Evropští policejní šéfové varují, že Spojené království má zdaleka nejvyšší míru „mimořádně nebezpečných“ vracejících se islamistických bojovníků z celé Evropy.

Ve skutečnosti se asi polovina britských občanů, kteří se vydali do Iráku a Sýrie do boje za ISIS, nyní vrátila do Spojeného království.

[wp_ad_camp_2]

 

Europol – donucovací orgán Evropské unie – varoval, že navrácení islamisté, kteří byli vyškoleni a kteří pravděpodobně zažili bitvy na Blízkém východě, jsou „mimořádně nebezpeční“.

„Jejich výcvik a zkušenosti – jako například manipulace se zbraněmi a výbušninami – je činí mimořádně nebezpečnými,“ napsali autoři zprávy.

Podle výroční zprávy Europolu se 45 procent britských džihádistů, kteří cestovali do Iráku a Sýrie během vzniku Islámského státu v Iráku a Sýrii (ISIS), nyní bezpečně vrátilo zpět do Spojeného království.

To znamená, že Velká Británie má největší podíl navrácených islamistických zahraničních bojovníků v celé EU. Na druhém místě je Německo s 33 procenty svých občanů, kteří se vrátili. Nizozemsko a Španělsko jsou společně na třetím místě s nejvyšším podílem vracejících se bojovníků ISIS – oba s 18 %.

[wp_ad_camp_2]

 

Zpráva varovala, že návrat zahraničních bojovníků spolu s jejich radikalizovanými příznivci představuje významnou a trvalou hrozbu pro národní bezpečnost členských států Evropské unie.

„Kromě toho přetrvávající znepokojení členských států EU spočívá v tom, že tito jedinci mohou udržovat a posilovat své sítě na národní i mezinárodní úrovni,“ napsali autoři zprávy.

Bill Gartner v článku The Telegraph¸ uvedl, že pouze 40 ze 400 vrácených džihádistů bylo stíháno za teroristické aktivity na Blízkém východě.

Na podzim roku 2017, nyní ředitel pro státní zastupitelství Max Hill, který byl v té době nezávislý recenzent legislativy pro terorismus – vládní dozorčí orgán pro zákony o terorismu – řekl, že britská vláda se nesnaží stíhat velké množství vraždících džihádistických bojovníků , ale že je chce „reintegrovány“ do britské společnosti.

[wp_ad_camp_2]

 

Na podporu svého postoje pan Hill tvrdil, že velká procenta těch, kteří cestovali do zahraničí za účelem boje za ISIS, by mohli být mladí lidé, kteří „cestovali z naivity, možná s nějakým vymýváním mozků na místě“. a kdyby britská vláda stíhala všechny vracející se džihádisty, riskovala by „ztrátu generace“.

Zpráva Europolu odhalila, že celkem třináct lidí bylo zabito a 46 bylo zraněno při útocích džihádistů v roce 2018.

Co se týče domácího terorismu, zpráva odhalila, že Velká Británie měla nejvyšší počet (60) dokončených, neúspěšných nebo zmařených teroristických útoků v roce 2018 v celé Evropě, přičemž druhý nejvyšší počet byl zatčen za aktivity související s terorismem (273). Nejvíce teroristických zatčení měla Francie 310.

zdroj: pz.cz
Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.