Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) nařídil USA, aby zrušily část protiíránských sankcí, a to těch, které ovlivňují humanitární dovoz a rovněž služby spojené s bezpečností íránského civilního letectví. Spojené státy letos zavedly proti Íránu nové sankce poté, co vypověděly mezinárodní jadernou dohodu s Teheránem z roku 2015. Íránci se v dohodě zavázali omezit svůj jaderný program výměnou za zrušení s ním spojených sankcí. Americký prezident Donald Trump ale dokument kritizoval mimo jiné s argumentem, že se nevztahuje na íránský balistický program.

Írán se na ICJ obrátil v červenci s odůvodněním, že USA rozhodnutím obnovit sankce porušily mezinárodní závazky, zejména íránsko-americkou smlouvu o přátelství z roku 1955. Pakt, který byl při sporech mezi Teheránem a Washingtonem citován již v minulosti, obě země uzavřely dlouho před íránskou islámskou revolucí, která zpřetrhala jejich vazby. USA a Írán neudržují diplomatické vztahy od roku 1980.

V dnešním předběžném rozhodnutí soud, který je orgánem OSN a rozhoduje spory mezi státy, se uvádí, že Washington musí odstranit jakékoli překážky, plynoucí ze znovuzavedení amerických sankcí, které brání vyvážet do Íránu „léky a lékařská zařízení, jídlo a zemědělské komodity a náhradní díly a vybavení potřebné pro zajištění bezpečnosti civilního letectví“. O tom, jak budou překážky odstraněny, může Washington rozhodnout sám, uvedl soud. Zároveň soud vyzval Írán i USA, aby se vyvarovaly jakéhokoli chování, které by „mohlo zhoršit či prodloužit spor.“

Rozhodnutí soudu je právně závazné, zda se jím ale Bílý dům bude řídit, zatím není jasné. Podle AP lze očekávat, že při dalším řízení Spojené státy zpochybní jurisdikci ICJ a zopakují, že soud by neměl mluvit do záležitostí národní bezpečnosti.

Americký velvyslanec v Nizozemsku Pete Hoekstra na twitteru již napsal, že v tomto případě soud nemá žádnou pravomoc. Zároveň upozornil, že rozhodnutí ICJ se vztahuje pouze na omezený počet sektorů, nikoliv na veškeré americké sankce, jak by si Írán přál.

Írán naopak soudní verdikt uvítal. Ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf na twitteru napsal, že rozhodnutí je „dalším selháním pro americkou vládu, která je závislá na sankcích, a vítězstvím spravedlnosti“ a doplnil, že „mezinárodní společenství se musí společně postavit zákeřnému unilateralismu USA“. Ministerstvo zahraničí mezitím v oficiálním prohlášení uvedlo, že rozhodnutí soudu „opět prokázalo, že islámská republika má pravdu a americké sankce vůči lidu a občanům naší země jsou nelegální a kruté“. Státní televize informovala o „vítězství Teheránu nad Washingtonem u soudu v Haagu.“

Zdroj: ČTK

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.
Loading...

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.