Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Nebývalý krok Vatikánu. Miliony odtajněných spisů odhalí i přístup církve k holocaustu
Vatikán už začátkem března zpřístupní archivy z doby papeže Pia XII., který bývá kritizován za to, že nedokázal důrazně vystoupit proti vyhlazování Židů. Zprávu uvítala izraelská diplomacie i nejrůznější židovské organizace. Archivy čítají miliony dokumentů. Registraci ke studiu zatím dostalo přes 150 historiků a badatelů. Pročíst spisy bude zřejmě trvat roky.
Po otevření archivů z doby pontifikátu Pia XII. volaly dlouhá léta zejména židovské organizace s tím, že je potřeba, aby se role katolických hodnostářů během druhé světové války vyjasnila. Podle mnohých z nich tehdejší papež Pius XII. jako morální autorita zklamal, protože před holocaustem zavíral oči. Otevřeně ho za to kritizoval například židovský nositel Nobelovy ceny za mír Elie Wiesel.
[wp_ad_camp_2]
Zákulisní snahy o záchranu
Vatikán kritiku odmítá a poukazuje na to, že papež se v zákulisí snažil vyvíjet diplomatickou aktivitu zaměřenou na záchranu lidských životů. Například historik Pierre Blet ve své knize o papeži Piu XII. napsal, že pomohl k útěku do Jižní Ameriky čtyřem až šesti tisícům Židů.
Podle prefekta pro vatikánské archivy Sergia Pagana dostal Pius XII. po druhé světové válce řadu děkovných dopisů od židovských i nežidovských studentů kvůli záchraně životů za války.
[wp_ad_camp_2]
Hledání objektivní pravdy
Prozkoumat spisy budou moci od 2. března nejrůznější badatelé. „Církev nemá žádný důvod bát se historie,“ prohlásil kardinál José Tolentino, který spravuje vatikánský archiv a knihovnu. Studium archivů podle něj zabere roky. I samotná příprava těchto svazků pro jejich zpřístupnění totiž trvala čtrnáct let a pracovala na ní dvacítka archivářů s asi šedesáti dalšími pomocníky.
Dokumenty z více vatikánských institucí bylo třeba shromáždit, setřídit a vytvořit inventář. Ten budou zaregistrovaní zájemci o studium prohlížet v intranetové síti v prostorách vatikánského archivu. „Teď je třeba odložit ideologie a předsudky a věnovat se čistě faktům. A je na historicích, aby učinili závěry,“ řekl agentuře EFE Španěl Alejandro Cifres, který se na přípravě zpřístupnění archivů podílel.
Historik Šebek o zpřístupnění archivu: Papež Pius XII. upřednostňoval tajnou diplomacii
[wp_ad_camp_2]
Zpřístupnění archivu oznámil papež František loni v březnu a krok vysvětlil mimo jiné tím, že církev se historie nebojí. Uvedl také, že doufá, že tím přispěje k objektivnímu historickému posouzení „skvělých momentů tohoto papeže i okamžiků velkých těžkostí i těžkých rozhodování.“
Vatikán obvykle otevírá archivy až sedmdesát let po konci pontifikátu daného papeže, Pius XII. přitom zemřel až v roce 1958. V jeho případě ovšem byl činěn velký společenský tlak, aby byly dokumenty zpřístupněny dříve, dokud jsou někteří lidé, kteří přežili holocaust, ještě naživu.
„Je to tak trochu vynuceno situací, protože současný papež chce dát najevo zájem o objasnění všech sporných záležitostí kolem Pia XII. Úvahy o jeho blahořečení zamrzly, v tomto směru se už několik let nic neděje a čeká se na otevření archivů. Je to snaha současného papeže jeho jméno očistit, pokud to bude možné a najdou se dokumenty,“ poznamenal Šebek.
Zdroj: ČT
Pravidla diskuze
Diskuze je pouze pro registrované čtenáře a je moderovaná. Budou uveřejněny jen takové komentáře, které nejsou urážlivé, vulgární, neobsahují reklamu, neobsahují projevy náboženského fanatismu, návody k násilí, pseudo-ezoterické bludy a jsou k tématu.
Není dovoleno vkládat celé články z jiných webů a strojové překlady z cizích jazyků, stejně tak psát celé věty kapitálkami.
Komentáře není dovoleno využívat jako chat a místo pro osobní spory.
