť z medzinárodného ropného trhu svojich konkurentov (predovšetkým Rusko a Saudskú Arábiu), zároveň vyvolajúc na ňom cenový kolaps. Zdá sa, že pre dosiahnutie svojho cieľa Spojené štáty sú dokonca pripravené obetovať vlastné bridlicové odvetvie.
Keď jedni experti predpovedajú cenu $ 80 za barel, a druhí — $ 20, môže sa ukázať, že budú mať pravdu aj jedni aj druhí, podotýka riaditeľ Centra skúmania svetových energetických trhov Inštitútu energetických výskumov RAV Viačeslav Kulagin.
— Pretože prví hovoria o rovnovážnej cene, ktorá odráža rovnováhu medzi dopytom a ponukou na trhu.
SP: — V takom prípade, aké faktory majú deformujúci vplyv na trh? Prečo „sud“ „čierneho zlata“ dnes stojí kupujúcich iba $ 44?
— Predovšetkým je to spojené s nadbytkom ropy, ktorý vznikol na trhu. Preto sa predavači dokonca aj na nízkom trhu pokúšajú predať svoj tovar, aby aspoň niečo zarobili. Pretože ten, kto nič nepredáva, dostáva nulu za výdavkov, povedzme, $ 80 za barel. A ak ponúknete ropu povedzme aspoň za cenu $ 40 za barel, získavate polovicu výdavkov.
Za podmienok tvrdej konkurencie spoločnosti musia dumpingovať. Zároveň dochádza k vytláčaniu súperov z menej ziskových projektov. Teda me teraz svedkami cenového zápasu o prerozdelenie globálneho trhu uhľovodíkov. Pričom na úrovni, ktorá je podstatne nižšia ako tie výdavky, ktoré mali zúčastnení.
SP: – V dôsledku toho majú stratu všetci exportéri, ale do rôznej miery?
— V niektorých krajinách, takých ako Saudská Arábia, východisková cena ťažby ropy tvorí $ 5−10 za barel. Mimochodom, niektoré projekty RF sa nachádzajú na analogickej úrovni. Reč je o tých náleziskách, na ktorých sa pracuje už veľa rokov. Problém je v tom, že rozpočet sa formuje vychádzajúc z ceny. Rozdiel medzi trhovou úrovňou a hodnotou ťažby tvorí tie zisky v rozpočte, ktoré sa potom využívajú na vzdelávanie, medicínu, infraštruktúru atď.
Tým pádom, ak cena klesá, pre mnohé projekty to nepredstavuje hrozbu — fungujú a zostávajú V dôsledku toho Nórsko, Saudská Arábia a Ruská federácia sú nútené liezť do svojich ropnodolárových „pokladničiek“, aby zalátali rozpočtové „diery“. Napríklad, stabilizačný fond saudského kráľovstva sa vyprázdni o päť rokov, ak ropa vo svete po celý ten čas bude stáť cca $ 50 za barel a už tento rok Riyadh očakáva deficit o rozmere 20% HDP. V auguste 2004 sa štátne rezervy Saudskej Arábie znížili z $ 740 miliárd na $ 654,5 miliárd, následkom čoho bolo vyhlásené tlačenie obligácií, po prvý krát od roku 2007.
Čo sa týka Ruska, zaplnenie nášho rozpočtu závisí od ziskov z exportu uhľovodíkov približne na 50%. zachránilo nás to, že rubeľ bol zdevalvovaný približne dvojnásobne. Ceny ropy klesli o rovnakú hodnotu. V dôsledku toho v rubľoch dostávame analogické zisky ako aj predtým. A výdavky, ktoré majú spoločnosti, ťažiace ropu v Rusku v dolárovom ekvivalente sa zmenšili dvojnásobne.
SP: — Berúc do úvahy závislosť od importu, pokles ropných cien automaticky spôsobuje znižovanie životnej úrovne občanov.
— Proti tomu ťažko niečo namietať. Pretože nakupujeme nielen zahraničné spotrebné tovary, ale aj zahraničné zariadenia. Ale ekonomiky krajín Perzského zálivu, kde národné meny sú úzko späté s dolárom, nepriaznivé ceny ohrozili ešte viac. To sa týka Saudskej Arábie, Kataru, Spojených arabských emirátov. Nie náhodou tento týždeň do Moskvy pricestuje delegácia z kráľovstva Saudov pre uskutočnenie rokovaní o ropných otázkach.
SP: Za súčasnej úrovne cien spoločnosti jednoducho nemajú dostatok prostriedkov na investície do nových projektov. Môžeme očakávať v budúcnosti deficit ponuky a poskočenie trhu smerom nahor?
— Investovanie do bridlicových projektov prináša zisk približne o rok. Do tradičných a väčších nálezísk – približne o 5 rokov. Ak sa svetová ekonomika dostane zo stavu stagnácie, privedie to k ratu cien. Pretože vtedy dostaneme deficit ponuky.
Je jasné, že v súčasnosti najmenšiu stratu majú vysoko diverzifikované ekonomiky. V USA všetky ropno-plynové zisky tvoria celkom malý podiel v rozpočte. Čím viac je krajina závislá na „ropno-plynovom dopingu“, tým väčšia je pravdepodobnosť toho, že dôjde k devalvácii národnej meny, deficitu rozpočtu a sociálno-politickej destabilizácii.
Čo nám v podstate aj hrozí, ak cena ropy poklesne na $ 20 za barel. Dôjde k znižovaniu sociálnych výdavkov, vyvstane otázka radikálneho zvýšenia penzijného veku a podobne.
Pokračovanie čoskoro
Zdroj: http://svpressa.ru/economy/article/136672/
Pravidla diskuze
Diskuze je pouze pro registrované čtenáře a je moderovaná. Budou uveřejněny jen takové komentáře, které nejsou urážlivé, vulgární, neobsahují reklamu, neobsahují projevy náboženského fanatismu, návody k násilí, pseudo-ezoterické bludy a jsou k tématu.
Není dovoleno vkládat celé články z jiných webů a strojové překlady z cizích jazyků, stejně tak psát celé věty kapitálkami.
Komentáře není dovoleno využívat jako chat a místo pro osobní spory.
Veškeré odkazy v komentářích musí být uvedeny s krátkým popisem čeho se týkají. Odkazy bez popisu jsou považovány za spam.
Komentáře jsou automaticky posuzovány antispamovým systémem, a pokud jsou zadrženy, musí je posoudit administrátor, což může trvat až 25 hodin. Opětovné odeslání komentáře nebo psaní stížnosti prostřednictvím e-mailu nic neurychlí.
Předem děkujeme za respektování těchto pravidel.