Veškeré odkazy v komentářích musí být uvedeny s krátkým popisem čeho se týkají. Odkazy bez popisu jsou považovány za spam.
Komentáře jsou automaticky posuzovány antispamovým systémem, a pokud jsou zadrženy, musí je posoudit administrátor, což může trvat až 25 hodin. Opětovné odeslání komentáře nebo psaní stížnosti prostřednictvím e-mailu nic neurychlí.
Předem děkujeme za respektování těchto pravidel.
Odtajnia len to co im vyhovuje, hadam si nemyslite ze to co sa ludstvo nesmie dozvediet by mu zpristupnili…To maju zaiste hlboko pod zemou skryte a vela aj popalili. Kdesi som citala, ze keby sa tie spisy dali do jedneho radu, bol by to 7 km dlhy rad. Neverim im ani nos medzi ocami.
Já si myslím, že stejně to co odtajňují je už dávno promazané, aby se na ně něco neprovalilo 🙁
Do archivu pousteli jenom loyalni vedce a zvedavce zcela poslusne a oddane cirkvi.
Je otazka, co tam najdou po odstraneni toho, co je asi zajima. Inkvizici a jeji obeti nikdy 100 % neodtajni, to by znamenal konec cirkve.
Ta jak říká Izairi to desatero je pouze prvotní návod na život. Ale život se skládá z neustálého učení se z toho, jak čas letí a co přináší, nebo odnáší. Je to pouze v nás, jak budeme hledat pravdu, pátrat mezi životem a smrtí, mezi pravdou a lží. Jak budeme odhadovat díky svým zkušenostem a znalostem další vývoj věcí. Jak zůstaneme lidmi v tom podpůrném slova smyslu a to jak k pomoci lidem, tak zvířatům, která také dobře vše vnímají a mnohdy lépe, než člověk.Zvířata mají cit pro věci, které se teprve stanou a to je dar přírody. Té nezničené. Je to duchovní pouto vesmíru a života. To jsme jako lidé svou pýchou zazdili.
Len:
všechno co je napsáno ve vašem komentáři je naprostá pravda, až na jednu věc. Je mi opravdu líto, ale jen dodržovat desatero nestačí, i když je to jistě velmi dobré.
Podle mého, katolická církev nikdy nepracovala pro dobro lidí. Naopak, využívala, manipulovala, cíleně podváděla a klamala, za účelem co největšího zisku. „Bůh“ byl jen zástěrka , strašák prostých duší.
To ale nic nemění na tom, že funguje něco jako, kolik dobra dáš, tolik dostaneš, kolik zla spácháš, tolik je ti ublíženo – je to prostě o pozitivní a negativní energii. Co vysíláš – to se odráží a vrací zpět. Možná ne hned, ale časem určitě. A když před tím unikneš – dostane to tvé nejbližší.
Katolická církev, jak ji známe, je pro mě mrtvá.
Jak se říká, boha má člověk v sobě a pro spokojený a šťastný život stačí dodržovat desatero.
Vidím to stejně. Nedělat nic co by nebylo v souladu s naším svědomím a velkým obloukem se vyhýbat jakékoliv církvi.
Samozrejme ze papezenci zpristulni jen to co mluvi v jejich prospech. Jak okecaji zehnani a sveceni tanku a del?
A kdy odtajni své tajné spisy židé a Židé?
Zide nikdy. To odtajneni spisu ve Vatikanu dosahli Zide. Nevim, jestli Sioniste, ci Chassidi. Neco za neco. Co asi za to asi slibili Frantovi Papezenskemu?
Odtajňovanie archívov po 70-tich rokoch je medzinárodný úsus. Otázne je, čo v tých archívoch ešte nájdeš. Alexandrijská knižnica sa po požiari premiestnila do Vatikánu, napr. Čiže požiar ako základný spôsob utajovania. Dosť možné, že onedlho vyhorí aj tá vatikánska knižnica /ako Notre Dam/ a jej tajný obsah sa premiestni do Pekingu. Ide aj o technológie!
No to je od té církve velmi pěkný krok.
Nejdříve ty archivy vyčistili, aby se nemuseli bát historie a teď budou jako dělat, že nepomáhali esesákům a jiné verbeži uprchnout před spravedlností a jako že nepomáhali celé té fašistické bestii.